Women are not essentials, They are just an extra

LIKUD

JF-Expert Member
Dec 26, 2012
8,128
2,000
Zimeibuka threads za Mara kwa Mara hapa Jf watu wakiulizana wafanye kitu gani ili kuwavutia wanawake.

Like seriously?

Why wasting ur time for non sense?

Women are not essentials .They are just an extra.

That's y God gave Adam the Eden and added Eve to him as an extra.

Tafuta hela and build urself Women will start chasing you by themselves.

Be something that they don't have or they can't have cause Women always like what they don't have or they can't have.

We only need women for 3 things and three things only

1. Children

2. Domestic companionship

3. Sex

Those 3 things are not essenntials .They are just an extra.


Ur only entitled to.them when.u acquire the essential things in ur life. Things that really matter in ur existence.

Wanawake ndio wanapaswa kuulizana wafanye.nini ili kuwavutia wanaume
 

Daby

JF-Expert Member
Oct 26, 2014
32,773
2,000
The need to be united with someone who provides friendship, love, support and emotional balance is a universal phenomenon.

Marriage is a transcendental step, .....it should be taken for a reason. We men need emotional, love, materialistic and idealistic supports.

Count all the efforts made by the so called "your mom". Kisha anza kusema mwanamke hana umuhimu.
 

LIKUD

JF-Expert Member
Dec 26, 2012
8,128
2,000
The need to be united with someone who provides friendship, love, support and emotional balance is a universal phenomenon.

Marriage is a transcendental step, .....it should be taken for a reason.
Marriage is a Fraud. Call it a scam if u like
 

Equation x

JF-Expert Member
Sep 3, 2017
13,116
2,000
Kuna mfano mdogo:-
  1. kwenu mmezaiwa 3,wewe,dada yako,kaka yako
  2. Dada yako kaolewa yuko kwenye mji wake anamsikiliza mumewe
  3. Kaka yako ameoa yuko kwenye mji wake na anamsikiliza mkewe
  4. Wazazi wako bahati mbaya Mungu kawachukua au hawajiwezi au wamezeeka sana
  5. Wewe kwa bahati mbaya umepata ajali ukapoteza mikono.Je,wewe kimbilio lako litakuwa ni lipi?Kama hutosema dunia imekutenga?
Kwa hali hiyo,mwanamke au mke ni muhimu kwa maisha yako
 

LIKUD

JF-Expert Member
Dec 26, 2012
8,128
2,000
Kuna mfano mdogo:-
  1. kwenu mmezaiwa 3,wewe,dada yako,kaka yako
  2. Dada yako kaolewa yuko kwenye mji wake anamsikiliza mumewe
  3. Kaka yako ameoa yuko kwenye mji wake na anamsikiliza mkewe
  4. Wazazi wako bahati mbaya Mungu kawachukua au hawajiwezi au wamezeeka sana
  5. Wewe kwa bahati mbaya umepata ajali ukapoteza mikono.Je,wewe kimbilio lako litakuwa ni lipi?Kama hutosema dunia imekutenga?
Kwa hali hiyo,mwanamke au mke ni muhimu kwa maisha yako
They are ' muhimu' in their capacity as an extra
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom