Seven important things to say in ur marriage!

Seven important things to say in ur marriage!

Kaunga

JF-Expert Member
Joined
Nov 28, 2010
Posts
12,529
Reaction score
13,502
The Six most important words.
"I admit l have made a mistake"

The Five most important words.
"You did a great job"

The Four most important words.
"What is your opinion"

The Three most important words.
"I forgive you"

The Two most important words.
"Thank you"

The most important word.
"We"

The least important word.
"I"
 
We always tend to start with 'WE'..however, as marriage gets dawn ..everybody thinks about 'I'..
The most decisive part of the marriage lies at its own inception...
 
Kumbe nimepasi mtihani coz I SAY THOSE WORDS LIKE ALL DAY EVERY DAY!!!!!!!!( Japo hayatoki moyoni wala nini ni katika harakati za kupata ninachohitaji fasta fasta!) I got NO PRIDE AT ALL! Kuliko niendeshe beef week au mwezi huku NIKI FOREGORE THE LUXURY TO KEEP MY PRIDE!!!!! HELL TO THE NO!!!! I JUST SAY THE MAGIC WORDS!!!!!! Kubuuuuum! All the EVIL you have committed is forgotten!!!! I never understand MEN!!!!!!
 
The Six most important words.
"I admit l have made a mistake"

The Five most important words.
"You did a great job"

The Four most important words.
"What is your opinion"

The Three most important words.
"I forgive you"

The Two most important words.
"Thank you"

The most important word.
"We"

The least important word.
"I"
ahsante Kaunga mi nakupendaaaje sasa kwwenye hizi vitu vya maidea idea lol!umeomuona The Boss ?
sijui kapata chuma gani kipya yailahi shurti aingia kwa timetable humu! itakuwa kapata threesome huko!
 
Last edited by a moderator:
ahsante Kaunga mi nakupendaaaje sasa kwwenye hizi vitu vya maidea idea lol!umeomuona The Boss ?
sijui kapata chuma gani kipya yailahi shurti aingia kwa timetable humu! itakuwa kapata threesome huko!

Na wamemuacha (The Boss) hoi hadi malaria imepanda kwenye kichwa chake kiduchu! LOL

You are welcome honey, inasaidia kututafakarisha lkn.
 
Last edited by a moderator:
Na wamemuacha (@The Boss) hoi hadi malaria imepanda kwenye kichwa chake kiduchu! LOL

You are welcome honey, inasaidia kututafakarisha lkn.

yaah sana !Mi huwa kila ukipost humu am kinda check with mine,and see okey im in a gud track or hell no!hii kumbe sio sawa af fasta naweka marekebisho na marejesho panapofaa!
si wajua vile nsivopenda stress kwenye haya makitu mie,bora nipate shoti hata ya m 10 ntajua jisi ya kuisov na maisha yakaendelea so mi ni wale watu napenda hisia zangu kimahusiano ziwe mstari muda wote!ndo akili yangu inakaaa sawa!so am kinda recheckin now and then!
so go girl giv me maujuzi ili ujenzo wangu wa taifa upande kila uchao bila tatizo!
 
Kaunga, hiyo 'I said so' dah!
Yaani ni ya ukweli kabisa.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top Bottom