Violence in S.A vs Foreigners: Mob killing migrants!


BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,482
Likes
117,388
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,482 117,388 280
South African mob kills migrants
BBC News Online

Some 500 police officers have been sent into the township

Police reinforcements have been sent to the South African township of Alexandra, north of Johannesburg, after attacks on foreigners.

Two people were killed and about 40 injured during the attack on Sunday.

A crowd of local people attacked migrants from Mozambique, Malawi and Zimbabwe, telling them to leave.Police have arrested 15 people.

People from across the continent have been attracted to South Africa by its relative peace and prosperity.

This has led to an increased number of attacks on migrants by those who say the foreigners are taking local jobs and contributing to crime.

The economic and political crisis in Zimbabwe has lead to an influx of migrants into South Africa.

They raped my sister... I fear for my life


Earlier this year, two foreigners were killed and 1,000 left homeless when their houses were burnt down outside the capital, Pretoria.

Around 600,000 people live in Alexandra township, which attracts migrants from across southern Africa.

The BBC's Mpho Lakaje in Alexandra says mobs chanted "Drive all foreigners away."

Rape and pillage

Many Zimbabweans and Mozambicans occupy shacks and free government houses as they desperately try to make ends meet.

"They took all my money, my stove and other personal possessions," said a woman from Mozambique.

"They went on to rape my sister. I’m going to hide at the police station as I fear for my life."

"They beat us. Two of my brothers are dead," said a Zimbabwean woman.

"We don’t know why they are chasing us away. They didn’t give us any warning."

Neria Malefetse from Johannesburg police said her officers are working to prevent the situation from spiralling out of control.

"I believe that xenophobia exists in South Africa," she says.

"But we need to find other means of dealing with problems than resorting to violence."

President Thabo Mbeki has condemned the acts of violence.
 
Kubwajinga

Kubwajinga

JF-Expert Member
Joined
Jan 23, 2008
Messages
2,190
Likes
21
Points
135
Kubwajinga

Kubwajinga

JF-Expert Member
Joined Jan 23, 2008
2,190 21 135
Ndugu zetu hawa wameshasahau kuwa waafrika wenzao walikufa na wengine kukosa misaada, biashara na hivyo maendeleo ili wao wawe huru. Inasikitisha.


_____________________
 
LazyDog

LazyDog

JF-Expert Member
Joined
Apr 10, 2008
Messages
2,478
Likes
17
Points
135
LazyDog

LazyDog

JF-Expert Member
Joined Apr 10, 2008
2,478 17 135
This is very sad indeed.
We are all capable of evil but what is happening in S.A is horrifying!

The rape capital of the world, they say​
 
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined
Jun 25, 2007
Messages
6,419
Likes
81
Points
145
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined Jun 25, 2007
6,419 81 145
The average South Africans are using foreigners as scapegoats for their deep rooted problems. The SA gov. should be more vigorous and implement stern measures to stop this kind of injustice.


SteveD.
 
LazyDog

LazyDog

JF-Expert Member
Joined
Apr 10, 2008
Messages
2,478
Likes
17
Points
135
LazyDog

LazyDog

JF-Expert Member
Joined Apr 10, 2008
2,478 17 135
The average South Africans are using foreigners as scapegoats for their deep rooted problems. The SA gov. should be more vigorous and implement stern measures to stop this kind of injustice.


SteveD.
:)

Scapegoat --- The word is more widely used as a metaphor, referring to someone who is blamed for misfortunes, generally as a way of distracting attention from the real causes.

I had to check it up on the encyclopedia.
 
Kidzogolae

Kidzogolae

Senior Member
Joined
Apr 20, 2008
Messages
134
Likes
1
Points
0
Kidzogolae

Kidzogolae

Senior Member
Joined Apr 20, 2008
134 1 0
Hao raia wa S.africa, wanaweza kuwa na sababu kufanya hivyo. si ajabu nafikiri ni mgawanyo mbaya wa mafanikio yao,ni sawa tu na TZ na Pemba. kama wao wanafanya kazi kwa bidii na mazingira ya watu weusi wa kule hayaruhusu kufanikiwa kwa wao, wachache ambao ni wazungu au maforeigner wenye mafanikio yaliyotengenezwa wanafaidi. kwanini wasiwe na wivu nakuamua kuwaua? hii ndo itakayokuja kutokea pindi wakenya wakizidi hapa bongo. mfano mwingine,ni waafrica wanaosoma Russia. kwa kawaida,wafrica tunasifiwa kuwa tunajua sana mambo ya chumbani,hasa kwasababu maumbo yetu ni makubwa. tukienda kuishi na wazungu, huwa wanatupapatikia, na wanaweza hatawaache boyfriend wao waje kwa mtu mweusi.kwasababu ile kitu ni muhimu kwao, inatuliza akili ati. wazungu wanafikia kipindi cha kuwachukia wote in general. kwasababu wanaona tunafaidi,wao wanajiona inferio.solution iliyopo ilikuwa ni kulipia magenge ili yaeneze kichapo. hata kama sisi tunaoenda kusoma nje, kuna wengine nchi ile hawajasoma na tukienda huko wanaona wivu. Haya ni mawazo yangu.hakuna mwenye uwezo kunishutumu, ukitaka kunishutumu itabidi ulete hoja,sio maneno.
 
M

Mama Lao

JF-Expert Member
Joined
Jan 16, 2007
Messages
238
Likes
0
Points
0
M

Mama Lao

JF-Expert Member
Joined Jan 16, 2007
238 0 0
Hao raia wa S.africa, wanaweza kuwa na sababu kufanya hivyo. kwa kawaida,wafrica tunasifiwa kuwa tunajua sana mambo ya chumbani,hasa kwasababu maumbo yetu ni makubwa. tukienda kuishi na wazungu, huwa wanatupapatikia, na wanaweza hatawaache boyfriend wao waje kwa mtu mweusi.kwasababu ile kitu ni muhimu kwao, inatuliza akili ati. wazungu wanafikia kipindi cha kuwachukia wote in general. kwasababu wanaona tunafaidi,wao wanajiona inferio.solution iliyopo ilikuwa ni kulipia magenge ili yaeneze kichapo. hata kama sisi tunaoenda kusoma nje, kuna wengine nchi ile hawajasoma na tukienda huko wanaona wivu. Haya ni mawazo yangu.hakuna mwenye uwezo kunishutumu, ukitaka kunishutumu itabidi ulete hoja,sio maneno.
I do not buy this argument.......there is nore in this than mambo ya chumbani.
Weusi wengi wa SA ni wavivu...hawafanyi kazi. Bado wana dejavuz a uhuru...walifikiri baada ya uhuru kila kitu kitakuwa chao. Bila kufanya kazi? kaburu pamoja na ubaguzi wake ni mchapa kazi... Sasa hawaelewi kwa nini hawafanikiwi..uhuru haujawasaidia sana kiuchumi...waafrika wenzao viongozi hawana impact . Na Kaburu anazidi kuwa tajiri. Hapo ndipo wanapochanganyikiwa..........mgeni mweusi ndie anayekuwa "bangusilo"!
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,852
Likes
46,333
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,852 46,333 280
I do not buy this argument.......there is nore in this than mambo ya chumbani.
Weusi wengi wa SA ni wavivu...hawafanyi kazi. Bado wana dejavuz a uhuru...walifikiri baada ya uhuru kila kitu kitakuwa chao. Bila kufanya kazi? kaburu pamoja na ubaguzi wake ni mchapa kazi... Sasa hawaelewi kwa nini hawafanikiwi..uhuru haujawasaidia sana kiuchumi...waafrika wenzao viongozi hawana impact . Na Kaburu anazidi kuwa tajiri. Hapo ndipo wanapochanganyikiwa..........mgeni mweusi ndie anayekuwa "bangusilo"!
Tatizo ni Waafrika Ndivyo Tulivyo!!!
 
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2007
Messages
2,260
Likes
81
Points
135
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2007
2,260 81 135
Is this desperation, frustrations or lunacy? Out of all people in the whole world, you would least expect these black south african to behave like this to their own brothers and sisters who were always there for them during their struggle against apartheid. Naona wanasahau walikotoka kabisa.
 
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,482
Likes
117,388
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,482 117,388 280
Tatizo ni Waafrika Ndivyo Tulivyo!!!
Kama ndiyo hivyo basi na Watanzania tungekuwa tunawaua Wakenya, Waganda, Wasomali, Wanyarwnda, Warundi, Waethiopia ambao wanazidi kuongezeka kila kukicha, lakini haijatokea kusikia Watanzania tumemuua mgeni kwa sababu tu ya kutokuwa Mtanzania. Hapana Waafrika sivyo tulivyo!
 
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2007
Messages
2,260
Likes
81
Points
135
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2007
2,260 81 135
Kama ndiyo hivyo basi na Watanzania tungekuwa tunawaua Wakenya, Waganda, Wasomali, Wanyarwnda, Warundi, Waethiopia ambao wanazidi kuongezeka kila kukicha, lakini haijatokea kusikia Watanzania tumemuua mgeni kwa sababu tu ya kutokuwa Mtanzania. Hapana Waafrika sivyo tulivyo!
Maskini watanzania sie, ndio kwanza wageni wanatuua kila kukicha instead!
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,852
Likes
46,333
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,852 46,333 280
Maskini watanzania sie, ndio kwanza wageni wanatuua kila kukicha instead!
Wee unaishi wapi? Maana naona hujawahi kusikia jinsi Wanyarwanda, Warundi, Wasomali, Waganda walivyouana na baadhi wanavyoendelea kuuana. Umewahi kuisikia Darfur...?
 
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2007
Messages
2,260
Likes
81
Points
135
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2007
2,260 81 135
Wee unaishi wapi? Maana naona hujawahi kusikia jinsi Wanyarwanda, Warundi, Wasomali, Waganda walivyouana na baadhi wanavyoendelea kuuana. Umewahi kuisikia Darfur...?
Hujanielewa Nyani, wageni waliopo Bongo pamoja na kuwa wanauana huko makwao lakini bado tukiwasitiri kwetu wanatuua pia. Majambazi wengi wanaotumia silaha Tanzania ni wageni.
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,852
Likes
46,333
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,852 46,333 280
Hujanielewa Nyani, wageni waliopo Bongo pamoja na kuwa wanauana huko makwao lakini bado tukiwasitiri kwetu wanatuua pia. Majambazi wengi wanaotumia silaha Tanzania ni wageni.
Hao wageni majambazi ni Waafrika....
 
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,482
Likes
117,388
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,482 117,388 280
lakini hata wazungu, wahindi na waarabu si wanauana pia? Ireland ya kaskazini, serbia na croatia, shia na sunni, Pakistan, Lebanon n.k. Kama ndiyo hivyo basi waafrika sivyo tulivyo labda tuseme walimwengu ndivyo tulivyo.
 
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,482
Likes
117,388
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,482 117,388 280
Violence spreads in Johannesburg
BBC News Online

Scenes of violence on the streets of Johannesburg
At least 12 people have been killed in the South African city of Johannesburg since Friday in a wave of violence directed at immigrants, police say.

Police have used tear gas and rubber bullets to try to stop gangs of armed youths from attacking foreigners and looting and burning their property.

Five people were killed overnight in the area of Cleveland. Two of them were burned and the others beaten to death.

More than 50 were taken to hospitals with gunshot and stab wounds.

During the day, a church where about 1,000 Zimbabweans have been taking refuge was attacked.

Bishop Paul Veryn of the Central Methodist Church which was attacked told SABC radio: "We consider that the situation is getting so serious that the police can no longer control it."

As night fell, immigrants were streaming into one police station near downtown Johannesburg carrying whatever belongings they could, reports Caroline Hawley.

Many now fear for their lives, she reports. One Zimbabwean woman told the BBC she would flee back home rather than risk losing her two children to the mobs.


Foreigners have been trying to flee the violence

The trouble began a week ago in the sprawling township of Alexandra. Immigrants from neighbouring African countries were set upon by men with guns and iron bars chanting "kick the foreigners out".

Terrified Zimbabweans, Mozambicans and Malawians fled to the safety of the local police station and to another township, Diepsloot.

They were then attacked there as well - shacks were burnt down and shops looted. The violence has since spread to other areas.

Since the end of apartheid, millions of African immigrants have poured into South Africa seeking jobs and sanctuary. But they have become scapegoats for many of the country's social problems - its high rate of unemployment, a shortage of housing and one of the worst levels of crime in the world.


Police have been trying to restore order in Diepsloot township

The South African Red Cross is now providing food and blankets to hundreds of frightened immigrants forced from their homes.

President Thabo Mbeki said he would set up a panel of experts to investigate the violence.

