Stop dating mentally broke girls

souljar

JF-Expert Member
Feb 16, 2021
686
1,000
I know many girls and ladies gonna be angry with this post but try learn from it. Guys, how do some of you even cope with dating a broke girl? I know some still don't understand what I mean by Broke Girls.

(1). A girl who doesn't have transport fare to see someone who she claims she loves every damn time.

(2). A lady who can't get you a birthday or a Valentine's day gift, but expects you to bring down the world for her during hers.

(3). Someone who can't comfortably call you on phone for 5mins. Always flashing and complaining she doesn't have airtime even when you know you just sent her airtime.

(4a.) I mean how do you guys cope dating a lady who thinks relationship is an occupation; where she is supposed to be paid and taken care of?

(4b). Even if it's an occupation, what services is she actually offering to be privileged to receive such benefits?

(4c.) Or is she a ghost worker? ( NB: sex is not a benefit ONLY to men ) How do some guys manage to date such ladies?

(5). No wonder suicide and depression victims are mostly men.

(6). See guy, don't ever date a broke girl no matter how gorgeous you think she is. They are serious liabilities

(.7.) Rather date a lady who adds something beneficial to your life. Things like emotional intelligence; financial intelligence; spiritual intelligence and other intelligence

(8). Date someone who's capable of calming the storm within your soul ( an average man has enough storms ); and not someone who adds stress to your life.

(9). Forget that yehn yehn talk, don't tolerate any woman's brokenness or stupidity just because of her physical beauty.

(10). There are actually a lot of extremely gorgeous and beautiful ladies with common sense.

(11). So don't ever think of settling for less brother. One thing I've realized about all these broke girls is not that they don't actually have money...

(12). Most of them do; but it's just that they're mentally broke, which is way worse than not having money.I know many girls and such liabilities ladies gonna be angry with this message, they won't be happy, But Ladies please don't blame me for your stupidity..

AN HUNGRY MAN IS AN ANGRY MAN.
HAPPY SUNDAY...
 

Kambaku

JF-Expert Member
Nov 12, 2011
4,219
2,000
Mwamba hii kitu ya omo umemwaga hapa si mchezo. Relax man! ladies are flowers acha tuwahudumie. They were born to be taken care of. Ni fahari kwa mwanaume kumuhudumia mpenzi wake jombi na ndio inakupa confidence ya kiuanaume.

Tafuta hela mdogo wangu uache kupingana na necha. Nguvu unazotumia kupingana na necha ungetumia kutafuta mpunga mkuu, necha hautaiweza nakuhakikishia.

Dah! aisee ila umeenda mbali sana mkuu, unalinganisha kuletewa valentine's gift na girl mkuu ndio na wewe umpe? Usifike huko kamanda please.
 

souljar

JF-Expert Member
Feb 16, 2021
686
1,000
Mwamba hii kitu ya omo umemwaga hapa si mchezo. Relax man! ladies are flowers acha tuwahudumie. They were born to be taken care of. Ni fahari kwa mwanaume kuuhudumia mpenzi wake jombi na ndio inakupa confidence ya kiuanaume...
Issue sio kutoa matumizi lakini are they mentally stable ata kujiongeza!!?

Sent from my 601SO using JamiiForums mobile app
 
Mar 6, 2017
47
150
Nimeona hii post, ila napita tu. Kwa walengwa wenyewe "Slay Queens" msisahau dozi ya Panadol ni vidonge viwili tu kila masaa 6 hadi 8; usizidishe vidonge 8 kwa siku.

Na kwa wanaume mliochoka kuchunwa mjifunze tu ukiona mwanamke mzuri lakini hayuko na serious relationship usidhani kwamba wanaume jirani yake hawamuoni, bali wamemjua na wameamua kukaa mbali. Ukipenda bata penda na mavi yake ....
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom