Freeman injured in car accident


BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,436
Likes
117,315
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,436 117,315 280
Freeman injured in car accident
BBC News Online

Oscar-winning actor Morgan Freeman is in hospital after being injured in a car accident in Mississippi.

The 71-year-old Dark Knight star is in a serious condition, according to staff at Memphis's Regional Medical Center.

Ashley Norris, manager of the Ground Zero Blues Club in Clarksdale - which is owned by Freeman - confirmed the actor had been in an accident.

A spokesman for Mississippi highway Patrol, where the crash happened, said a statement would be released shortly.

US reports suggested that state police had said the star was talking at the scene of the accident and was airlifted to hospital.

Freeman won a best supporting actor Oscar for boxing drama Million Dollar Baby in 2005, and has twice been nominated in the leading actor category - for The Shawshank Redemption in 1995 and Driving Miss Daisy in 1990.

Freeman's other film credits include Se7en, Unforgiven and the rebooted Batman franchise.
 
M

Malila

JF-Expert Member
Joined
Dec 22, 2007
Messages
4,487
Likes
923
Points
280
M

Malila

JF-Expert Member
Joined Dec 22, 2007
4,487 923 280
Mbona umenichanganya na kichwa cha thread, nilidhani Freeman wetu,kumbe Freeman mwingine? angalia usituchanganye bwana.
 
Kibunango

Kibunango

JF-Expert Member
Joined
Aug 29, 2006
Messages
7,712
Likes
258
Points
180
Kibunango

Kibunango

JF-Expert Member
Joined Aug 29, 2006
7,712 258 180
I like him, is now looking like Mandela... Na hii project yake mwisho ya "Wanted" is great...
Get well soon...
 
Kweli

Kweli

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2007
Messages
1,126
Likes
23
Points
135
Kweli

Kweli

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2007
1,126 23 135
Catchy headline!!! saafi sana,at least we see the funy side, I wish Mr. freeman a speedy recovery!!!
 
Kichuguu

Kichuguu

Platinum Member
Joined
Oct 11, 2006
Messages
7,385
Likes
1,224
Points
280
Kichuguu

Kichuguu

Platinum Member
Joined Oct 11, 2006
7,385 1,224 280
I really don't know why, but frankly I was dismayed and I delayed opening this thread until I get settled as it was becoming extremly hard for me to swallow if this was another accident within CHADEMA circles, i.e involving Freeman Mbowe.
 
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,436
Likes
117,315
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,436 117,315 280
Mbona umenichanganya na kichwa cha thread, nilidhani Freeman wetu,kumbe Freeman mwingine? angalia usituchanganye bwana.
Nimeichukua hiyo habari toka BBC web site kama ilivyo, sikubadilisha chochote. Sina nia ya kuweka habari hapa ili kuwachanganya watu tena nimeiweka inakostahili. Uwe unasoma kwanza kabla ya kujichanganya maana majina mengine yako sehemu nyingi duniani na siyo Tanzania tu. !!
 
Chacha wa Mwita

Chacha wa Mwita

Senior Member
Joined
May 17, 2008
Messages
166
Likes
22
Points
35
Chacha wa Mwita

Chacha wa Mwita

Senior Member
Joined May 17, 2008
166 22 35
duh, afadhali sio mbowe!
 
Mzozo wa Mizozo

Mzozo wa Mizozo

JF-Expert Member
Joined
May 26, 2008
Messages
427
Likes
0
Points
33
Mzozo wa Mizozo

Mzozo wa Mizozo

JF-Expert Member
Joined May 26, 2008
427 0 33
That was real smart of you Bubu, niliangalia kwanza nikaona ipo katika Entertainment Forum badala ya Jukwaa la Siasa nikasema lazima kuna kitu hapa si bure... That was mighty smart of you.

Morgan is one of the greatest in this Era, from Shawnshank Redemption, to Bucket List to Wanted... wish him a speed recovery atoke na za mwisho before Expiry date yake haijatangazwa.

Quote By him from Shawnshank Redemption:

"Some Birds are not meant to be caged, their feathers are just too bright. And when they fly away, a part of you that knew it was a sin to lock them up does rejoice."
 
Lambardi

Lambardi

JF-Expert Member
Joined
Feb 7, 2008
Messages
10,406
Likes
5,796
Points
280
Lambardi

Lambardi

JF-Expert Member
Joined Feb 7, 2008
10,406 5,796 280
Ukiweka kwenye magezeti ya udaku utauza....sana gazeti la siku hiyo.....
 
M

Malila

JF-Expert Member
Joined
Dec 22, 2007
Messages
4,487
Likes
923
Points
280
M

Malila

JF-Expert Member
Joined Dec 22, 2007
4,487 923 280
Bubu nimekupata, sio mimi tu,si unaona tupo kibao tulioshtushwa na hiyo habari.Lakini niliposoma zaidi nikagundua ni upande mwingine kama wenzangu walivyosema. asante sana mkuu.
 

Forum statistics

Threads 1,235,169
Members 474,353
Posts 29,213,612