House girl commits suicide in Saudi Arabia

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Sep 24, 2010
202,339
2,000
House girl commits suicide in Saudi Arabia


Updated 15 hr(s) 22 min(s) ago


By Ngumbao Kithi


A house girl working in Saudi Arabia reportedly committed suicide after calling home to claim her life was in danger.


Ms Khadija Omar Masudi, 21, a mother of a six-year-old boy who has been working in Saudi Arabia for the past seven months differed with her employer and efforts to get help from her agent failed.


Her aunt, Fatuma Masudi said Masudi called her three days ago and claimed her life was in danger but refused to give the reason.


"The girl moved to Saudi Arabia and worked in one house and later moved to another. Her problems started in this second house and she later moved to another house where she is said to have committed suicide," she said.


The agent refused to help Masudi return home following problems with her employer.
The family spokesman, Mr Mohamed Isa, asked the Kenya Government to investigate the circumstances under which Masudi claimed she was suffering resulting to the suicide.
Investigate agents



"The Government must tell us what is happening and get the suspects arrested now," he said.
Isa said the suffering of Kenyans in Saudi Arabia was critical and must be investigated and suspects charged.


Muslims for Human Rights Executive Director Khalid Hussein demanded the Government must stop agents who recruit girls to work in Saudi Arabia without proper procedures.
He said the embassy in Saudi Arabia was sleeping on the job and must wake up to the realities of the suffering of Kenyans.


"We must investigate the agents who recruit Kenyans and push the embassy there to help Kenyans," he said.
The family demanded justice over the death of the woman after the agent claimed the house girl could have suffered mental disorder.


"When he asked me if my girl had a mental disorder, I said no because Masudi was alright," the aunt said.
 

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Sep 24, 2010
202,339
2,000
Saudi Arabia watu wetu wengi huandika maumivu angalia hii kideo.......................

 
Last edited by a moderator:

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Sep 24, 2010
202,339
2,000
Maumivu mengine ni haya hapa....................kwa hiyo wanaokwenda huko kutafuta ugali wajihadhari sana.............sio kwema huko.................

 
Last edited by a moderator:

Fab

JF-Expert Member
Apr 16, 2010
763
0
warest in peace..
its good at least atapata dignified funeral...
wengine hatujui hata mwisho wao ulikuwaje,waliliwa na ndege ama what...?
 

Mwera

JF-Expert Member
Oct 26, 2010
965
0
Waislamu makatili sana , sidhani kama hao waarabu ni wazungu.
toapumbazako hapa,acha kukashifu dini zawatu,hii mijuha mingine inavamia hapa jamvini inaleta kauli zakibaguzi,mod angalienisana mijitu mingine inayodandia treni kwambele.
 

Dusko Tadic

Senior Member
Nov 22, 2014
171
225
toapumbazako hapa,acha kukashifu dini zawatu,hii mijuha mingine inavamia hapa jamvini inaleta kauli zakibaguzi,mod angalienisana mijitu mingine inayodandia treni kwambele.

Kwani uongo? 80% ya muslims hufunzwa chuki na ukatili na ndicho wanachokifanya kwani inahitaji masters kuliona hilo? Wapi ulisikia wakristo wameteka basi na kuua wote walioshindwa kusema mistari ya biblia? Wapi ulisikia makundi ya wakristo yameiba vitoto vya shule kwenda kuvibaka msituni? Wapi ulisikia wakristo wanaua wasio na hatia ili waione pepo?
 

nguvu

JF-Expert Member
Jun 13, 2013
9,952
2,000
Kwani uongo? 80% ya muslims hufunzwa chuki na ukatili na ndicho wanachokifanya kwani inahitaji masters kuliona hilo? Wapi ulisikia wakristo wameteka basi na kuua wote walioshindwa kusema mistari ya biblia? Wapi ulisikia makundi ya wakristo yameiba vitoto vya shule kwenda kuvibaka msituni? Wapi ulisikia wakristo wanaua wasio na hatia ili waione pepo?

hata yule binti aliyemtesa mtoto uganda ni muislam! za kuambiwa changanya na zako mbayuwayu
 

Diva Beyonce

JF-Expert Member
Mar 6, 2014
12,920
2,000
Saudi is kwakwenda wana roho mbaya hao wana treat wafanyakazi ka watumwa kuna mmoja mwajiri wake alikua ana mpiga na kumchoma kwa pasi
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom