The funniest speech ever from an African President!!


IROKOS

IROKOS

JF-Expert Member
Joined
Aug 13, 2011
Messages
7,437
Points
2,000
IROKOS

IROKOS

JF-Expert Member
Joined Aug 13, 2011
7,437 2,000
When going through the post by Emmah Wanzalah [ Africa and Friends of Africa] on facebook i came across this and i was speechless!!! Hivi ni kweli huyu jamaa alikuwa mtupu hivi???

Thefunniest speech ever from an African President


IDDI AMIN DADA SPEECH AT A FORUM HOSTED BY HER MAJESTY THE QUEEN OF ENGLAND:

'My majesty Mr. Queen Sir, horrible ministers and members of parliament,invented Guests, ladies under gentlemen, before I undress you, let us open thewindows for the climate to come inside!

I hereby thank you completely….. Mr. Queen, sir; and also what he has done forme and my fellow Uganda who come with me.

We have really eaten very much. And we are fed up completely

But before I go back to my country with a plane from the Entebbe airport ofLondon I wish to invitation you Mr. Queen, to become home to Uganda so that wecan also revenge on you.

You will eat a full cow: and also feel up your stomach and walk with difficultbecause of full stomach completely. Even when you want to rest at night; I willmake sure that you sleep on top of me in the top up stairs of my mansioncompletely so that you can enjoy all the gravity of fresh air.

'But now am sorry because I have to tell you that I have made a short call onyou only. But next time I shall make a long call on you to last the whole mooncompletely. Thank you very much to allow me to undress you completely beforethese extinguished ladies under gentlemen sir.

Lastly but not list, I ask the band to play our international anthem of therepublic of Uganda and also the British international anthem..Your majesty sir,I thank you from the bottom of my heart and from the bottoms of all the peopleof Uganda.

With this few words I thank you Sir.

 
Baba V

Baba V

JF-Expert Member
Joined
Dec 29, 2010
Messages
19,495
Points
1,250
Baba V

Baba V

JF-Expert Member
Joined Dec 29, 2010
19,495 1,250
Alisema thank you very difficult
 
M

Malila

JF-Expert Member
Joined
Dec 22, 2007
Messages
4,527
Points
2,000
M

Malila

JF-Expert Member
Joined Dec 22, 2007
4,527 2,000
Vipi ipi bomu kati ya huyu na ile ya " visiwa vya Zimbabwe na Pemba kuunda nchi fulani", huyu wa Uganda tatizo ni lugha, kama angesema kwa Kilugha chetu angesema vizuri.
 
MZIMU

MZIMU

JF-Expert Member
Joined
Apr 29, 2011
Messages
4,078
Points
1,225
MZIMU

MZIMU

JF-Expert Member
Joined Apr 29, 2011
4,078 1,225
Nasikia pia alikua Joka, anakula Mioyo ya watu. Aliuwa viwete wote pale mto Kagera. Eebwana eeee! Amakweli Nyerere alitudaka. Nadhani sasa hivi Alhaji Idid Amin ni freemason.


 
J

Japtz

Member
Joined
Nov 16, 2012
Messages
23
Points
0
J

Japtz

Member
Joined Nov 16, 2012
23 0
Vipi ipi bomu kati ya huyu na ile ya " visiwa vya Zimbabwe na Pemba kuunda nchi fulani", huyu wa Uganda tatizo ni lugha, kama angesema kwa Kilugha chetu angesema vizuri.
Nakuunga mkono mkuu,huyu ukitafasiri kwa lugha yetu atakuwa sahihi sana lakini yule wa visiwa vya zimbabwe na pemba ni aibu ya mwaka
 
Ronal Reagan

Ronal Reagan

JF-Expert Member
Joined
Nov 4, 2010
Messages
4,837
Points
2,000
Ronal Reagan

Ronal Reagan

JF-Expert Member
Joined Nov 4, 2010
4,837 2,000
Hahaaahaa! Hands down by those choice words by Iddi Amin.

If you won't mind, can you check for the date and the specific occassion where this "speech" was ushered?
 
Grand Master Dulla

Grand Master Dulla

JF-Expert Member
Joined
Jul 20, 2012
Messages
384
Points
225
Grand Master Dulla

Grand Master Dulla

JF-Expert Member
Joined Jul 20, 2012
384 225
IDD AMIN alikuwa anajua kuongea kiingereza fasaha na kiswahili pia ambacho siyo fasaha,hii speech inaweza ikawa siyo ya kweli inaweza ikawa ni moja kati ya zile propaganda za nyerere na uingereza kumpaka matope ili aonekane mbaya na kama kweli aliitoa hii speech basi alidhamiria iwe hivyo ili kumtukana malkia na waingereza kwa ujumla mana ukiondoa hiyo alishatumaga barua na arisha rushaga kwenye tv uganda live kuwa anataka kuwapa msaada waingereza wa chakula na hela baada ya kupata majanga huko kwao. Barua hiyo na hayo matangazo kusema kweli yalikuwa ni ya kiingereza fasaha mana kama nilivyoeleza hapo juu idd amin alikuwa anaongea kiingereza vizuri tu na aliishi chini ya waingereza ndani jeshi na aliishi muda mrefu tu ndani ya israeli,alikuwa ana uwezo wa kuongea kiingereza vizuri kushinda wengi wetu hapa mana yeye alikulia tangu mdogo akiongea kiingereza na hii ilikuwa lugha yake ya pili ya tatu ni kiswahili ya kwanza ni ile ya ki kakwa language.Alikulia ndani ya kampala ambapo watu wote wanaongea english tangu akiwa na miaka minne,baba yake aathiri ya kinubi yaani wanubi wale walioletwa toka sudan kuja uganda na kenya kama wanajeshi.Na alikuwa ni mwislamu safi kabisa.mengi sana alisingiziwa na mabeberu na wale aliowaua ni sababu walikuwa wametumwa kuja kumuua yeye ndio akawawahi yeye sasa kosa liko wapi ni sawa tu yanayotokea leo syria na libya viongozi wakiua kosa liko wapi sababu mabeberu wanawatumia vibaraka wao ndani ya nchi fulani kumpindua rais wao au hata kumuua sasa rais akistuka na kuwakamata na kuwaonyesha kuwa wamefanya kosa la UHAINI na adhabu yake ni kifo kosa liko wapi hao???

hizo ni propaganda tuuu.MANA UKIANGALIA NI VIZURI NI KAMA VILE NI MSWAHILI ANAYEJIFUNZA KIINGEREZA NA KAMA YAMEWEKWA KIUSANII WA KIBONGO mfano:"But next time I shall make a long call on you to last the whole moon completely"-moon hapa inamaanisha ni mwezi,na kwa kweli ni kwenye kiswahili peke yake ambapo jina la mwezi wa angani na mwezi wa siku yaani(january-december) una jina moja lenye kumaanisha maana mbili tofauti(homonymy),kwa hiyo hapa utaona kabisa kulikuwa na Genius wa sanaa ya kiswahili akicheza na maneno tu!!!.sehemu nyingine alikuwa tu anacheza na sanaa ya kiingereza kwa kuyatumia vibaya maana ya maneno ya kiingereza.
 
Githeri

Githeri

JF-Expert Member
Joined
Apr 2, 2012
Messages
819
Points
195
Githeri

Githeri

JF-Expert Member
Joined Apr 2, 2012
819 195
Hii nilishasimuliwa na waganda fulani. Ila inakuwa ngumu kuamini kama jamaa alikuwa mweupe kwenye lugha ya malkia (kiingereza).
 
K

Kigano

JF-Expert Member
Joined
Apr 5, 2012
Messages
349
Points
170
K

Kigano

JF-Expert Member
Joined Apr 5, 2012
349 170
IDD AMIN alikuwa anajua kuongea kiingereza fasaha na kiswahili pia ambacho siyo fasaha,hii speech inaweza ikawa siyo ya kweli inaweza ikawa ni moja kati ya zile propaganda za nyerere na uingereza kumpaka matope ili aonekane mbaya na kama kweli aliitoa hii speech basi alidhamiria iwe hivyo ili kumtukana malkia na waingereza kwa ujumla mana ukiondoa hiyo alishatumaga barua na arisha rushaga kwenye tv uganda live kuwa anataka kuwapa msaada waingereza wa chakula na hela baada ya kupata majanga huko kwao. Barua hiyo na hayo matangazo kusema kweli yalikuwa ni ya kiingereza fasaha mana kama nilivyoeleza hapo juu idd amin alikuwa anaongea kiingereza vizuri tu na aliishi chini ya waingereza ndani jeshi na aliishi muda mrefu tu ndani ya israeli,alikuwa ana uwezo wa kuongea kiingereza vizuri kushinda wengi wetu hapa mana yeye alikulia tangu mdogo akiongea kiingereza na hii ilikuwa lugha yake ya pili ya tatu ni kiswahili ya kwanza ni ile ya ki kakwa language.Alikulia ndani ya kampala ambapo watu wote wanaongea english tangu akiwa na miaka minne,baba yake aathiri ya kinubi yaani wanubi wale walioletwa toka sudan kuja uganda na kenya kama wanajeshi.Na alikuwa ni mwislamu safi kabisa.mengi sana alisingiziwa na mabeberu na wale aliowaua ni sababu walikuwa wametumwa kuja kumuua yeye ndio akawawahi yeye sasa kosa liko wapi ni sawa tu yanayotokea leo syria na libya viongozi wakiua kosa liko wapi sababu mabeberu wanawatumia vibaraka wao ndani ya nchi fulani kumpindua rais wao au hata kumuua sasa rais akistuka na kuwakamata na kuwaonyesha kuwa wamefanya kosa la UHAINI na adhabu yake ni kifo kosa liko wapi hao???

hizo ni propaganda tuuu.MANA UKIANGALIA NI VIZURI NI KAMA VILE NI MSWAHILI ANAYEJIFUNZA KIINGEREZA NA KAMA YAMEWEKWA KIUSANII WA KIBONGO mfano:"But next time I shall make a long call on you to last the whole moon completely"-moon hapa inamaanisha ni mwezi,na kwa kweli ni kwenye kiswahili peke yake ambapo jina la mwezi wa angani na mwezi wa siku yaani(january-december) una jina moja lenye kumaanisha maana mbili tofauti(homonymy),kwa hiyo hapa utaona kabisa kulikuwa na Genius wa sanaa ya kiswahili akicheza na maneno tu!!!.sehemu nyingine alikuwa tu anacheza na sanaa ya kiingereza kwa kuyatumia vibaya maana ya maneno ya kiingereza.
Nakubaliana na wewe kwa asilimia 100. It looks like a cooked story that has a specific purpose. Kwa asilimia kubwa ya waganda English is not an issue, hata kama itakuwa issue, siyo kwa kiwango hicho, na kwa mtu wa level ile ! Nilipata bahati ya kusikiliza hotuba fulani za huyo jamaa ambazo aliaddress mass kwa kizungu, kwakweli hapakuwa na tatizo kubwa la kiingereza la kiwango hiki kinachowekwa hapa !
 
M

masluphill

JF-Expert Member
Joined
Jul 4, 2012
Messages
407
Points
250
M

masluphill

JF-Expert Member
Joined Jul 4, 2012
407 250
IDD AMIN alikuwa anajua kuongea kiingereza fasaha na kiswahili pia ambacho siyo fasaha,hii speech inaweza ikawa siyo ya kweli inaweza ikawa ni moja kati ya zile propaganda za nyerere na uingereza kumpaka matope ili aonekane mbaya na kama kweli aliitoa hii speech basi alidhamiria iwe hivyo ili kumtukana malkia na waingereza kwa ujumla mana ukiondoa hiyo alishatumaga barua na arisha rushaga kwenye tv uganda live kuwa anataka kuwapa msaada waingereza wa chakula na hela baada ya kupata majanga huko kwao. Barua hiyo na hayo matangazo kusema kweli yalikuwa ni ya kiingereza fasaha mana kama nilivyoeleza hapo juu idd amin alikuwa anaongea kiingereza vizuri tu na aliishi chini ya waingereza ndani jeshi na aliishi muda mrefu tu ndani ya israeli,alikuwa ana uwezo wa kuongea kiingereza vizuri kushinda wengi wetu hapa mana yeye alikulia tangu mdogo akiongea kiingereza na hii ilikuwa lugha yake ya pili ya tatu ni kiswahili ya kwanza ni ile ya ki kakwa language.Alikulia ndani ya kampala ambapo watu wote wanaongea english tangu akiwa na miaka minne,baba yake aathiri ya kinubi yaani wanubi wale walioletwa toka sudan kuja uganda na kenya kama wanajeshi.Na alikuwa ni mwislamu safi kabisa.mengi sana alisingiziwa na mabeberu na wale aliowaua ni sababu walikuwa wametumwa kuja kumuua yeye ndio akawawahi yeye sasa kosa liko wapi ni sawa tu yanayotokea leo syria na libya viongozi wakiua kosa liko wapi sababu mabeberu wanawatumia vibaraka wao ndani ya nchi fulani kumpindua rais wao au hata kumuua sasa rais akistuka na kuwakamata na kuwaonyesha kuwa wamefanya kosa la UHAINI na adhabu yake ni kifo kosa liko wapi hao???

