Askofu Gwajima: Waafrika tumepitia taabu nyingi kuanzia Utumwa, ukoloni, magonjwa na umaskini tukashinda hata Corona haitatuweza

johnthebaptist

JF-Expert Member
May 27, 2014
34,247
2,000
Askofu Gwajima yuko mubashara Clouds tv akiongelea ugonjwa wa Corona na waandishi nguli Baby Kabaye na msaidizi wake Hassan Ngoma.

Gwajima anasema Corona ni tatizo litakalopita kama yale yote yalivyopita huko nyuma na watanzania wasiogope bali wasimame imara imara kwa sababu Mungu anatupigania, tena Mungu ni zaidi ya sabuni, maji na vitakasa mikono.

Gwajima anasema Wasukuma siyo wakabila ndio maana Ilemela imewahi kuwa na mbunge mchaga na Nyamagana imewahi kuwa na mbunge Mjaluo mh Wenje.

Ngoma anauliza Askofu Gwajima aliwahi kusema Makonda ana nguvu isiyojulikana nyuma yake, je ameishaijua hiyo nguvu inatoka wapi?......Gwajima anasema Makonda ni past tense kwa sababu alishamsamehe na anamuombea pia.

Maendeleo hayana vyama!
 

imhotep

JF-Expert Member
Oct 13, 2012
23,241
2,000
Mbona wenzetu walioko Usa ndio wanaongoza kwa kupukutika
Au ndio 5G hehehe


White House officials worry the coronavirus is hitting African Americans worse than others
www.cnbc.com

RT: Dr. Anthony Fauci 200324
White House officials worry that the COVID-19 outbreak is disproportionately hitting African Americans harder than other groups and are working with state and local officials to begin tracking how the coronavirus impacts different ethnicities.

Dr. Anthnony Fauci, who sits on President Donald Trump’s coronavirus task force, said the COVID-19 outbreak is “shining a bright light” on how “unacceptable” the health disparities between blacks and whites are. “Yet again, when you have a situation like the coronavirus, they are suffering disproportionately,” Fauci said of minorities.

“It’s not that they are getting infected more often. It’s that when they do get infected, their underlying medical conditions ... wind them up in the ICU,” he said at a White House press conference Tuesday.

Public health officials have known that conditions such as diabetes, hypertension, and asthma disproportionately affect African Americans, Fauci said. “Unfortunately, when you look at the predisposing conditions that lead to a bad outcome with coronavirus, the things that get people into ICUs that require incubation that often lead to death, they are just those very comorbidities.”

Dr. Deborah Birx , coordinator for the White House coronavirus task force, said officials are working with black communities to improve messaging on the risks of the virus.

“We don’t want to give the impression that the African American community is more susceptible to the virus. We don’t have any data that suggests that. What our data suggests is they are more susceptible to more difficult and severe disease and poorer outcomes,” she said.

The comments echoed those made by New York City Mayor Bill de Blasio earlier in the day.

During a press briefing, De Blasio said people of color and people in lower-income communities, which historically have had more health problems, are getting hit disproportionately harder by the coronavirus. The city hasn’t released race data for the outbreak, but de Blasio said the city plans to do so later this week, although he warned that the data wasn’t preliminary.

“The extent of that disparity we’re still fully trying to understand. And the data we’ll give you will help us understand, but it will not be the final word, because ... it is preliminary and imperfect in the middle of a crisis,” he said. “The ethnicity data in a crisis atmosphere where health care is being provided rapidly to everyone that can be reached, that’s been less of a focus.”
 

FUSO

JF-Expert Member
Nov 19, 2010
19,908
2,000
Ngoma anauliza Askofu Gwajima aliwahi kusema Makonda ana nguvu isiyojulikana nyuma yake, je ameishaijua hiyo nguvu inatoka wapi?......Gwajima anasema Makonda ni past tense kwa sababu alishamsamehe na anamuombea pia.
Nani kamsamehe mwenzake??
Afu lile sakata la video yake ya ngono liliishaje? Maana alisema ataanika kila mtu aliyehusika...
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom