Obama was attacked by Israel | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Obama was attacked by Israel

Discussion in 'International Forum' started by X-PASTER, Nov 10, 2008.

  1. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #1
    Nov 10, 2008
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 89
    Trophy Points: 145
    Israeli presidential hopeful blasts Obama’s Iran plan

    JERUSALEM
    U.S. president-elect Barack Obama was attacked by Israeli Foreign Minister Tzipi Livni on Thursday for declaring his willingness to talk with Iran about its nuclear program.

    Read More: Israel Foreign Minister
     
  2. Bongolander

    Bongolander JF-Expert Member

    #2
    Nov 10, 2008
    Joined: Jul 10, 2007
    Messages: 4,882
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 135
    The good thing about Israeli politics is that politicians like Tzipora Livni will be in power for only few months and then she will be voted out. That is a good thing about Israeli democracy. Tzipora was praying that her hawkish friend Condi be the president of US, fortunately that did not happen.
     
  3. AbdulKensington

    AbdulKensington Member

    #3
    Nov 10, 2008
    Joined: Oct 21, 2008
    Messages: 72
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    So what does she want to do? attack Iran? Tell her to attack Iran without US aid and she'll see what she'll get!
     
  4. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #4
    Nov 10, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 55,613
    Likes Received: 20,189
    Trophy Points: 280
    Hawa siasa zao zimejaa chuki kubwa dhidi ya mataifa ya kiarabu, labda kwa kufanya hivyo ndiyo watajihakikishia kupata kura toka kwa wananchi wao.
     
  5. Mchaga

    Mchaga JF-Expert Member

    #5
    Nov 10, 2008
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 1,372
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Kazi imeanza sasa...
     
  6. Kang

    Kang JF-Expert Member

    #6
    Nov 10, 2008
    Joined: Jun 24, 2008
    Messages: 4,867
    Likes Received: 368
    Trophy Points: 180
    Sensationalism in the media once again, with their miss leading headlines.
     
  7. J

    JokaKuu Platinum Member

    #7
    Nov 10, 2008
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 11,277
    Likes Received: 1,880
    Trophy Points: 280
    ..hivi Obama si alisema Jerusalem iwe mji mkuu wa Israeli?

    ..halafu huyu Mama anamshambulia Obama tena?!!

    ..jeuri ya Israeli inatokana na nguvu ya Wayahudi walioko USA.

    ..Chief Strategist wa kampeni ya Obama, David Axelrod, ni Myahudi.

    ..majuzi tena Obama kateua Myahudi mwingine, Rahm Emanuel kuwa Chief of Staff.
     
  8. M

    Mwanjelwa JF-Expert Member

    #8
    Nov 10, 2008
    Joined: Jul 29, 2007
    Messages: 962
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 35
    Siku zote Israel wana masimamo mmoja. Usijadili issues na mwarabu au mu-ajemi. hawaelewi. Kitendo cha huyu bwana Obama kusema ataongea na Raisi wa Iran kimewaudhi sana. Si ajabu siku za karibu wakaidunda Iran. Kwa wale wanaodhani kuwa bila Marekani Israel haiwezi ishambulia Iran wanajidanganya. Infact wale jamaa wako fit sana sana. Bahati mbaya sana mawazo ya watu wengi yanakimbilia kukingia kifua waarabu then kutokana na mgogoro wa Palestine na Israel na kitendo cha wale jamaa kuwadhibiti Waarabu 1968 na 1974, wanadhani kwamba ni Marekani ndiyo inaipa kiburi Israel. Israel kwa middle east ni zaidi ya Marekani. Wako kamili sana na wanamwona kila mtu aliyepo pale middle east kila siku.
     
  9. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #9
    Nov 10, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 68,240
    Likes Received: 22,869
    Trophy Points: 280
    Obama sucks.............
     
  10. J

    JokaKuu Platinum Member

    #10
    Nov 10, 2008
    Joined: Jul 31, 2006
    Messages: 11,277
    Likes Received: 1,880
    Trophy Points: 280
    YNIM,

    ..Ahmedinejad angemshambulia Obama ungesikia kelele za US media.

    ..inakuwaje huyu Mama Muisraeli anachwa abwabwaje kuhusu US President-Elect.

    ..unajua hii movement iliyomchagua Obama itakuja kukataa uonevu wa US na Israeli dhidi ya wa-Palestina.
     
  11. K

    Koba JF-Expert Member

    #11
    Nov 10, 2008
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,124
    Likes Received: 463
    Trophy Points: 180
    .....ukiangalia vizuri US nayo inatawaliwa na Jews tuu,angalia media zote from foxnews ,bloomberg,NBC etc ni mali ya Jews,Wall Street ni Jewish tupu,Senators & Congess kibao ni jews,top scholars & scientist from Havard to Al parto ni jews,top billionaires Jews wanaongoza...Obama mwenyewe top advisors wake wengi ni jewish na hata waliompa pesa ni hao hao tuu....sioni Obama akibadilisha chochote katika hii saga ya Israel palestinian na sasa chief of staff wake ndio staunch supporter wa Israel na mwenyewe ni jewish,top advisor wake Axelroid ni Jewish....na inawezekana Obama akawa mbaya sana kwa Iranians kuliko hata Bush!
     
  12. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #12
    Nov 10, 2008
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,460
    Likes Received: 127
    Trophy Points: 160
    He! Umeshaanza. Hata hajakanyaga pango la nyumba kuu?
     
  13. Icadon

    Icadon JF-Expert Member

    #13
    Nov 10, 2008
    Joined: Mar 21, 2007
    Messages: 3,589
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 0
    Policy ya US kwa Israel haitochange....
     
  14. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #14
    Nov 11, 2008
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 89
    Trophy Points: 145
    Nilikuwa sijui kuwa Wairan nao ni Waarabu....!!
     
  15. R

    Rodelite JF-Expert Member

    #15
    Nov 11, 2008
    Joined: Oct 28, 2007
    Messages: 319
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Sorry....He's The President (elect) now....Not McPalin......lolol
     
  16. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #16
    Nov 12, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 55,613
    Likes Received: 20,189
    Trophy Points: 280
    Nov. 11, 2008 –

    Breaking months of silence about the presidential race, National of Islam leader Louis Farrakhan said Sunday that God has prepared Sen. Barack Obama for the challenges he'll face as president.

    He added that Obama will be able to make positive changes with "God and people of good will," and he urged his followers to do their part, reports The Associated Press.

    "President-elect Obama has energized all segments of the depressed, downtrodden, rejected and despised," he said in a 90-minute speech at Mosque Maryam on the city's South Side. "Now it is up to us to take the new energy that he has given us ... and channel that energy into making ourselves better."

    Farrakhan, who said Obama draws a "oneness of spirit" from all people, admitted he stayed quiet about his support for Obama during the past few months out of fear his words would harm the Illinois senator's bid for the White House.

    "For nine months, I kept quiet because I saw that the good words that I spoke about this beautiful young man at our Saviours' Day convention and the way they were misused," Farrakhan said of Obama. "I decided it would be better for me to just be quiet rather than be drawn into the controversy that was swirling around his pastor [the Rev. Jeremiah Wright], Father Pfleger and others."
     
Loading...