hizo ni propaganda tuuu.MANA UKIANGALIA NI VIZURI NI KAMA VILE NI MSWAHILI ANAYEJIFUNZA KIINGEREZA NA KAMA YAMEWEKWA KIUSANII WA KIBONGO mfano:"But next time I shall make a long call on you to last the whole moon completely"-moon hapa inamaanisha ni mwezi,na kwa kweli ni kwenye kiswahili peke yake ambapo jina la mwezi wa angani na mwezi wa siku yaani(january-december) una jina moja lenye kumaanisha maana mbili tofauti(homonymy),kwa hiyo hapa utaona kabisa kulikuwa na Genius wa sanaa ya kiswahili akicheza na maneno tu!!!.sehemu nyingine alikuwa tu anacheza na sanaa ya kiingereza kwa kuyatumia vibaya maana ya maneno ya kiingereza.

ni KWELI IDD AMINI alikuwa anaongea kingereza kizuri kuliko cha wengi wetu hapa bongo,kama alifanya hivi basi ilikuwa makusudi ili kuwatukana waingereza. anyway baadae tukamtimua na akenda fia hukooooo....MUNGU KAMWEKA ANAPOSTAHILI WENGINE WOTE.
 
M

masluphill

JF-Expert Member
Joined
Jul 4, 2012
Messages
407
Points
250
M

masluphill

JF-Expert Member
Joined Jul 4, 2012
407 250
IDD AMIN alikuwa anajua kuongea kiingereza fasaha na kiswahili pia ambacho siyo fasaha,hii speech inaweza ikawa siyo ya kweli inaweza ikawa ni moja kati ya zile propaganda za nyerere na uingereza kumpaka matope ili aonekane mbaya na kama kweli aliitoa hii speech basi alidhamiria iwe hivyo ili kumtukana malkia na waingereza kwa ujumla mana ukiondoa hiyo alishatumaga barua na arisha rushaga kwenye tv uganda live kuwa anataka kuwapa msaada waingereza wa chakula na hela baada ya kupata majanga huko kwao. Barua hiyo na hayo matangazo kusema kweli yalikuwa ni ya kiingereza fasaha mana kama nilivyoeleza hapo juu idd amin alikuwa anaongea kiingereza vizuri tu na aliishi chini ya waingereza ndani jeshi na aliishi muda mrefu tu ndani ya israeli,alikuwa ana uwezo wa kuongea kiingereza vizuri kushinda wengi wetu hapa mana yeye alikulia tangu mdogo akiongea kiingereza na hii ilikuwa lugha yake ya pili ya tatu ni kiswahili ya kwanza ni ile ya ki kakwa language.Alikulia ndani ya kampala ambapo watu wote wanaongea english tangu akiwa na miaka minne,baba yake aathiri ya kinubi yaani wanubi wale walioletwa toka sudan kuja uganda na kenya kama wanajeshi.Na alikuwa ni mwislamu safi kabisa.mengi sana alisingiziwa na mabeberu na wale aliowaua ni sababu walikuwa wametumwa kuja kumuua yeye ndio akawawahi yeye sasa kosa liko wapi ni sawa tu yanayotokea leo syria na libya viongozi wakiua kosa liko wapi sababu mabeberu wanawatumia vibaraka wao ndani ya nchi fulani kumpindua rais wao au hata kumuua sasa rais akistuka na kuwakamata na kuwaonyesha kuwa wamefanya kosa la UHAINI na adhabu yake ni kifo kosa liko wapi hao???

hizo ni propaganda tuuu.MANA UKIANGALIA NI VIZURI NI KAMA VILE NI MSWAHILI ANAYEJIFUNZA KIINGEREZA NA KAMA YAMEWEKWA KIUSANII WA KIBONGO mfano:"But next time I shall make a long call on you to last the whole moon completely"-moon hapa inamaanisha ni mwezi,na kwa kweli ni kwenye kiswahili peke yake ambapo jina la mwezi wa angani na mwezi wa siku yaani(january-december) una jina moja lenye kumaanisha maana mbili tofauti(homonymy),kwa hiyo hapa utaona kabisa kulikuwa na Genius wa sanaa ya kiswahili akicheza na maneno tu!!!.sehemu nyingine alikuwa tu anacheza na sanaa ya kiingereza kwa kuyatumia vibaya maana ya maneno ya kiingereza.

ni KWELI IDD AMINI alikuwa anaongea kingereza kizuri kuliko cha wengi wetu hapa bongo,kama alifanya hivi basi ilikuwa makusudi ili kuwatukana waingereza. anyway baadae tukamtimua na akenda fia hukooooo....MUNGU KAMWEKA ANAPOSTAHILI WENGINE WOTE.
 
Azipa

Azipa

JF-Expert Member
Joined
Mar 19, 2012
Messages
1,070
Points
1,225
Age
31
Azipa

Azipa

JF-Expert Member
Joined Mar 19, 2012
1,070 1,225
moon completely"-moon hapa inamaanisha ni mwezi,na kwa kweli ni kwenye kiswahili peke yake ambapo jina la mwezi wa angani na mwezi wa siku yaani(january-december) una jina moja lenye kumaanisha maana mbili tofauti(homonymy),kwa hiyo hapa utaona kabisa kulikuwa na Genius wa sanaa ya kiswahili akicheza na maneno tu!!!.sehemu nyingine alikuwa tu anacheza na sanaa ya kiingereza kwa kuyatumia vibaya maana ya maneno ya kiingereza.
Mkuu, nimeipenda hiyo homonym ulivyoielezea. Hata hivyo mimi nilikuwa na rafiki yangu pale Katwe naye alikuwa anachanga kati ya moon na month! Yeye ni Mnyankole!

Huyo huyo jamaa alikuwa anam-mimick Idd Amin. Alikuwa anaongea mambo ya cabbage sijui nini sema nimesahau.

Sema hii speech imejazwa chumvi kwasababu aliyeiandika definitely siyo Idd Amin
 
Lukolo

Lukolo

JF-Expert Member
Joined
Dec 2, 2009
Messages
5,149
Points
1,250
Lukolo

Lukolo

JF-Expert Member
Joined Dec 2, 2009
5,149 1,250
IDD AMIN alikuwa anajua kuongea kiingereza fasaha na kiswahili pia ambacho siyo fasaha,hii speech inaweza ikawa siyo ya kweli inaweza ikawa ni moja kati ya zile propaganda za nyerere na uingereza kumpaka matope ili aonekane mbaya na kama kweli aliitoa hii speech basi alidhamiria iwe hivyo ili kumtukana malkia na waingereza kwa ujumla mana ukiondoa hiyo alishatumaga barua na arisha rushaga kwenye tv uganda live kuwa anataka kuwapa msaada waingereza wa chakula na hela baada ya kupata majanga huko kwao. Barua hiyo na hayo matangazo kusema kweli yalikuwa ni ya kiingereza fasaha mana kama nilivyoeleza hapo juu idd amin alikuwa anaongea kiingereza vizuri tu na aliishi chini ya waingereza ndani jeshi na aliishi muda mrefu tu ndani ya israeli,alikuwa ana uwezo wa kuongea kiingereza vizuri kushinda wengi wetu hapa mana yeye alikulia tangu mdogo akiongea kiingereza na hii ilikuwa lugha yake ya pili ya tatu ni kiswahili ya kwanza ni ile ya ki kakwa language.Alikulia ndani ya kampala ambapo watu wote wanaongea english tangu akiwa na miaka minne,baba yake aathiri ya kinubi yaani wanubi wale walioletwa toka sudan kuja uganda na kenya kama wanajeshi.Na alikuwa ni mwislamu safi kabisa.mengi sana alisingiziwa na mabeberu na wale aliowaua ni sababu walikuwa wametumwa kuja kumuua yeye ndio akawawahi yeye sasa kosa liko wapi ni sawa tu yanayotokea leo syria na libya viongozi wakiua kosa liko wapi sababu mabeberu wanawatumia vibaraka wao ndani ya nchi fulani kumpindua rais wao au hata kumuua sasa rais akistuka na kuwakamata na kuwaonyesha kuwa wamefanya kosa la UHAINI na adhabu yake ni kifo kosa liko wapi hao???

hizo ni propaganda tuuu.MANA UKIANGALIA NI VIZURI NI KAMA VILE NI MSWAHILI ANAYEJIFUNZA KIINGEREZA NA KAMA YAMEWEKWA KIUSANII WA KIBONGO mfano:"But next time I shall make a long call on you to last the whole moon completely"-moon hapa inamaanisha ni mwezi,na kwa kweli ni kwenye kiswahili peke yake ambapo jina la mwezi wa angani na mwezi wa siku yaani(january-december) una jina moja lenye kumaanisha maana mbili tofauti(homonymy),kwa hiyo hapa utaona kabisa kulikuwa na Genius wa sanaa ya kiswahili akicheza na maneno tu!!!.sehemu nyingine alikuwa tu anacheza na sanaa ya kiingereza kwa kuyatumia vibaya maana ya maneno ya kiingereza.
Kuna ushahidi wa wazi kabisa kwamba hiyo speech ni ya uongo. Taarifa za uhakika kabisa, zinasema Idd Amini alikuwa anaweza kuongea kiingereza, Kiswahili na Kiarabu kwa ufasaha kabisa. Inashangaza kuleta hizi propaganda za Mr Queen Sir.
 
Mama Mdogo

Mama Mdogo

JF-Expert Member
Joined
Nov 21, 2007
Messages
2,909
Points
2,000
Mama Mdogo

Mama Mdogo

JF-Expert Member
Joined Nov 21, 2007
2,909 2,000
Na hii hotuba ya P.W. Botha alipokuwa Rais wa Afrika ya Kusini nayo vipi?

THE FOLLOWING is a speech made by former South African President P.W. Botha to his Cabinet. This reprint was written by David G. Mailu for the Sunday Times, a South African newspaper, dated August 18, 1985.


"
Pretoria has been made by the White mind for the White man. We are not obliged even the least to try to prove to anybody and to the Blacks that we are superior people. We have demonstrated that to the Blacks in a thousand and one ways. The Republic of South Africa that we know of today has not been created by wishful thinking. We have created it at the expense of intelligence, sweat and blood. Were they Afrikaaners who tried to eliminate the Australian Aborigines? Are they Afrikaaners who discriminate against Blacks and call them Niggers in the States? Were they Afrikaaners who started the slave trade? Where is the Black man appreciated?

England discriminates against its Black and their "Sus" law is out to discipline the Blacks. Canada, France, Russia, and Japan all play their discrimination too. Why in the hell then is so much noise made about us? Why are they biased against us?

I am simply trying to prove to you all that there is nothing unusual we are doing that the so called civilized worlds are not doing. We are simply an honest people who have come out aloud with a clear philosophy of how we want to live our own White life. We do not pretend like other Whites that we like Blacks.

The fact that, Blacks look like human beings and act like human beings do not necessarily make them sensible human beings. Hedgehogs are not porcupines and lizards are not crocodiles simply because they look alike. If God wanted us to be equal to the Blacks, he would have created us all of a uniform colour and intellect. But he created us differently: Whites, Blacks, Yellow, Rulers and the ruled.

Intellectually, we are superior to the Blacks; that has been proven beyond any reasonable doubt over the years. I believe that the Afrikaan is an honest, God fearing person, who has demonstrated practically the right way of being. Nevertheless, it is comforting to know that behind the scenes, Europe, America, Canada, Australia--and all others are behind us in spite of what they say. For diplomatic relations, we all know what language should be used and where.
To prove my point, Comrades, does anyone of you know a White country without an investment or interest in South Africa? Who buys our gold? Who buys our diamonds? Who trades with us? Who is helping us develop the nuclear weapon? The very truth is that we are their people and they are our people. It's a big secret. The strength of our economy is backed by America, Britain, Germany. It is our strong conviction, therefore, that the Black is the raw material for the White man.

So Brothers and Sisters, let us join hands together to fight against this Black devil. I appeal to all Afrikaaners to come out with any creative means of fighting this war. Surely God cannot forsake his own people whom we are. By now everyone of us has seen it practically that the Blacks cannot rule themselves. Give them guns and they will kill each other. They are good in nothing else but making noise, dancing, marrying many wives and indulging in sex. Let us all accept that the Black man is the symbol of poverty, mental inferiority, laziness and emotional competence. Isn't it plausible therefore that the White man is created to rule the Black man? Come to think of what would happen one day if you woke up and on the throne sat a Kaffir! Can you imagine what would happen to our women? Does anyone of you believe that the Blacks can rule this country?

Hence, we have good reasons to let them all--the Mandelas--rot in prison, and I think we should be commended for having kept them alive in spite of what we have at hand with which to finish them off.

I wish to announce a number of new strategies that should be put to use to destroy this Black bug. We should now make use of the chemical weapon.

Priority number one, we should not by all means allow any more increases of the Black population lest we be choked very soon. I have exciting news that our scientists have come up with an efficient stuff. I am sending out more researchers to the field to identify as many venues as possible where the chemical weapons could be employed to combat any further population increases. The hospital is a very strategic opening, for example and should be fully utilized. The food supply channel should be used. We have developed excellent slow killing poisons and fertility destroyers. Our only fear is in case such stuff came into their hands as they are bound to start using it against us if you care to think of the many Blacks working for us in our domestic quarters. However, we are doing the best we can to make sure that the stuff remains strictly in our hands.

Secondly, most Blacks are vulnerable to money inducements. I have set aside a special fund to exploit this venue. The old trick of divide and rule is still very valid today. Our experts should work day and night to set the Black man against his fellowman. His inferior sense of morals can be exploited beautifully. And here is a creature that lacks foresight. There i a need for us to combat him in long term projections that he cannot suspect.

The average Black does not plan his life beyond a year: that stance, for example, should be exploited. My special department is already working round the clock to come out with a long term operation blueprint.

I am also sending a special request to all Afrikaaner mothers to double their birth rate. It may be necessary too to set up a population boom industry by putting up centres where we employ and support fully White young men and women to produce children for the nation. We are also investigating the merit of uterus rentals as a possible means of speeding up the growth of our population through surrogate mothers. For the time being, we should also engage a higher gear to make sure that Black men are separated from their women and fines imposed upon married wives who bear illegitimate children.

I have a committee working on finding better methods of inciting Blacks against each other and encouraging murders among themselves. Murder cases among Blacks should bear very little punishment in order to encourage them. My scientists have come up with a drug that could be smuggled into their brews to effect slow poisoning results and fertility destruction. Working through drinks and manufacturing of soft drinks geared to the Blacks, could promote the channels of reducing their population. Ours is not a war that we can use the atomic bomb to destroy the Blacks, so we must use our intelligence to effect this. The person-to-person encounter can be very effective. As the records show that the Black man is dying to go to bed with the White woman, here is our unique opportunity.

Our Sex Mercenary Squad should go out and camouflage with Apartheid Fighters while doing their operations quietly administering slow killing poison and fertility destroyers to those Blacks they thus befriend. We are modifying the Sex Mercenary Squad by introducing White men who should go for the militant Black woman and any other vulnerable Black woman. We have received a new supply of prostitutes from Europe and America who are desperate and too keen to take up the appointments.

Money can do anything for you. So while we have it, we should make the best use of it. In the meantime my beloved White citizens, do not take to heart what the world says, and don't be ashamed of being called racists. I don't mind being called the architect and King of Apartheid. I shall not become a monkey simply because someone has called me a monkey. I will still remain your bright star...His Excellency Botha.

My latest appeal is that the maternity hospital operations should be intensified. We are not paying those people to help bring Black babies to this world but to eliminate them on the very delivery moment. If this department worked very efficiently, a great deal could be achieved. My Government has set aside a special fund for erecting more covert hospitals and clinics to promote this programme."


Source: http://www.inithebabeandsuckling.com/bothasplan.html
 
M

Mkora

JF-Expert Member
Joined
Apr 11, 2008
Messages
363
Points
195
M

Mkora

JF-Expert Member
Joined Apr 11, 2008
363 195
When going through the post by Emmah Wanzalah [ Africa and Friends of Africa] on facebook i came across this and i was speechless!!! Hivi ni kweli huyu jamaa alikuwa mtupu hivi???

Thefunniest speech ever from an African President


IDDI AMIN DADA SPEECH AT A FORUM HOSTED BY HER MAJESTY THE QUEEN OF ENGLAND:

'My majesty Mr. Queen Sir, horrible ministers and members of parliament,invented Guests, ladies under gentlemen, before I undress you, let us open thewindows for the climate to come inside!

I hereby thank you completely….. Mr. Queen, sir; and also what he has done forme and my fellow Uganda who come with me.

We have really eaten very much. And we are fed up completely

But before I go back to my country with a plane from the Entebbe airport ofLondon I wish to invitation you Mr. Queen, to become home to Uganda so that wecan also revenge on you.

You will eat a full cow: and also feel up your stomach and walk with difficultbecause of full stomach completely. Even when you want to rest at night; I willmake sure that you sleep on top of me in the top up stairs of my mansioncompletely so that you can enjoy all the gravity of fresh air.

'But now am sorry because I have to tell you that I have made a short call onyou only. But next time I shall make a long call on you to last the whole mooncompletely. Thank you very much to allow me to undress you completely beforethese extinguished ladies under gentlemen sir.

Lastly but not list, I ask the band to play our international anthem of therepublic of Uganda and also the British international anthem..Your majesty sir,I thank you from the bottom of my heart and from the bottoms of all the peopleof Uganda.

With this few words I thank you Sir.



Mkuu hiyo sio kweli labda ni speech ya bosi wa asiye jua hata mipaka ya nchi yake Mheshimiwa Mulugo au aliyemteua
hii speech ya Idd Amin mbona lugha unapanda vizuri tuu

Sikiliza hii halafu compare na ya baba mwanaasha

Amin's advise on alcohol - YouTube
 
nngu007

nngu007

JF-Expert Member
Joined
Aug 2, 2010
Messages
15,871
Points
1,225
nngu007

nngu007

JF-Expert Member
Joined Aug 2, 2010
15,871 1,225
When going through the post by Emmah Wanzalah [ Africa and Friends of Africa] on facebook i came across this and i was speechless!!! Hivi ni kweli huyu jamaa alikuwa mtupu hivi???

Thefunniest speech ever from an African President


IDDI AMIN DADA SPEECH AT A FORUM HOSTED BY HER MAJESTY THE QUEEN OF ENGLAND:

'My majesty Mr. Queen Sir, horrible ministers and members of parliament,invented Guests, ladies under gentlemen, before I undress you, let us open thewindows for the climate to come inside!

I hereby thank you completely….. Mr. Queen, sir; and also what he has done forme and my fellow Uganda who come with me.

We have really eaten very much. And we are fed up completely

But before I go back to my country with a plane from the Entebbe airport ofLondon I wish to invitation you Mr. Queen, to become home to Uganda so that wecan also revenge on you.

You will eat a full cow: and also feel up your stomach and walk with difficultbecause of full stomach completely. Even when you want to rest at night; I willmake sure that you sleep on top of me in the top up stairs of my mansioncompletely so that you can enjoy all the gravity of fresh air.

'But now am sorry because I have to tell you that I have made a short call onyou only. But next time I shall make a long call on you to last the whole mooncompletely. Thank you very much to allow me to undress you completely beforethese extinguished ladies under gentlemen sir.

Lastly but not list, I ask the band to play our international anthem of therepublic of Uganda and also the British international anthem..Your majesty sir,I thank you from the bottom of my heart and from the bottoms of all the peopleof Uganda.

With this few words I thank you Sir.



Oh, Amin was a Character


A great laugh indeed. After the fall of big daddy many such tales did the rounds and this one is certainly a familiar one. This charming anecdote, which circulated widely in the wake of the fall of Amin, is not only mythical; it is, in fact, a joke, and an old one at that.

The impression the west particularly Britain gave about Amin, was that he was a buffon who didnt know what he was doing. In fact the Brits together with Israelis aided and abated in a behind-the-scenes sort of way the overthrow of Milton Obote (First post independent Prime Minister and two time President of Uganda) by Idi Amin who was then Army Chief of Staff. They actually propped up Amin although in the end he turned against them. When Amin overthrew Obote, Britain was the first country to recognise his government.


Obote was seen a proponent of the socialist left thinking along with other prominent Pan Africanists like Osagyefo Kwame Nkrumah, Patrice Lumumba, Mwalimu Julius Nyerere and Kenneth Kaunda all of whom were not in very good books with the West. These great leaders who led their people to independence were more inclined to Moscow, Pyongyang and Beijing - Metropols of the Socialist/communist schools of thought.

Although Amin visited Britain as early as 1971 the speech attributed to him in Samson?s post is fictional though good for a laugh.

On many occasions Amin deliberately set out to irk the Brits Monarchy. Below are some telegram messages (reproduced verbatim) that Amin actually send to the Queen of England during his tenure of office;

?My Dear Queen, I intend to arrive in London for an official visit on August 4th this year, but I am writing now to give you time to make all the necessary preparations for my stay so that nothing important is omitted. I am particularly concerned about food, because I know that you are in the middle of a fearsome economic crisis. I would also like you to arrange for me to visit Scotland, Ireland, and Wales to meet the heads of revolutionary movements fighting against your imperialist oppression.?

On another occasion, Amin sent the Queen the following telegram:

?Dear Liz, if you want to know a real man, come to Kampala.?

It?s not known whether or not the Queen responded positively to this overture.

A documentary shot in 1974 by a French journalist titled 'IDI AMIN' is available and gives a rare insight into life and times of the dictator. This footage is far more real than the Oscar award winning last King of Scotland.



 

Forum statistics

Threads 1,285,938
Members 494,834
Posts 30,879,769
Top