Will this Work In Tanzania?


Mlachake

Mlachake

JF-Expert Member
Joined
Oct 13, 2009
Messages
3,365
Likes
1,227
Points
280
Mlachake

Mlachake

JF-Expert Member
Joined Oct 13, 2009
3,365 1,227 280
Apart from the student loan scheme, President Yoweri Museveni last week announced plans to set up another loan scheme for unemployed graduates.
"Through the fund, young graduates will get loans to start income-generating activities as part of tackling youth unemployment," a press release from State House said.
The loans will be at low interest rates or interest-free and for students with university degrees. Those with certificates will be considered at a later stage, the statement added.


source: allafrica.com



 
vivian

vivian

JF-Expert Member
Joined
Nov 2, 2009
Messages
1,730
Likes
52
Points
145
vivian

vivian

JF-Expert Member
Joined Nov 2, 2009
1,730 52 145
wasi wasi wangu kwenye kulipa. Mikopo ya chuo yenyewe ambayo haina riba. makato less than 20.000 lakini watu wanasepa.
 
PakaJimmy

PakaJimmy

JF-Expert Member
Joined
Apr 29, 2009
Messages
16,231
Likes
346
Points
180
PakaJimmy

PakaJimmy

JF-Expert Member
Joined Apr 29, 2009
16,231 346 180
Apart from the student loan scheme, President Yoweri Museveni last week announced plans to set up another loan scheme for unemployed graduates.
"Through the fund, young graduates will get loans to start income-generating activities as part of tackling youth unemployment," a press release from State House said.
The loans will be at low interest rates or interest-free and for students with university degrees. Those with certificates will be considered at a later stage, the statement added.


source: allafrica.com
Kuwasaidia vijana waliotoka chuoni ili waweze kuanzisha shughuli za kijasiriamali!Kimsingi huu ni mpango mzuri sana!..na ni wengi wanakuwa na mawazo-chanya ya kuwa wajasiriamali, lakini ishu inakuwa ni mitaji!

Hongera Museveni kwa hili, kazi iko hapa Bongo kwetu!
 
Masikini_Jeuri

Masikini_Jeuri

JF-Expert Member
Joined
Jan 19, 2010
Messages
6,803
Likes
380
Points
180
Masikini_Jeuri

Masikini_Jeuri

JF-Expert Member
Joined Jan 19, 2010
6,803 380 180
wasi wasi wangu kwenye kulipa. Mikopo ya chuo yenyewe ambayo haina riba. makato less than 20.000 lakini watu wanasepa.
Huo ndio utamaduni tusiokuwa nao wabongo!
 

Forum statistics

Threads 1,238,898
Members 476,226
Posts 29,336,070