Nimekata shauri naoa mdada mwenye watoto wawili

Nimekata shauri naoa mdada mwenye watoto wawili

as long as you post something too low for an MBA graduate,you will always hate me(unless you make it a joke and vivid about it).your longevity at JF will enable you to get to know me better,I entertain no nonsense,.I hate no one who poses no threat...
Have read any of my posts in politics? infact Iwas not interested with mahusiano and such kinds of things so Ipost nothing serious. I wonder why there are many rubbish items but you never acted like you are doing now .Can you read the threads on page one and weigh them . They are of this nature How then should Isolate from the rest. Ialso take time time to know the society Iam living in
 
Furaha ya mwenzio siyo yako. Yeye anaweza akawa kabahatika kupata furaha lakini wewe kwako ikawa shubiri mpaka ukajuta. Usimuige tembo kunya utapasuka msamba.
 
Have read any of my posts in politics? infact Iwas not interested with mahusiano and such kinds of things so Ipost nothing serious. I wonder why there are many rubbish items but you never acted like you are doing now .Can you read the threads on page one and weigh them . They are of this nature How then should Isolate from the rest. Ialso take time time to know the society Iam living in

by the number of thumbs down oriented comments in this thread, you can un-hypocritically admit as a zero rated star post..you are still a guest who should deactivate into ''a chill mode'' ,learn and raise up your game...bare in mind that,two wrongs dont make it right... a mountain of senseless posts doesnt justify this..you will earn alot of respect once you establish yourself as a member to rely on when it comes to useful posts...
 
by the number of thumbs down oriented comments in this thread, you can un-hypocritically admit as a zero rated star post..you are still a guest who should deactivate into ''a chill mode'' ,learn and raise up your game...bare in mind that,two wrongs dont make it right... a mountain of senseless posts doesnt justify this..you will earn alot of respect once you establish yourself as a member to rely on when it comes to useful posts...
My
My posts are normally philosophical far and above three quarter of the level of the jf majority. You want to be too proud of jf in such a manner you become unfit into jf and the society at large.You should know that am also an active reader and an analyst no easy person when it comes to issues requiring knowledge and perfection.But for mahusiano nothing of a low quality sice mahusiano is a problem. Imagine the way we are getting into an entangle while we could be positive to each other. Edit your language you will find its full of urban English and abuses.Is this what you advocate here. Tell me that jf kuna ufadha au ukongwe. The only thing which is easy for is to do away with jf and form tomorrow you wont se any post from msulibasi iwe mahusiano ,siasa, kwaherini
 
My
My posts are normally philosophical far and above three quarter of the level of the jf majority. You want to be too proud of jf in such a manner you become unfit into jf and the society at large.You should know that am also an active reader and an analyst no easy person when it comes to issues requiring knowledge and perfection.But for mahusiano nothing of a low quality sice mahusiano is a problem. Imagine the way we are getting into an entangle while we could be positive to each other. Edit your language you will find its full of urban English and abuses.Is this what you advocate here. Tell me that jf kuna ufadha au ukongwe. The only thing which is easy for is to do away with jf and form tomorrow you wont se any post from msulibasi iwe mahusiano ,siasa, kwaherini

Don't get like that. Unatishwa kidogo unasusa, you are a free being you can post anything you want mradi hauvunji rules and regulations za JF. Be yourself and stand firm. Kama umevutiwa na kuoa Mwanamama mwenye watoto ni vizuri kabisa hapa labda tu tukupe tu maangalizo
 
Don't get like that. Unatishwa kidogo unasusa, you are a free being you can post anything you want mradi hauvunji rules and regulations za JF. Be yourself and stand firm. Kama umevutiwa na kuoa Mwanamama mwenye watoto ni vizuri kabisa hapa labda tu tukupe tu maangalizo

Dada Eliza ebu soma huyu mdada amekuwa anaonesha hatred mind na authority may be is one of the owners of the forum ana lugha za matusi balaa
 
Dada Eliza ebu soma huyu mdada amekuwa anaonesha hatred mind na authority may be is one of the owners of the forum ana lugha za matusi balaa

Hata kama angekuwa owner hana haki ya kum bulldoze mtu yeyote. Usiruhusu hiyo hali kabisa. Matusi ni yake mwenyewe unaweza kubaki na ustaarabu na maisha yakasonga. Keep your peace always
 
Msulibasi usikimbie jukwaa viranja wako kila mahali maishani utakacha kote huko.
 
Last edited by a moderator:
Tyta, binaadamu tumeumbwa na moyo wa kusamehe! Tafadhali sana msamehe huyu ndugu! umemzidi kwa kila kitu.
 
Last edited by a moderator:
Kweli bwana namuona jirani yangu mmoja anaishi kwa furaha na mahaba ya hali ya juu na mkewe ambaye alimuoa akiwa na watoto wawili mabinti wa miaka mitatu na mmoja wa miaka saba.

Hawa watoto wanamheshimu sana huyu jamaa yangu na anainjoy nao sana . Ndio namimi nitakapofikia kuoa nitaangalia mdada mrembo mwenye mtoto mmoja ama wawili nipatiwe penzi zito.

Akili ya kibazazi kweli. Hizi division tano zinaua nchi hii
 
tyta, binaadamu tumeumbwa na moyo wa kusamehe! Tafadhali sana msamehe huyu ndugu! Umemzidi kwa kila kitu.

hapana binadamu ni kama vidole ,hatukosi kuzidiana..we have reached a gentlemen agreement.we are cool now...
 
Ni vzur mkuu lkn fikir kabla ya kutenda y kazalishwa?? zen kaachwa
 
Ndio maana ndoa za siku hizi hazidumu ikiwa watu wanaoana kwa vigezo vya kipuuzi kama hivi...!!
 
Back
Top Bottom