Will you marry a jobless man? Toa maoni yako


Kinyozi wetu

Kinyozi wetu

JF-Expert Member
Joined
Aug 28, 2014
Messages
326
Likes
51
Points
45
Kinyozi wetu

Kinyozi wetu

JF-Expert Member
Joined Aug 28, 2014
326 51 45
Love won’t put food on my table — Genevieve Nnaji, Actress

Love can’t put food on my table. The fact is that the man in question is jobless. That will only succeed in frustrating whatever I put in the relationship. So, I won’t marry a jobless man, nor will I advise anybody I know to do so.
No matter how much love any man would profess, don’t forget that money makes the world go round. You need both finance and love to make any relationship survive. If you want to remain in the light of love is everything, don’t forget that someday, you may fall sick and there’ll be no money for treatment. Will your lover boy also tell the doctors of his undying love to save your life?

That’s a lifetime mistake — Eva Ogoro, Musician.

Well, it depends on the kind of man. I don’t see anything wrong in marrying a man who has just lost his job, especially, if I was in a relationship with him and he had proposed marriage to me before losing his job. It won’t be nice to leave him for someone else. But to say I want to dream of marrying a man who has no job at all will be a lifetime mistake. When you get yourself tied to such a man, then you would have signed your death warrant because he’ll milk you financially, emotionally, psychologically and otherwise.
In fact, my parents will destroy me first before I get hooked to such a man. All the love in the world can’t make up for joblessness because the man will end up being envious of all your effort to make money.

He shouldn’t be looking for a wife — Nike Johnson, Artist.

Why on earth will a jobless man be looking for a wife? A man who has no job obviously cannot take care of himself. How then is he supposed to take care of someone else?
Even in the Bible when God created Adam, he gave him a job first, which is taking care of the garden. And it was after giving him a job that God saw the need for him to have a helper and gave him a wife. So, the woman is meant to be a helpmate and not the head of the family. Some of our women go into marriage all in the name of love while they overlook an important factor like finance.
Yes, it is good to love but open your eyes while doing that. I won’t marry a jobless man for any reason.

He’s worse than an infidel — Lisa Onu, Actress.

Ah! I’ll not marry a jobless man…o. What will he teach my children? A jobless man is a lazy man because I get very uncomfortable, even as a woman when I’m jobless. God himself made it clear that a man should soil his hands and be able to put food on the table for his home. The fact that our women are beginning to do all kinds of stressful jobs does not take away the responsibility of the man as the provider. There’s also a portion of the bible which says that a man who cannot provide for his family is worse than an infidel. So, why should I marry a jobless man?
 
King'asti

King'asti

JF-Expert Member
Joined
Nov 26, 2009
Messages
27,589
Likes
2,493
Points
280
King'asti

King'asti

JF-Expert Member
Joined Nov 26, 2009
27,589 2,493 280
Nadhani inategemea. Why is he jobless ndio suali la msingi. Anaweza kuwa jobless kwa sababu ni mvivu, mzembe, hataki kujiongeza wala kujikubali. Manake binafsi naamini kama ajira ikishindikana atabeba hata zege just to make ends meet. Unamuona kabisa mambo hayajakubali lakini anajisukuma na kujituma kuhakikisha anakuwa mwanaume. Huyo anafaa kuwekeza for the future.
 
Prince Kunta

Prince Kunta

JF-Expert Member
Joined
Mar 27, 2014
Messages
10,983
Likes
9,202
Points
280
Prince Kunta

Prince Kunta

JF-Expert Member
Joined Mar 27, 2014
10,983 9,202 280
Nadhani inategemea. Why is he jobless ndio suali la msingi. Anaweza kuwa jobless kwa sababu ni mvivu, mzembe, hataki kujiongeza wala kujikubali. Manake binafsi naamini kama ajira ikishindikana atabeba hata zege just to make ends meet. Unamuona kabisa mambo hayajakubali lakini anajisukuma na kujituma kuhakikisha anakuwa mwanaume. Huyo anafaa kuwekeza for the future.
Wewe umesema ukweli na inaonyesha jinsi gani ulivyokomaa kiakili
Salute
 
Asprin

Asprin

JF-Expert Member
Joined
Mar 8, 2008
Messages
55,788
Likes
34,900
Points
280
Asprin

Asprin

JF-Expert Member
Joined Mar 8, 2008
55,788 34,900 280
Nadhani inategemea. Why is he jobless ndio suali la msingi. Anaweza kuwa jobless kwa sababu ni mvivu, mzembe, hataki kujiongeza wala kujikubali. Manake binafsi naamini kama ajira ikishindikana atabeba hata zege just to make ends meet. Unamuona kabisa mambo hayajakubali lakini anajisukuma na kujituma kuhakikisha anakuwa mwanaume. Huyo anafaa kuwekeza for the future.
Heko! Kuna wasichana hapa wanadhani kazi ni ile ya kudamka asubuhi kwenda kwa mkoloni afu unasubiri mwisho wa mwezi kupokea mshahara
 
Eddy Love

Eddy Love

JF-Expert Member
Joined
Jul 25, 2011
Messages
13,158
Likes
6,621
Points
280
Age
29
Eddy Love

Eddy Love

JF-Expert Member
Joined Jul 25, 2011
13,158 6,621 280
Heko! Kuna wasichana hapa wanadhani kazi ni ile ya kudamka asubuhi kwenda kwa mkoloni afu unasubiri mwisho wa mwezi kupokea mshahara
MWANAMKE YUKO RADHI AMPENDE MWANAUME ANAYEKWENDA KAZINI HUKU AMEVAA TAI NA SUTI HATA KAMA ANALIPWA LAKI MOJA KULIKO KUWA NA MUUZA MACHUNGWA ANAYEIINGIZA ELFU 30 KWA SIKU : HIZO NDO AKILI ZA WANAWAKE
 
Smart911

Smart911

JF-Expert Member
Joined
Jan 3, 2014
Messages
20,574
Likes
19,074
Points
280
Smart911

Smart911

JF-Expert Member
Joined Jan 3, 2014
20,574 19,074 280
A man gat to do what a man supposed to do...

Cc: mahondaw
 
C

cejo

JF-Expert Member
Joined
Mar 30, 2014
Messages
452
Likes
264
Points
80
C

cejo

JF-Expert Member
Joined Mar 30, 2014
452 264 80
a man without a job ni sawa na ist bila mafuta na kwa wanaume wengine ni sawa na range rover isiyo na mafuta. the car is there, just gat to find fuel and use it!
 

Forum statistics

Threads 1,213,233
Members 462,001
Posts 28,470,732