The proverbial kicking the can down the road!

Nyani Ngabu

Platinum Member
May 15, 2006
91,704
111,247
Hard to fathom this was the same person who served as the vice chair of the constitutional assembly just a few short years ago.


View: https://youtu.be/0qPFm9m1dIw?si=toirO016ZJsPMl8T

Back then when she served as the vice chair of the constitutional assembly, how come she didn’t raise these objections?

She served. Pocketed the taxpayer’s money and never said a word about ‘educating’ the people first before writing the new constitution. Never objected to anything.

Most smart people know that that is some pie in the sky bull junk.

That is just a silly argument that can be made by some low information person.

How would they even go about it? Will there be classes? Who will teach those classes? Who will the students be? All and sundry? Will there be tests or exams? Pass and fail?

Sadly, I don’t even think that that’s her own original argument. She’s just parroting the arguments of those pulling the strings behind the curtains.

Kicking the can down the road is a very wrong delaying tactic of a potential powder keg situation.

Don’t say Ngabu didn’t ring the alarm bell when that time comes….

Happy hump day!
 
Whenever you sit on that Chair in this country with 55% have not gone to school and all states apparatus falls on your hands.

I swear you will find to be the same person as the said one.

Only in this country, the States men can steal and still remain on power.

Only in this Country, the Minister can underperform on side J and moved to side K.

Nothing sweeter than honey, let her enjoy it while her poor citizens are in deep sleep.
 
She went there, signed the attendance, got posho.

Only to come 8 years later to tell us that she didn't believe in what she was doing at the first place.

Can people like her be trusted?
She is in over her head.

Na mbaya zaidi Tanzania hatuna kabisa waandishi wa habari wasio na uwoga.

Hakuna atakayemwuliza hilo siku akikutana nao.

Vilaza wanaiongoza Tanzania!
 
You are talking alone man. No one understands what you are talking about.
 
True color revealed.
Na hakuna aliyemlisha maneno.
Ni Samia wawili wanaopingana japo ni mtu yule yule.
Serpent.
 
Presidential seat is as stale and tasteless as the local brew. At the start you don't wish to continue boozing it, but as the stupor grows high you order more calabashes.
 
Kwa hiyo kwa miaka yote hii zaidi ya 60 ya uhuru Watanzania hawaijui katiba yao? Hawaielewi?

Na kwa nini hakusema yote hayo alipokuwa makamu mwenyekiti wa bunge la katiba?

Na ni nchi gani ambako wananchi wake wote wanaijui katiba yao?

That is the lamest excuse ever.
Katiba yetu ni ya 1977, ili tupate katiba nzuri yenye ushikishwaji wa wananchi, it's good wananchi wakielimishwa kwanza kuhusu katiba iliyopo na mapungufu yake ili waweze kutoa informed opinion!.

Mchakato ule wa katiba ya Warioba uliendeshwa kimasikini sana Mchakato huu wa Katiba ni umasikini wetu. Tujikubali, tuukubali, tuupigie kura ya ndio sasa Mama katoa fungu la maana la kuendesha mchakato wa katiba mpya ambayo ni katiba bora na sio bora katiba.

P
 
Katiba yetu ni ya 1977, ili tupate katiba nzuri yenye ushikishwaji wa wananchi, it's good wananchi wakielimishwa kwanza kuhusu katiba iliyopo na mapungufu yake ili waweze kutoa informed opinion!.

Mchakato ule wa katiba ya Warioba uliendeshwa kimasikini sana Mchakato huu wa Katiba ni umasikini wetu. Tujikubali, tuukubali, tuupigie kura ya ndio sasa Mama katoa fungu la maana la kuendesha mchakato wa katiba mpya ambayo ni katiba bora na sio bora katiba.

P
Bullshit.
 
A walrus and a female one at best. You can tell she must have spent quite some time practicing this speech, because she sounds completely emotionless and scripted.
 
It's true any shit ni uchafu ila bullshit na crowding ndio the best manures kwa mchicha na mboga mboga!. Kwa wapenzi wa utumbo, tunakula sana hii kitu kwenye supu ya utumbo!.
P
Hatujadili kilimo cha mchicha hapa!

Naamini kuna jukwaa la kilimo na mifugo humu JF, siyo?
 
7 Reactions
Reply
Back
Top Bottom