Kikwetelization school of thought | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kikwetelization school of thought

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Josh Michael, Mar 6, 2011.

  1. Josh Michael

    Josh Michael JF-Expert Member

    #1
    Mar 6, 2011
    Joined: Jun 12, 2009
    Messages: 2,525
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Nipo Njiani kuandika kitabu cha jinsi gani unaweza kuwa na theory au mitzamamo na jinsi gani hiyo mitazamamo inavyoweza kwenda au kuzuia maendeleao katika Nchi na pengine kwa watu wengine bila ya kujua wanaiga au kuimba wimbo huo bila hata ya kuhoji, Naomba maoni juu ya mambo gani ya msingi yawepo katika uandishi wangu juu ya Kikwetelization thought, Nitafurahi sana kuona michango yenu. Mawazo haya yanaweza kuwa katika siasa, uchumi, jamii hata maisha ya kawaida sana katika kuamua mambo ya msingi sana.
     
  2. Josh Michael

    Josh Michael JF-Expert Member

    #2
    Mar 6, 2011
    Joined: Jun 12, 2009
    Messages: 2,525
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Unaweza kuona jinsi gani ilivyo na mambo mengi sana yanakwenda ndio unaweza kusema kuwa je tunafuata ushauri wa mtu au Ilani ya CCM au dira ya taifa 2015 au MDG's au mawazo ya mtu mmoja au ndio tunakwenda kwa pressure za watu??
     
  3. m

    msnajo JF-Expert Member

    #3
    Mar 6, 2011
    Joined: Jan 20, 2011
    Messages: 2,183
    Likes Received: 148
    Trophy Points: 160
    Theory is a set of formal ideas aiming@xplaining why s'thn happens or exists. I think don b ridiculous by praising mr Kikwete. I hope in ur theory u will include his failure in economic aspect as poor policies in economic devpt, inflation, unemployment, corruption, etc. Politically u plz include laisez fair of his subordinator, lack of transparency amongst his subordinators, poor vision and mission of his cabinate, Dowans crisis, and all evils you know about him. But also in social talk about poor provision of social services., mass failure of o'level student, blast of bombs at Mbagala and Goms etc. Again include his goodness as initiating sec schools in @ward of the country although these xuls are performing real poor in their final exams. Don 4get to talk of most corrupt and abnoxious leaders as RA and EL. These two guys are very dangerous to our economy.. Thank you, I wish you best of luck, but the problem is many Tanzanians are not interested in reading books. So am afraid that your theory may reach very few people
     
Loading...