The leader of the governing African National Congress, Jacob Zuma, condemned the attacks.

"We cannot allow South Africa to be famous for xenophobia," he told a conference in Pretoria.
 
Mbu

Mbu

JF-Expert Member
Joined
Jan 11, 2007
Messages
12,736
Likes
269
Points
180
Mbu

Mbu

JF-Expert Member
Joined Jan 11, 2007
12,736 269 180
kulikoni south africa?

naona mpambano umeanza baina ya blacks south africans vs black migrants, estimated 6,000 migrants wamekimbia nyumba zao... mlioko huko hebu mtuhabarishe,

salama huko?
 
Mbu

Mbu

JF-Expert Member
Joined
Jan 11, 2007
Messages
12,736
Likes
269
Points
180
Mbu

Mbu

JF-Expert Member
Joined Jan 11, 2007
12,736 269 180
Economic migrants tunakaaazi kweli kweli,... wa 'zulu' sasa wamechoka ku share kasungura na 'sie'?

Foreigners flee as Johannesburg clashes toll hits 22
53 minutes ago

JOHANNESBURG (AFP) — Thousands of foreigners sought refuge at crowded community centres and police stations in Johannesburg on Monday amid new attacks in a wave of xenophobic violence that has killed 22 people.

Mobs roaming through poor townships around South Africa's economic capital have killed and beaten up immigrants over the past week, with Zimbabweans and other Africans reporting purges by armed locals looking for foreigners.

Crowds of people gathered at community centres and police stations in affected parts of the Johannesburg area -- mainly the notorious central downtown area and slum areas to the east of the city....
kaaazi kweli kweli...

Toll rises in South Africa unrest

South Africa's townships have been seized by a wave of anti-foreign violence [Reuters]

At least 13 immigrants have been killed as a wave of anti-foreign violence spreads across South Africa's townships.

Hundreds of people, many from Zimbabwe, sought refuge on Monday, as mobs set their homes on fire and the toll from xenophobic violence grew.

Residents were forced to flee as their homes were set alight in Reiger Park on Johannesburg's East Rand, where one man was set on fire on Sunday.

Police patrolled the township as large gangs stood around pelting them with stones and barricading roads...
 
Fidel80

Fidel80

JF-Expert Member
Joined
May 3, 2008
Messages
21,972
Likes
134
Points
145
Fidel80

Fidel80

JF-Expert Member
Joined May 3, 2008
21,972 134 145
Wenye mji wamechachamaa, sasa wabongo waliopo huko si itakuwa mshike mshike walio zamia dah balaa sasa noma kweli kweli...chanzo nn>>??lazima itakuwa wahamiaji walikuwa wanalinga kwenye mji wa watu.
 
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
2,481
Likes
28
Points
135
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
2,481 28 135
_44669284_44668311.jpg


Some parts of Johannesburg resembled a war-zone


_44667732_body_ap466.jpg


Twelve people have been killed in South Africa's
city of Johannesburg since Friday in a wave of
attacks against immigrants, officials say.
WARNING: Readers may find some of the following images upsetting.



Sisi binadamu tunaweza kuwa kama wanyama unaweza kummwagia binadamu mwenzio mafuta na kumweka kibiriti. Mwenyezi mungu amsaidie.


_44667723_burnt_afp466.jpg


At least two people were burned and three others
beaten to death by mobs armed with guns and machetes.



_44667722_wounded_afp466.jpg



Some 50 people were taken to hospital with gunshot and stab wounds.



_44667725_fleeing_afp466.jpg



Most of the attacks happened in run-down areas of South Africa's
economic capital.



_44667727_rioters_ap466.jpg



Angry rioters accuse foreigners - many of them from neighbouring
Zimbabwe - of taking scarce jobs and housing and fuelling the crime.



_44667726_police_afp466.jpg



Police fired rubber bullets and tear gas to prevent armed thugs
from attacking foreigners and looting their property.



_44667728_suspect_ap466.jpg



A number of people suspected of being involved in the
attacks were later arrested.



_44667724_church_afp466.jpg



Hundreds of foreigners also took refuge in churches and
police stations, amid fears of further violence.


PICTURE CREDIT: BBC WEBSITE


Zimbabweans population is about 3 million in South Africa because of economic hardship back home.
 

Forum statistics

Threads 1,237,103
Members 475,401
Posts 29,278,320