Time up for cheating spouses


Shishi

Shishi

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
1,244
Likes
8
Points
135
Shishi

Shishi

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
1,244 8 135
Story by SAM KIPLAGAT :
Publication Date: 3/6/2008
Is your spouse cheating on you? If yes or in doubt, it is now easier and cheaper to find out.

For only Sh15,000, a spouse can acquire a kit that he or she can use at home to conduct tests and find out if the other half is cheating.

Mr Kinyanjui Murigi of Crime Scene Investigation, a forensic company based in Nairobi, says that SemenSPY kit will help suspecting spouses confirm or negate their fears.

He says that the kit is the most “accurate home semen detection kit in the market today”. Other than finding out if a spouse is cheating, Mr Murigi said the kit can be used to find out whether minors are engaging in sexual activities. It can also be used to gather evidence that may prove signs of child molestation.

Mr Murigi told Daily Nation Wednesday that the kit carries with it several tools to be used in collecting or detecting traces of semen on the undergarments. He added that the kit comes with “how to use notes”, making the detection work easier. It is also easy to carry and hide.

The crime expert says that after a sexual encounter, men would secrete some fluid several hours after the act.

With the aid of a semen detection light, he said, the user is able to find the traces in the undergarments even after several washes.

Semen is a fluid that comes from several different organs including the prostate and other glands secreted by men when they ejaculate. SemenSPY uses an extremely accurate testing method called PSA (Prostate Specific Antigen). PSA is one of the major proteins found in seminal fluid, which can also be found in the absence of spermatozoa in the case of men who have undergone vasectomy,” he explained.

He said that scientists have been able to recover PSA from semen stains as old as 30 years.

Suspicious stains

“By using the enclosed SemenSPY UV light, you may find suspicious stains that you can test for semen,” he said.

Mr Murigi said that statistics show that 85 per cent of women and 50 per cent of men who suspect their spouses of cheating are right.

“According to the consensus of sex researchers, 60 per cent of married men and 40 per cent of married women are likely to have an affair in marriage. But the percentage of married women having affairs is on the rise,” he warned.



Haya jamani mmeyasikia haya, for those of you cheating, your days cd be coming to a very sudden end.this kits are apparently available in Kenya.
 
BrownEye

BrownEye

Member
Joined
Jul 31, 2007
Messages
86
Likes
1
Points
0
BrownEye

BrownEye

Member
Joined Jul 31, 2007
86 1 0
HIYO KIT NI NZURI SANA LAKINI TUKUMBUKE PIA INAWEZA IKASABABISHA TALAKA KILA KUKICHA, NA KUONGEZA IDADI YA CHEATERS, MAANA VISASI NA KUKOMOANA KUNAWEZA KUTOKEA. nAOMBA NIJULISHWE HIYO BEI YA KIT NI Tshs or Kenyan shs.......etc?
 
Shishi

Shishi

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
1,244
Likes
8
Points
135
Shishi

Shishi

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
1,244 8 135
Bei ni Kshs.

kweli kabisa very few pple are not cheating, yaani ukinagalia pple are cheating rigth left centre. hivi nimekuwa nikiwaza hiyo kit itawezaje kumshika mwanamke kama ametumia protetion coz kutakuwa hamna semen?? hivyo ni ya kuwashika waume peke yao?
 
N

Nesindiso Sir

JF-Expert Member
Joined
Oct 31, 2007
Messages
374
Likes
1
Points
35
N

Nesindiso Sir

JF-Expert Member
Joined Oct 31, 2007
374 1 35
Bei ni Kshs.

kweli kabisa very few pple are not cheating, yaani ukinagalia pple are cheating rigth left centre. hivi nimekuwa nikiwaza hiyo kit itawezaje kumshika mwanamke kama ametumia protetion coz kutakuwa hamna semen?? hivyo ni ya kuwashika waume peke yao?
Ni kweli hii naona imekaa kama mtego kwa wanaume. Lakini itawezaje kutofautisha kama mtu kweli alitoka nje au hizo mbegu zimetokana kitendo alichofanya na mkewe?
 
Mr. Miela

Mr. Miela

JF-Expert Member
Joined
Aug 2, 2007
Messages
256
Likes
23
Points
35
Mr. Miela

Mr. Miela

JF-Expert Member
Joined Aug 2, 2007
256 23 35
Ni kweli hii naona imekaa kama mtego kwa wanaume. Lakini itawezaje kutofautisha kama mtu kweli alitoka nje au hizo mbegu zimetokana kitendo alichofanya na mkewe?
Pia kama hayo majimaji yametokana na kishawishi alichokutana nacho barabarani, kenye mtandao au ofisini!
 
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2007
Messages
1,312
Likes
82
Points
145
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2007
1,312 82 145
Mshaanza kutafuta excuses.
Lizy,
Sidhani kama kuna m2 anatafuta excuse hapa... suala ni kwamba cheating is both ways how come hii kit ifanye kazi kwa jinsia moja tu???
Je wanawake wanaocheat watakamatwa vipi? hii haijakaa vizuri..
 
N

NakuliliaTanzania

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2007
Messages
560
Likes
2
Points
0
N

NakuliliaTanzania

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2007
560 2 0
Mshaanza kutafuta excuses.
Ndo ukweli Lizy, kwani yale maji maji yanatoka wakati wa kujamiana tu? mtu ukiwa sexually excited yanatoka, kama ukiona mtoto mzuri barabarani au popote yanatoka, kuna wet dreams, etc..naweza kuwa nachat na mke wangu nikiwa ofisini kaba sijaenda home..yanatoka....sasa usahihi wake kuwa haya maji yalitoka kwa sababu ya nyumba ndogo or something uko wapi?
Mi naona italeta chaos zaidi na kukomoana, na hao waliotengeneza sidhani kama wanaitakia mema hii marriage institution
 
L

Lizy

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
413
Likes
285
Points
80
L

Lizy

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
413 285 80
Lizy,
Sidhani kama kuna m2 anatafuta excuse hapa... suala ni kwamba cheating is both ways how come hii kit ifanye kazi kwa jinsia moja tu???
Je wanawake wanaocheat watakamatwa vipi? hii haijakaa vizuri..
Vile asilimia kubwa ya cheaters katika ndoa ni wanamme (msinimeze sasa, nimenukuu hapo juu kwamba 60% ya wanamme wanacheat). Hivyo wameamua kuokoa jahazi kwa kuja na hii KIT. It can also work both ways kwa wale waliokuwa wanacheat ndoa zao na kurun na wake za watu wataacha and this will make the % of women wanaocheat pia kupungua. And who knows, labda na KIT za kuchunguza wanawake wanaochea zipo njiani zaja. Kwa sasa acha mtie akili, tutawacheck kila siku, NO EXCUSES!
 
Richard

Richard

JF-Expert Member
Joined
Oct 23, 2006
Messages
9,780
Likes
6,487
Points
280
Richard

Richard

JF-Expert Member
Joined Oct 23, 2006
9,780 6,487 280
Bei ni Kshs.

kweli kabisa very few pple are not cheating, yaani ukinagalia pple are cheating rigth left centre. hivi nimekuwa nikiwaza hiyo kit itawezaje kumshika mwanamke kama ametumia protetion coz kutakuwa hamna semen?? hivyo ni ya kuwashika waume peke yao?
Shishi i think you have very good point when trying to find out why partners cheat.

There could be many reasons but for me i think there is something we should learn why people cheat?

I found this very useful article which explain the reasons, go through it.

One of the most painful experiences one undergoes in life is discovering your boyfriend or husband is a cheating guy. It becomes even more painful if you strongly care about, or deeply love, him. Why guys cheat is a question that demands a deep and introspective research and before we start we have to clarify what we really mean by cheating. Cheating to some people may be simple glances at a good looking woman as she walks down the street or thinking about that sexy looking number that is displayed on the calendar or thinking ‘if only I am single’.

According to researchers, 22% of married men have strayed at least once during their married lives, 70% of married women did not know of their spouses' extramarital activity, while another 3% of married women reported having sex with someone other than their spouse. In the year 1997, 22 percent of men admitted to having sexual relations outside their marriage sometime in their past.

At what point a woman believes her partner is cheating on her, is largely dependent on her level of insecurity. A woman who lacks confidence, who does not feel good about herself and is full of insecurities, might become paranoid at the mere mention of another woman, while another who is full of self-confidence and is comfortable with herself and with her relationship is far less likely to get concerned with straying eyes and a meaningless comment.

Before answering the question ‘why do guys cheat’ we need to understand as to what is normal behavior for a man. Can we get upset when a man enjoys a little flirtatious behavior or remarks on the good looks of super model if the act or comment hardly bears any substance? An innocent action that in no way impacts the way a man feels about his partner is harmless, it is how much he is and can be trusted to draw the line that matters.

Some guys are just born to cheat and it is in their very nature to sample what is on offer. Such men are hard pressed to form a lasting relationship but it is usually apparent from the onset as to what type of relationship a woman is letting herself in on. For some men cheating is a way to boost their ego with each additional invasion it keeps on enhancing their ego to go for more.

One of the most important factors that determines the difference between a good and bad man regarding fidelity is to take a look at his parents. Did he come from a loving family with monogamous parents as his example? It is a well-known fact that children learn by example, even if it is subconscious. Boys who are aware of their father’s infidelity, tend to eventually accept this behavior as normal, thus repeating the adulterous behavior as adults. The same goes for boys who witness their mother having affairs.

So why do women continue to be attracted to the “bad” guys who cheat? Perhaps it is because they secretly wish to tame or change them. It is so important for women to understand that if a guy cheats on a woman, there is a very good possibility he will cheat on you. However, women frequently think that they will be the exception or that the man cheated because he had good reasons. Men always have good reasons for cheating so ladies, do yourself a favor and pass up the bad cheating guys for the good faithful guys. He may not always be as exciting and dangerous, but love and trust always outweigh danger and excitement in the long run.

Source: Woman Servers
 
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined
Feb 4, 2007
Messages
3,741
Likes
40
Points
145
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined Feb 4, 2007
3,741 40 145
198 + Big Brother, or is it Big Sister?
 
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2007
Messages
1,312
Likes
82
Points
145
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2007
1,312 82 145
Vile asilimia kubwa ya cheaters katika ndoa ni wanamme (msinimeze sasa, nimenukuu hapo juu kwamba 60% ya wanamme wanacheat). Hivyo wameamua kuokoa jahazi kwa kuja na hii KIT. It can also work both ways kwa wale waliokuwa wanacheat ndoa zao na kurun na wake za watu wataacha and this will make the % of women wanaocheat pia kupungua. And who knows, labda na KIT za kuchunguza wanawake wanaochea zipo njiani zaja. Kwa sasa acha mtie akili, tutawacheck kila siku, NO EXCUSES!
Hey It takes two to tangle remember!!!
How come wanaume wengi wawe wanacheat afu isihusishe wanawake?? Kwani unapocheat unafanya hilo tendo na mwanaume mwenzio au na mwanamke??
Lizy i'm not finding excuses but just trying to let everyone understand that cheating isn't dependent on sex.
Open your eyes lizy
 
H

Hombre

Member
Joined
Feb 29, 2008
Messages
9
Likes
0
Points
0
H

Hombre

Member
Joined Feb 29, 2008
9 0 0
It should be called MEN CHEATING DETECTOR.....
Who is initiate cheating process....who is more flirting kati ya wanaume na wanawake?
 
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2007
Messages
1,312
Likes
82
Points
145
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2007
1,312 82 145
It should be called MEN CHEATING DETECTOR.....
Who is initiate cheating process....who is more flirting kati ya wanaume na wanawake?
The point here is cheating.... doesn't matter who started what!?
If they are both in consesus then it is an act of two and both are guilty!
 
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2007
Messages
2,260
Likes
81
Points
135
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2007
2,260 81 135
It wont sell at all kwa kuwa naamini hako kamtambo kanaacha loop holes nyingi za kuweza kujitetea kama umepiga bao nje. Kwanza kabisa kuna wanaume tunaopiga nyeto. Pili wanaume tuna kasumba ya kupiga mabao ndotoni, tatu- kama ambavyo imeshasemwa hapa- wanaume tukikutana na mpasuo au kimini cha nguvu huko mitaani ni kawaida 'udenda' kuanza kutoka.Je hako kakifaa kanaweza tofautisha bao la la 'kitu halisi' na lile la mambo hayo mengine? Msihofu masela wenzangu, tuendelee kukamua kama kawa....mitungiii, mikasiiiii.......
 
Masanilo

Masanilo

JF-Expert Member
Joined
Oct 2, 2007
Messages
22,301
Likes
227
Points
160
Masanilo

Masanilo

JF-Expert Member
Joined Oct 2, 2007
22,301 227 160
It wont sell at all kwa kuwa naamini hako kamtambo kanaacha loop holes nyingi za kuweza kujitetea kama umepiga bao nje. Kwanza kabisa kuna wanaume tunaopiga nyeto. Pili wanaume tuna kasumba ya kupiga mabao ndotoni, tatu- kama ambavyo imeshasemwa hapa- wanaume tukikutana na mpasuo au kimini cha nguvu huko mitaani ni kawaida 'udenda' kuanza kutoka.Je hako kakifaa kanaweza tofautisha bao la la 'kitu halisi' na lile la mambo hayo mengine? Msihofu masela wenzangu, tuendelee kukamua kama kawa....mitungiii, mikasiiiii.......
Hahaha Kana naona umeamua kabisa kumaliza...wanaume wengi tunajichua ila huwa hatukubali hilo, punyeto is cheap and health kwa kweli...
 
Isimilo

Isimilo

JF-Expert Member
Joined
Aug 16, 2007
Messages
219
Likes
1
Points
0
Isimilo

Isimilo

JF-Expert Member
Joined Aug 16, 2007
219 1 0
Tanga kuna kitu kinaitwa usinga.
jamaa akiiniga hatoki kabisa.ngoma inakaa humohumo.
test yake unamtegea mke waya wa chuma akipita accross waya huo wakati umeseti system waya unakatika.
so njia ipi bora zaidi.wewe uje uanze kumpima si atashangaa huyu vipi.
 
L

Lizy

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
413
Likes
285
Points
80
L

Lizy

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
413 285 80
It wont sell at all kwa kuwa naamini hako kamtambo kanaacha loop holes nyingi za kuweza kujitetea kama umepiga bao nje. Kwanza kabisa kuna wanaume tunaopiga nyeto. Pili wanaume tuna kasumba ya kupiga mabao ndotoni, tatu- kama ambavyo imeshasemwa hapa- wanaume tukikutana na mpasuo au kimini cha nguvu huko mitaani ni kawaida 'udenda' kuanza kutoka.Je hako kakifaa kanaweza tofautisha bao la la 'kitu halisi' na lile la mambo hayo mengine? Msihofu masela wenzangu, tuendelee kukamua kama kawa....mitungiii, mikasiiiii.......
As if they knew kutakuwa na excuses, Apart from Ute and so forth, the KIT has been modified to detect "FRICTION". Sasa sijui hizo friction mtasema zatokana na nini tena. Guess what?, You can only run, but you can not hide, gonna buy one....Wow...................

 
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2007
Messages
1,312
Likes
82
Points
145
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2007
1,312 82 145
As if they knew kutakuwa na excuses, Apart from Ute and so forth, the KIT has been modified to detect "FRICTION". Sasa sijui hizo friction mtasema zatokana na nini tena. Guess what?, You can only run, but you can not hide, gonna buy one....Wow...................

Friction yaeza tokea hata ukijichua (Masturbation).... mi bado naona GREEN LIGHT hapa!!

Alafu hata wewe Lizy unafikiri BF wako au Mume wako atakaa tu wewe umpime kama amefanya ngono?? you are joking for sure!! kama ni mimi siwezi kukubali na hapo ndo ugomvi utakapoanza.... kwa nini unishuku??????????
 
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2007
Messages
2,260
Likes
81
Points
135
Kana-Ka-Nsungu

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2007
2,260 81 135
As if they knew kutakuwa na excuses, Apart from Ute and so forth, the KIT has been modified to detect "FRICTION". Sasa sijui hizo friction mtasema zatokana na nini tena. Guess what?, You can only run, but you can not hide, gonna buy one....Wow...................

Dont waste your money dada, hakuna friction mbaya kama ya viganja vya mwanaume! lakini hata chupi na jinsi za kubana zaweza kusababisha michubuo pia!
 

Forum statistics

Threads 1,239,157
Members 476,439
Posts 29,344,215