Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Bans Coke Zero

Discussion in 'JF Doctor' started by X-PASTER, Jun 12, 2009.

  1. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #1
    Jun 12, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,652
    Likes Received: 80
    Trophy Points: 145
    Coke Zero has been banned

    The government, led by Hugo Chavez, ordered the removal of the soft drink from stores while its ingredients are investigated.

    Health minister Jesus Mantilla said: "The product should be withdrawn from circulation to preserve the health of Venezuelans."

    He did not specify which ingredients were causing concern or what health risks they posed.

    Coca Cola and its Mexican-based bottling company, Femsa, said in a joint statement: "Coca Cola Zero is made under the highest quality standards around the world and meets the sanitary requirements demanded by the laws of the Bolivarian Republic of Venezuela."

    The zero calorie drink, which has been sold in Venezuela since April, contains artificial sweeteners.

    Coca Cola said at the launch it aimed to increase its market share for low calorie drinks by 200%.

    Venezuela's anti-capitalist government took the decision to block the product at a time of increased scrutiny of businesses.

    The South American oil exporter has nationalised several oil service operations, including projects run by US firms Williams Companies and Exterran.
    ------------------------------------------
    Je Serikali ya Tz hinalijuwa hili?
     
  2. Ng'wanza Madaso

    Ng'wanza Madaso JF-Expert Member

    #2
    Jun 12, 2009
    Joined: Oct 21, 2008
    Messages: 2,276
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 145
    Hata kama wakilijua watafanyaje?
     
  3. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #3
    Jun 12, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,652
    Likes Received: 80
    Trophy Points: 145
    Ili iwataadharishe na kupiga marufuku, kama walivyo piga marufuku sabuni za michubuo ya kina dada.
     
  4. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #4
    Jun 12, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,462
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    Ulitaka serikali ya Tz ifanye nini?

    Coke Zero nadhani ni standard product na inauzwa worldwide. Kama ktk nchi zilizoendelea zinazojali raia zake hazijaona alarming indicators zozote za kuitilia mashaka hii product , uwezekano ni kuwa huko Venezuela kama kuna ingredients zenye madhara basi ni isolated case au ni uchimvi tu wa serikali ya huko yanye kujitia ujemedari hata kwenye mambo yasiyona maana.
     
  5. Kang

    Kang JF-Expert Member

    #5
    Jun 12, 2009
    Joined: Jun 24, 2008
    Messages: 4,714
    Likes Received: 222
    Trophy Points: 160
    Hii ni siasa hakuna cha afya hapo. Coca Cola always ni target kubwa kwa watu wanaochukia capitalism.
     
  6. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #6
    Jun 13, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,652
    Likes Received: 80
    Trophy Points: 145
    Mpaka mitindio ya akili itapoongezeka nchini, ndipo watakapo kurupuka toka usingizini.
     
Loading...