House girl commits suicide in Saudi Arabia


Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2010
Messages
169,611
Likes
634,713
Points
280
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2010
169,611 634,713 280
House girl commits suicide in Saudi Arabia


Updated 15 hr(s) 22 min(s) ago


By Ngumbao Kithi


A house girl working in Saudi Arabia reportedly committed suicide after calling home to claim her life was in danger.


Ms Khadija Omar Masudi, 21, a mother of a six-year-old boy who has been working in Saudi Arabia for the past seven months differed with her employer and efforts to get help from her agent failed.


Her aunt, Fatuma Masudi said Masudi called her three days ago and claimed her life was in danger but refused to give the reason.


"The girl moved to Saudi Arabia and worked in one house and later moved to another. Her problems started in this second house and she later moved to another house where she is said to have committed suicide," she said.


The agent refused to help Masudi return home following problems with her employer.
The family spokesman, Mr Mohamed Isa, asked the Kenya Government to investigate the circumstances under which Masudi claimed she was suffering resulting to the suicide.
Investigate agents



"The Government must tell us what is happening and get the suspects arrested now," he said.
Isa said the suffering of Kenyans in Saudi Arabia was critical and must be investigated and suspects charged.


Muslims for Human Rights Executive Director Khalid Hussein demanded the Government must stop agents who recruit girls to work in Saudi Arabia without proper procedures.
He said the embassy in Saudi Arabia was sleeping on the job and must wake up to the realities of the suffering of Kenyans.


"We must investigate the agents who recruit Kenyans and push the embassy there to help Kenyans," he said.
The family demanded justice over the death of the woman after the agent claimed the house girl could have suffered mental disorder.


"When he asked me if my girl had a mental disorder, I said no because Masudi was alright," the aunt said.
 
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2010
Messages
169,611
Likes
634,713
Points
280
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2010
169,611 634,713 280
Saudi Arabia watu wetu wengi huandika maumivu angalia hii kideo.......................

 
Last edited by a moderator:
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2010
Messages
169,611
Likes
634,713
Points
280
Rutashubanyuma

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2010
169,611 634,713 280
Maumivu mengine ni haya hapa....................kwa hiyo wanaokwenda huko kutafuta ugali wajihadhari sana.............sio kwema huko.................

 
Last edited by a moderator:
Fab

Fab

JF-Expert Member
Joined
Apr 16, 2010
Messages
763
Likes
0
Points
0
Fab

Fab

JF-Expert Member
Joined Apr 16, 2010
763 0 0
warest in peace..
its good at least atapata dignified funeral...
wengine hatujui hata mwisho wao ulikuwaje,waliliwa na ndege ama what...?
 
Humphnicky

Humphnicky

JF-Expert Member
Joined
Dec 1, 2010
Messages
1,878
Likes
606
Points
280
Humphnicky

Humphnicky

JF-Expert Member
Joined Dec 1, 2010
1,878 606 280
Waislamu makatili sana , sidhani kama hao waarabu ni wazungu.
 
M

Mwera

JF-Expert Member
Joined
Oct 26, 2010
Messages
967
Likes
1
Points
0
M

Mwera

JF-Expert Member
Joined Oct 26, 2010
967 1 0
Waislamu makatili sana , sidhani kama hao waarabu ni wazungu.
toapumbazako hapa,acha kukashifu dini zawatu,hii mijuha mingine inavamia hapa jamvini inaleta kauli zakibaguzi,mod angalienisana mijitu mingine inayodandia treni kwambele.
 
Humphnicky

Humphnicky

JF-Expert Member
Joined
Dec 1, 2010
Messages
1,878
Likes
606
Points
280
Humphnicky

Humphnicky

JF-Expert Member
Joined Dec 1, 2010
1,878 606 280
Mijitu ni minini? JF kuna mijitu? jifunze basi hata kuweka space between the words
 
D

Dusko Tadic

Senior Member
Joined
Nov 22, 2014
Messages
172
Likes
62
Points
45
D

Dusko Tadic

Senior Member
Joined Nov 22, 2014
172 62 45
toapumbazako hapa,acha kukashifu dini zawatu,hii mijuha mingine inavamia hapa jamvini inaleta kauli zakibaguzi,mod angalienisana mijitu mingine inayodandia treni kwambele.
Kwani uongo? 80% ya muslims hufunzwa chuki na ukatili na ndicho wanachokifanya kwani inahitaji masters kuliona hilo? Wapi ulisikia wakristo wameteka basi na kuua wote walioshindwa kusema mistari ya biblia? Wapi ulisikia makundi ya wakristo yameiba vitoto vya shule kwenda kuvibaka msituni? Wapi ulisikia wakristo wanaua wasio na hatia ili waione pepo?
 
N

nguvu

JF-Expert Member
Joined
Jun 13, 2013
Messages
5,193
Likes
1,427
Points
280
N

nguvu

JF-Expert Member
Joined Jun 13, 2013
5,193 1,427 280
Kwani uongo? 80% ya muslims hufunzwa chuki na ukatili na ndicho wanachokifanya kwani inahitaji masters kuliona hilo? Wapi ulisikia wakristo wameteka basi na kuua wote walioshindwa kusema mistari ya biblia? Wapi ulisikia makundi ya wakristo yameiba vitoto vya shule kwenda kuvibaka msituni? Wapi ulisikia wakristo wanaua wasio na hatia ili waione pepo?
hata yule binti aliyemtesa mtoto uganda ni muislam! za kuambiwa changanya na zako mbayuwayu
 
Deo Corleone

Deo Corleone

JF-Expert Member
Joined
Jun 29, 2011
Messages
14,906
Likes
2,871
Points
280
Deo Corleone

Deo Corleone

JF-Expert Member
Joined Jun 29, 2011
14,906 2,871 280
zubery Mtemvu
 
Last edited by a moderator:
Diva Beyonce

Diva Beyonce

JF-Expert Member
Joined
Mar 6, 2014
Messages
12,944
Likes
6,096
Points
280
Diva Beyonce

Diva Beyonce

JF-Expert Member
Joined Mar 6, 2014
12,944 6,096 280
Saudi is kwakwenda wana roho mbaya hao wana treat wafanyakazi ka watumwa kuna mmoja mwajiri wake alikua ana mpiga na kumchoma kwa pasi
 

Forum statistics

Threads 1,237,384
Members 475,533
Posts 29,286,612