Why Magufuli administration misses the point on government splurge


J

Jocasta

JF-Expert Member
Joined
Aug 28, 2014
Messages
232
Points
250
J

Jocasta

JF-Expert Member
Joined Aug 28, 2014
232 250
We have always been long on applauding both the effort and intent but short in appraising the effectiveness of drastic measures declared and vigorously pursued by our post colonial administrations.

Nyerere was lauded for Azimio la Arusha but he later admitted the policy tools and directions were faulty, and economic decimation was all too much of an eyesore to all of us. The legacy of Nyerere administration will always be soiled by sheer levels of economic mismanagements despite genuine efforts to address causes and effects of our underdevelopment.

Mwinyi administration was accorded a red carpet reverence for the frantic effort to undo "Nyerereism" via the antithesis of the Zanzibar declaration but we all know better the indigenization of our economy took a back seat as the economy was placed in grubby hands of aliens.

Mkapa administration cemented official graft while its successive administration of Jakaya Kikwete approved it in all its pernicious forms.

Then comes Magufuli administration while a couple of weeks in office seems lacking ideas of how to reform the government, and has so far been generating plenty of heat but very little substance.

Sweeteners may taste good on mouth but in the stomach are likely to foment gastric juice notorious for corroding the intestines. What this nation needs is reforms on good governance where accountability has been sacrificed at the altar of nepotism and sycophancy.

We need to restore pre-independence accountability if we are to reach where a president has no business to snatch duties and responsibilities of his juniors but to oversee them.

For start, he needs to acknowledge NEC ought to be fully investigated by an impartial commission how it conducted this election despite its numerous vain claims that the election was free, fair and transparent. We need a legislation to empower that commission but we also need the same commission to investigate thoroughly how this very partisan police interfered with the electoral process. We cannot face another election where UKAWA are adamant they were shortchanged and we have a president who may or may not be a squatter at our IKULU pretending to bribe us with "peremende" and expect for a different result.

On government splurge, we need concrete policies and pieces of legislation like capping staff emoluments based on a ratio of recurrent expenditure. What I have seen; so far, is a battle of nomenclatures which past administrations fought with equal zeal but lost because they never identified policy tools to do it.
Mwacheni mzee wawatu
 
C

Carla

JF-Expert Member
Joined
Aug 4, 2012
Messages
364
Points
500
C

Carla

JF-Expert Member
Joined Aug 4, 2012
364 500
You made my new year

Sent using Jamii Forums mobile app
Thank you.
Kuna watu wana akili sana lakini kutokana na unafiki wa kisiasa wanafanya/kuongea mambo ya kijinga mpaka unashangaa kuwa huyu ndiyo yule scientist na philosopher tunayemfahamu hapa jf?
Siasa inapofusha watu kijinga kabisa.
It is so disappointing. Very disappointing.
CC: Kiranga
 
valuvaru

valuvaru

New Member
Joined
Dec 27, 2018
Messages
4
Points
45
valuvaru

valuvaru

New Member
Joined Dec 27, 2018
4 45
Breaking News


Tundu Lissu kulihutubia baraza la umoja wa mataifa tarehe 23/1/2019


Taarifa zinasema Tundu Lissu amepewa heshma maalum kulihutubia baraza la umoja wa Mataifa akiwa mbunge aliepitia mkasa mzito

Ataelezea siasa upinzani barani Afrika kwa rejea ya Tanzania kwa kipindi cha miaka 3 iliyopita .


Wakati huo huo mh Lissu atakuwa na mazungumzo maalum na Baraza la vyama vya siasa dunia vyenye mlengo wa kati

Baada ya hapo atakwenda kuzungumza na rais mstaafu wa marekani Baraka Obama akiambatana na mkewe katika ziara hiyo maalum


Soma www.usa.democratization.com

Sent using Jamii Forums mobile app
 
valuvaru

valuvaru

New Member
Joined
Dec 27, 2018
Messages
4
Points
45
valuvaru

valuvaru

New Member
Joined Dec 27, 2018
4 45
Thank you.
Kuna watu wana akili sana lakini kutokana na unafiki wa kisiasa wanafanya/kuongea mambo ya kijinga mpaka unashangaa kuwa huyu ndiyo yule scientist na philosopher tunayemfahamu hapa jf?
Siasa inapofusha watu kijinga kabisa.
It is so disappointing. Very disappointing.
CC: Kiranga
Ni vipaumbele ndivyo vinaamsha hisia kali. Msukumo wa miundombinu ni wa wasaka tonge
img-20190103-wa0014-jpeg.985035


Sent using Jamii Forums mobile app
 
N

Ngilithi

New Member
Joined
Jan 1, 2019
Messages
3
Points
45
N

Ngilithi

New Member
Joined Jan 1, 2019
3 45
Mzee Ruta must be smiling from ear to ear. Finally, the two of you are beginning to see an eye to an eye
Rutashubanyuma have said it all, that the Tanzanian leadership need a critical self evaluation. Finally I do agree with his view on the Magufuli administration.
Sent using Jamii Forums mobile app
 
Ngazinjwa

Ngazinjwa

New Member
Joined
Jan 1, 2019
Messages
1
Points
45
Ngazinjwa

Ngazinjwa

New Member
Joined Jan 1, 2019
1 45
Tatizo hutoi mifano hai
Thank you.
Kuna watu wana akili sana lakini kutokana na unafiki wa kisiasa wanafanya/kuongea mambo ya kijinga mpaka unashangaa kuwa huyu ndiyo yule scientist na philosopher tunayemfahamu hapa jf?
Siasa inapofusha watu kijinga kabisa.
It is so disappointing. Very disappointing.
CC: Kiranga
Sent using Jamii Forums mobile app
 
C

Carla

JF-Expert Member
Joined
Aug 4, 2012
Messages
364
Points
500
C

Carla

JF-Expert Member
Joined Aug 4, 2012
364 500
Tatizo hutoi mifano hai

Sent using Jamii Forums mobile app
We angalia wengi ambao wameshajichagulia vyama vyao. Hapa nazungumzia pande zote. Wafuatile wakiongea vitu tofauti wanavyokuwa bright kisha fuatilia comments zao kwenye siasa, utashangaa.
NB: Hii ni kwa pande zote japo kuna waliozidi unafiki.
 
Charles Mandela

Charles Mandela

Verified Member
Joined
Dec 9, 2011
Messages
778
Points
2,000
Age
29
Charles Mandela

Charles Mandela

Verified Member
Joined Dec 9, 2011
778 2,000
Forget individuals and focus on strengthening the rule of law.

"Nilimwona mwovu mdhalimu sana, alijiweka juu ya wote kama mierezi ya Lebanoni! Baadaye nikapita hapo, naye hakuwapo tena; nikamtafuta, lakini hakuonekana tena. Mwangalie mtu mwema, mtu mwadilifu; mtu anayependa amani hujaliwa wazawa. Lakini wakosefu wote wataangamizwa; na wazawa wao watafutiliwa mbali. Mwenyezi-Mungu huwaokoa waadilifu, na kuwalinda wakati wa taabu. Mwenyezi-Mungu huwasaidia na kuwaokoa; huwatoa makuchani mwa waovu na kuwaokoa, maana wanakimbilia usalama kwake."
Zaburi 37:35‭-‬40 BHND
Zaburi 37:35-40 BHND; Nilimwona mwovu mdhalimu sana, alijiweka juu ya wote kama mierezi ya Lebanoni! Baadaye nikapita hapo, naye hakuwapo tena; nikamtafuta, lakini hakuonekana tena. Mwangalie mtu mwema, mtu mwadilifu; mtu anayependa amani hujaliwa wazawa. Lakini wakosefu wote wataangamizwa; na wazawa wao watafutiliwa mbali. Mwenyezi-Mungu huwaokoa waadilifu, na kuwalinda wakati wa taabu. Mwenyezi-Mungu huwasaidia na kuwaokoa; huwatoa makuchani mwa waovu na kuwaokoa, maana wanakimbilia usalama kwake.
Ubarikiwe sana mtumishi wa Mungu, hakika JamiiForums idumu milele.
 
N

nghiliba

Member
Joined
Jan 15, 2019
Messages
5
Points
45
N

nghiliba

Member
Joined Jan 15, 2019
5 45
Tofauti za kuoni hupaswi kushangaa bali kukiri tuko tofauti kimalezi, kimazingira tuliyolelewa
We angalia wengi ambao wameshajichagulia vyama vyao. Hapa nazungumzia pande zote. Wafuatile wakiongea vitu tofauti wanavyokuwa bright kisha fuatilia comments zao kwenye siasa, utashangaa.
NB: Hii ni kwa pande zote japo kuna waliozidi unafiki.
Sent using Jamii Forums mobile app
 
SERaniz

SERaniz

Member
Joined
Jan 14, 2019
Messages
26
Points
45
SERaniz

SERaniz

Member
Joined Jan 14, 2019
26 45
We have always been long on applauding both the effort and intent but short in appraising the effectiveness of drastic measures declared and vigorously pursued by our post colonial administrations.

Nyerere was lauded for Azimio la Arusha but he later admitted the policy tools and directions were faulty, and economic decimation was all too much of an eyesore to all of us. The legacy of Nyerere administration will always be soiled by sheer levels of economic mismanagements despite genuine efforts to address causes and effects of our underdevelopment.

Mwinyi administration was accorded a red carpet reverence for the frantic effort to undo "Nyerereism" via the antithesis of the Zanzibar declaration but we all know better the indigenization of our economy took a back seat as the economy was placed in grubby hands of aliens.Clean Master Adam4adam Mathway
Mkapa administration cemented official graft while its successive administration of Jakaya Kikwete approved it in all its pernicious forms.

Then comes Magufuli administration while a couple of weeks in office seems lacking ideas of how to reform the government, and has so far been generating plenty of heat but very little substance.

Sweeteners may taste good on mouth but in the stomach are likely to foment gastric juice notorious for corroding the intestines. What this nation needs is reforms on good governance where accountability has been sacrificed at the altar of nepotism and sycophancy.

We need to restore pre-independence accountability if we are to reach where a president has no business to snatch duties and responsibilities of his juniors but to oversee them.

For start, he needs to acknowledge NEC ought to be fully investigated by an impartial commission how it conducted this election despite its numerous vain claims that the election was free, fair and transparent. We need a legislation to empower that commission but we also need the same commission to investigate thoroughly how this very partisan police interfered with the electoral process. We cannot face another election where UKAWA are adamant they were shortchanged and we have a president who may or may not be a squatter at our IKULU pretending to bribe us with "peremende" and expect for a different result.

On government splurge, we need concrete policies and pieces of legislation like capping staff emoluments based on a ratio of recurrent expenditure. What I have seen; so far, is a battle of nomenclatures which past administrations fought with equal zeal but lost because they never identified policy tools to do it.
While slogan will make citizens happy and satisfied, it will take strong policies and management to make Magufuli's era different from the previous leadership.
 
C

Carla

JF-Expert Member
Joined
Aug 4, 2012
Messages
364
Points
500
C

Carla

JF-Expert Member
Joined Aug 4, 2012
364 500
Tofauti za kuoni hupaswi kushangaa bali kukiri tuko tofauti kimalezi, kimazingira tuliyolelewa

Sent using Jamii Forums mobile app
Kuna neno sijalielewa(typing error)
Ila sidhani kama huu unafiki wa kisiasa ni malezi. Nadhani ni kitendo anachoamua mtu kukifanya kwa makusudi na malengo yake.
Huwezi amini kuwa kuna kauli fulani inaweza kutolewa na mtu fulani wa elimu fulani au umri fulani ila kwenye siasa inawezekana.
 

Forum statistics

Threads 1,294,751
Members 498,027
Posts 31,186,965
Top