Zeitgeist - The Movie


MwanaHaki

MwanaHaki

R I P
Joined
Oct 17, 2006
Messages
2,403
Likes
125
Points
145
MwanaHaki

MwanaHaki

R I P
Joined Oct 17, 2006
2,403 125 145
From http://zeitgeistmovie.com/statement

Zeitgeist, produced by Peter Joseph, was created as a nonprofit expression to inspire people to start looking at the world from a more critical perspective and to understand that very often things are not what the population at large think they are. The information in Zeitgeist was established over a year long period of research and the current Source page on this site lists the basic sources used / referenced and the developing InteractiveTranscript includes exact source references and further information. A Q & A page is also being developed.

Now, it's important to point out that there is a tendency to simply disbelieve things that are counter to our understanding, without the necessary research performed. For example, some information contained in Part 1 and Part 3, specifically, is not obtained by simple keyword searches on the Internet. You have to dig deeper. For instance, very often people who look up "Horus" or "The Federal Reserve" on the Internet draw their conclusions from very general or biased sources. Online encyclopedias or text book Encyclopedias often do not contain the information contained in Zeitgeist. However, if one takes the time to read the sources provided, they will find that what is being presented is based on documented evidence.
Hii ni sinema ambayo inafichua ukweli halisi juu ya mambo mengi, kuanzia masuala ya dini (ZOTE), uongo mkuu wa vita dhidi ya ugaidi (9-11), na mambo mengi zaidi. Lengo lake ni kutufanya sisi binadam kuanza kuhoji zaidi juu ya kile tunachoambiwa kwamba ni kweli.

Nimefanikiwa ku-download hii sinema, na niko tayari kuwatengenezea nakala kwa gharama nafuu. Inachukua muda mrefu ku-download, lakini ninaweza kuwatengenezea DVD zake, nanyi mkajionea wenyewe nyumbani mwenu, ili nanyi mpate kujua ukweli.

Atakayetaka kupata nakala ili ajue ukweli, anitafute kwa njia ya PM.

./Mwana wa Haki
 
Abdulhalim

Abdulhalim

JF-Expert Member
Joined
Jul 20, 2007
Messages
16,513
Likes
205
Points
160
Abdulhalim

Abdulhalim

JF-Expert Member
Joined Jul 20, 2007
16,513 205 160
Pretty interesting about how this documentary is the killer and astonishingly relevant.

Ningerekomend watu waangalie hii documentary na ku-highlight mambo yanayozungumzwa na relevance yake kwetu kama Taifa, kama binadamu au kama dunia.
Nitakuwa narejea kuongelea similarities na maoni yangu kuhusu hii documentary.
 
Kiranga

Kiranga

JF-Expert Member
Joined
Jan 29, 2009
Messages
43,030
Likes
17,945
Points
280
Kiranga

Kiranga

JF-Expert Member
Joined Jan 29, 2009
43,030 17,945 280
Imma Netflix this, if they have it.
 
Abdulhalim

Abdulhalim

JF-Expert Member
Joined
Jul 20, 2007
Messages
16,513
Likes
205
Points
160
Abdulhalim

Abdulhalim

JF-Expert Member
Joined Jul 20, 2007
16,513 205 160
Imma Netflix this, if they have it.
The authors says they have a new one. "REMASTERED VERSION". I have just watched 'Addendum'. Sasa sijui ipi ni latest.

Kwenye Addendum kidogo wamenifurahisha kwa ku-suggest solutions kadr ya muono wao ili mambo yanyooke, though its seems to me those ideas will fall in deaf ears as usual. I'm also pretty skeptical kwenye mambo mengine wanayoyasajest. Anyway ntarudi kuyaongelea.
 
Abdulhalim

Abdulhalim

JF-Expert Member
Joined
Jul 20, 2007
Messages
16,513
Likes
205
Points
160
Abdulhalim

Abdulhalim

JF-Expert Member
Joined Jul 20, 2007
16,513 205 160
Kuna jambo wameliongelea kwenye addendum, kuhusu how the money come into circulation kutoka kwa Fed reserves etc etc. Mimi sio mchumi na ningependa wachumi kama wangeitizama hii documentary na ku-assess yanayoongelewa..It would be much more of a solution to our understanding.

Kwamba money = debts, if it is true we can not neglect this, maana it is a basis of much bigger problems the world face today. Matatizo mengine yote tunayoyahangaikia utatuzi yanaweza yakawa ni very very mild and secondary.

Nakubaliana na ideas kwamba monetary economy au system imefeli na ultimately ndio source ya matatizo mengi, due to accumulation ya resources na wealth kwa kikundi fulani tu cha elites na asilimia kubwa ya watu tunabakia kugawana na kuscramble for the smallest remaining portions or leftovers.
 

Forum statistics

Threads 1,237,562
Members 475,562
Posts 29,293,695