Welcome Kenyan Bloggers

Invisible

Invisible

Robot
9,103
2,000


I have received a request from some Kenyan bloggers to have a special section for discussion on matters arising in their dear country Kenya.

We're happy that you can give us a credit and wanna join us JamboForums.com community for a race on bringing the East African Region together.

We believe you've made a good research on what we're discussing and how do we do it. We dare to talk openly. We have our rules and whomever goes beyond em receives a gift of ban but not permanent one unless otherwise.

On the other hand; we're preparing a sub-forum for Kenyan politics and looking for someone (who is a Kenyan) to moderate it. As you're on your way to elections, we believe it will be useful for you and your people and do not forget NO INSULTS BUT FACTS!

"Tunamkoma nyani giladi mchana kweupeee...." you'll find such a statement in our forums; a slogan from one of our member FMES.

With a warm welcome,

Invisible
For JamboForums
 
Masanja

Masanja

JF-Expert Member
4,130
2,000
As long as we are all geared to move our dear countries forward.

Warmly welcome!
 
M

Masatu

JF-Expert Member
3,282
1,195
Its welcomed move as it will "add" juice in our daily menu...
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
32,933
2,000
Safi kabisa halatu tutaende kule mambogani na kuwaambia waje huku..
 
J

JokaKuu

Platinum Member
18,634
2,000
on the other note i welcome this development. i find kenyan politics to be more interesting than our. their democracy is thriving, and seems to be maturing faster than tanzanias.
 
M

Mgumu

Senior Member
112
0
Ni gani wa ke, karibuni sana barazani tuendeleze zogo
 
G

Game Theory

JF-Expert Member
8,561
0
I have received a request from some Kenyan bloggers to have a special section for discussion on matters arising in their dear country Kenya.

We're happy that you can give us a credit and wanna join us JamboForums.com community for a race on bringing the East African Region together.

We believe you've made a good research on what we're discussing and how do we do it. We dare to talk openly. We have our rules and whomever goes beyond em receives a gift of ban but not permanent one unless otherwise.

On the other hand; we're preparing a sub-forum for Kenyan politics and looking for someone (who is a Kenyan) to moderate it. As you're on your way to elections, we believe it will be useful for you and your people and do not forget NO INSULTS BUT FACTS!

"Tunamkoma nyani giladi mchana kweupeee...." you'll find such a statement in our forums; a slogan from one of our member FMES.

With a warm welcome,

Invisible
For JamboForums


INVISIBLE
Can you please check your PM?
 
L

Lawson

Member
69
0
its okay to share ideas of the whole region of East Africa siyo mpaka tutakapo ungana sijui 2025, waache waje tu watuletee mchuzi mix kwenye matatizo yetu ambayo bado yanatukabiri. Bravo senior and Junior members for that idea
 
A

August

JF-Expert Member
5,605
2,000
na pia ufisadi upo kote, so wote tunapigana kuondoa ufisadi, hope soon tutawapata na waganda, burundi, rwanda, na drc.
 
Ibrah

Ibrah

JF-Expert Member
2,721
1,225
I have received a request from some Kenyan bloggers to have a special section for discussion on matters arising in their dear country Kenya.

We're happy that you can give us a credit and wanna join us JamboForums.com community for a race on bringing the East African Region together.

We believe you've made a good research on what we're discussing and how do we do it. We dare to talk openly. We have our rules and whomever goes beyond em receives a gift of ban but not permanent one unless otherwise.

On the other hand; we're preparing a sub-forum for Kenyan politics and looking for someone (who is a Kenyan) to moderate it. As you're on your way to elections, we believe it will be useful for you and your people and do not forget NO INSULTS BUT FACTS!

"Tunamkoma nyani giladi mchana kweupeee...." you'll find such a statement in our forums; a slogan from one of our member FMES.

With a warm welcome,

Invisible
For JamboForums
Yes! Hili vuguvugu la JF ni kiboko! Wana JF bila shaka hii ni ishara kuwa JF inakubalika kama leader in East Africa.

Invisible, wape kasehemu kao; WaTZ hatuna hiyana na tu wakarimu sana ila kwa Mafisadi tunatangaza wazxi kuwa their days are numbered and they are immenient.
 
M

MzalendoHalisi

JF-Expert Member
3,923
1,250
Wakenya ni ndugu zetu haswa! Ni Wakoloni tu waliweka mipaka! Naskia Ml. Kilimanjaro zamani ilikuwa Kenya..wakoloni wakagawana kama zawadi hatimaye ukawa Tanzania. Laa sivyo leo hii Wachagga nao wangekuwa Wakenya!
Karibuni sana watu wa Baba Kibaki! Sisi tu watu wamoja!
 
Mtu wa Pwani

Mtu wa Pwani

JF-Expert Member
4,161
1,250
Wakenya ni ndugu zetu haswa! Ni Wakoloni tu waliweka mipaka! Naskia Ml. Kilimanjaro zamani ilikuwa Kenya..wakoloni wakagawana kama zawadi hatimaye ukawa Tanzania. Laa sivyo leo hii Wachagga nao wangekuwa Wakenya!
Karibuni sana watu wa Baba Kibaki! Sisi tu watu wamoja!
kumbe mlima kilimanjaro ulikuwa ni wa kenya? nilikuwa siyajui, kumbe ndio maana wanapenda kusema kuwamlima wao.
 
Invisible

Invisible

Robot
9,103
2,000
na pia ufisadi upo kote, so wote tunapigana kuondoa ufisadi, hope soon tutawapata na waganda, burundi, rwanda, na drc.
Karibu Kenyan Bloggers.

We belong to the same father! If there's something you wanna us (JamboForums Management) do to make this forum useful we will do but please keep it clean, keep it clear & keep it English or Swahili!

Your Moderator is currently sundu, if you wanna have someone else please let's know.

Karibu sana.

Invisible
 
pingli-nywee

pingli-nywee

JF-Expert Member
10,322
2,000
Utakua unachizi bila kujua, unafukua mada za 2007 na kuchangia mambo ya kisasa bila kuangalia tarehe.
Ishara zote ziko wazi,jamaa anachizi. Acha nikimbie kwa jf doctor nikamtaftie usaidizi wa dharula.
 

Forum statistics


Threads
1,424,836

Messages
35,073,713

Members
538,098
Top Bottom