Kenya has surpassed South Africa as Africa’s top avocado exporter

Kevin85ify

JF-Expert Member
Apr 6, 2019
2,674
3,403
Kenya has surpassed South Africa to become Africa’s top exporter of avocados. In Central Kenya in particular, where the majority of the country’s small-scale avocado farmers are found, coffee bushes are fast being replaced by avocado trees.

A problem surrounding this new production is theft. Avocado thieves are forcing farmers in the county to form vigilante groups to guard their crops.

Murang’a county is Kenya’s top producer of avocados and many farmers there are uprooting other cash crops like coffee and tea to plant avocados The billion-dollar avocado industry has been fuelled by surges in international interest, health and wellness experts now call it a super fruit.

Kenya is currently the world’s third-largest producer of avocados. It is the country’s leading export fruit. Last year, the East African nation overtook South Africa to become Africa’s top exporter of avocados.

Source: sabcnews.com

Publication date: Wed 29 Jun 2022

 

Kashaija72

JF-Expert Member
May 18, 2020
2,036
4,781
Kenya has surpassed South Africa to become Africa’s top exporter of avocados. In Central Kenya in particular, where the majority of the country’s small-scale avocado farmers are found, coffee bushes are fast being replaced by avocado trees. A problem surrounding this new production is theft. Avocado thieves are forcing farmers in the county to form vigilante groups to guard their crops.
Murang’a county is Kenya’s top producer of avocados and many farmers there are uprooting other cash crops like coffee and tea to plant avocados The billion-dollar avocado industry has been fuelled by surges in international interest, health and wellness experts now call it a super fruit.
Kenya is currently the world’s third-largest producer of avocados. It is the country’s leading export fruit. Last year, the East African nation overtook South Africa to become Africa’s top exporter of avocados.
Source: sabcnews.com

Publication date: Wed 29 Jun 2022

Congratulations to Kenyans for taking the avocado business seriously. Ila huko Manyara mnasomba mahindi hata yaliyobunguliwa.
 

Smart911

JF-Expert Member
Jan 3, 2014
90,804
89,543
Majirani mna matatizo sana, mnaibiana maparachichi wakati sisi huku tunachezea mpira...
 

ushashi

JF-Expert Member
Jul 29, 2016
349
463
Tangia Lini jamani ipo cku mtaambiwa Kenya inaongoza Africa Kwa madini ya dhahabu.
 

ki2c

JF-Expert Member
Jan 17, 2016
4,421
6,737
Majirani mna matatizo sana, mnaibiana maparachichi wakati sisi huku tunachezea mpira...
Mko sehemu gani hapa Tz,maana hilo zao wenzetu wanali-export.
Umenikumbusha enzi za zamani,dhahabu inatumika kuchezea bao,daah!
 

muhogo_kiks

JF-Expert Member
Dec 4, 2018
666
1,089
Tanzania vipi maana tunayalima sana kule njombe
Kutangulia sio kufika Baba! Ngoja baada ya miaka 3, utaona. Kwanza umenotice kwamba siku hizi tunakila parachichi mwaka mzima? Yani hakuna cha msimu. Hii inaonesha uzalishaji umepanda sana.
 

game over

JF-Expert Member
Jan 1, 2016
9,346
18,748
Kutangulia sio kufika Baba! Ngoja baada ya miaka 3, utaona. Kwanza umenotice kwamba siku hizi tunakila parachichi mwaka mzima? Yani hakuna cha msimu. Hii inaonesha uzalishaji umepanda sana.

Sure, watu wengi sana wamelima Iringa na Njombe of which miaka mitatu hadi mitano ijayo the story will be different.
 

game over

JF-Expert Member
Jan 1, 2016
9,346
18,748
nice kila kitu ufanye kwa stages ..its easier ku takecare vizuri 100 trees kuliko alot at once

Huwezi pata hela kwa Ekari moja,
And as a young and strong man you can’t aim at 1 acre, . Hiyo ni subsistence
Iringa kule mtu wa kawaida kabisa anamiliki ekari 10 na kuendelea na anahudumia vizuri kabisa Ngoma zinaenda vema.
 

Proved

JF-Expert Member
Sep 10, 2018
16,977
17,751
Kutangulia sio kufika Baba! Ngoja baada ya miaka 3, utaona. Kwanza umenotice kwamba siku hizi tunakila parachichi mwaka mzima? Yani hakuna cha msimu. Hii inaonesha uzalishaji umepanda sana.
Yale yenye vipele yana soko zuri sana nje ya nchi, ni vyema wadau wakawekeza nguvu hapo.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

7 Reactions
Reply
Top Bottom