Who foots the bill?


Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
4,494
Likes
392
Points
180
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
4,494 392 180
Just curious,

Mkutano Mkuu wa CCM is taking place in Dodoma, parallel to Bunge November session.

Who is footing CCM's bill?

Let's take Wabunge, they get paid sitting allowance and other expenses. When mkutano mkuu starts, do they continue to get paid using Bunge's purse or it is another Ruzuku kwa CCM?
Mawaziri, Wakuu wa Mikoa, Raisi and other Wastaafu like Mkapa, Mwinyi, Kawawa and Bilali, does CCM pay back the central government for the costs involved which include Polisi, usalama wa Taifa and other logistics or we will say it is cost of being in power?

Who authorizes such expenses? Is it Meghji or it is part of money lent to Meremeta, Tangold and Kijani Kibichi Deep Green?

What will happen if CUF, Chadema, TLP and others will hold the Mkutano Mkuu at same time and same area?

Why is CCM continue to use taxpayers money to execute its services and personal obligations?

Just Curious!
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,848
Likes
46,321
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,848 46,321 280
Just curious,

Mkutano Mkuu wa CCM is taking place in Dodoma, parallel to Bunge November session.

Who is footing CCM's bill?

Let's take Wabunge, they get paid sitting allowance and other expenses. When mkutano mkuu starts, do they continue to get paid using Bunge's purse or it is another Ruzuku kwa CCM?
Mawaziri, Wakuu wa Mikoa, Raisi and other Wastaafu like Mkapa, Mwinyi, Kawawa and Bilali, does CCM pay back the central government for the costs involved which include Polisi, usalama wa Taifa and other logistics or we will say it is cost of being in power?

Who authorizes such expenses? Is it Meghji or it is part of money lent to Meremeta, Tangold and Kijani Kibichi Deep Green?

What will happen if CUF, Chadema, TLP and others will hold the Mkutano Mkuu at same time and same area?

Why is CCM continue to use taxpayers money to execute its services and personal obligations?
Just Curious!
Because they can, I suppose. But also because we the people let them do that. We don't challenge them. We don't ask them the tough questions. That is why they think and believe they can do whatever they want with impunity. For this kind of nonsense you would expect the masses to be indignant. But where is the indignation?
 
K

Kalamu

JF-Expert Member
Joined
Nov 26, 2006
Messages
874
Likes
3
Points
0
K

Kalamu

JF-Expert Member
Joined Nov 26, 2006
874 3 0
Rev. Kishoka kauliza swali zuri na mhimu linalohitaji kujibiwa.

Mbali ya ruzuku ya mabilioni bado chama kinaendelea kuegemea kwenye serikali kwa matumizi yake?
Hapa naona wanaCCM wanatumia ujanja kuendeleza mipango yao ya kichama kwa kutumia gharama za serikali.
Tunatarajia washindani watauilza maswali kwa niaba ya wananchi ili tuweze kueleweshwa vizuri.

Huu ni wizi.
 
FairPlayer

FairPlayer

JF-Expert Member
Joined
Feb 27, 2006
Messages
4,166
Likes
76
Points
145
FairPlayer

FairPlayer

JF-Expert Member
Joined Feb 27, 2006
4,166 76 145
CCM wana miradi kibao, kuanzia viwanja vya soka karibu asilimia 80 vya bongo hadi TOT na nyinginezo! Achilia mbali RUZUKU.
 
Kitia

Kitia

JF-Expert Member
Joined
Dec 2, 2006
Messages
417
Likes
20
Points
35
Kitia

Kitia

JF-Expert Member
Joined Dec 2, 2006
417 20 35
Hilo ni swali nyeti. Kama wana miradi yao, basi inabidi, wakiulizwa, wajibu hoja baada ya hoja wakiwa na viambatanisho halisi. Huko ndiko uwajibika.
 
Gaijin

Gaijin

JF-Expert Member
Joined
Aug 21, 2007
Messages
11,845
Likes
80
Points
0
Gaijin

Gaijin

JF-Expert Member
Joined Aug 21, 2007
11,845 80 0
hili suala hata mie nililiuliza kwenye post nyengine. ni suala ambalo tunashindwa kupata jibu kwa mara moja.

mwenye kujua utaratibu wa hii kitu tunaomba atuarifu
 
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
4,494
Likes
392
Points
180
Rev. Kishoka

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
4,494 392 180
Well according to Tanzania Daima, they are spending Tsh. 2 bil!
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,873
Likes
8,027
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,873 8,027 280
Reverend, hivi katika kupata uzito wa swali lako ni kujiuliza pia je CCM walipanga mkutano wao Dodoma tarehe hizi kwa kuangalia Kalenda ya Bunge au Bunge lilipanga kikao chao kwa kuangalia tarehe za mkutano wa CCM ili kuweza kuua ndege wawili kwa jiwe moja?

Nadhani watu wa Usalama wapo pale katika bajeti yao ya kawaida hawalipwi special. Ila kama mtu ni mjumbe wa mkutano mkuu na ni mbunge ambaye tayari yuko hotelini, je posho yake analipwa ipi kwa siku hizi mbili za mkutano?

Natumaini mikutano yote ya Kamati za Bunge haitafanyika kesho (ambapo Wabunge hujitengenezea viposho kidogo), lakini wale walio wajumbe wa mkutano mkuu wataenda kupata posho zao toka CCM ila wale wasio CCM kesho hakuna posho!!
 
Idimi

Idimi

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2007
Messages
11,385
Likes
3,128
Points
280
Idimi

Idimi

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2007
11,385 3,128 280
Just curious,

Mkutano Mkuu wa CCM is taking place in Dodoma, parallel to Bunge November session.

Who is footing CCM's bill?

Let's take Wabunge, they get paid sitting allowance and other expenses. When mkutano mkuu starts, do they continue to get paid using Bunge's purse or it is another Ruzuku kwa CCM?
Mawaziri, Wakuu wa Mikoa, Raisi and other Wastaafu like Mkapa, Mwinyi, Kawawa and Bilali, does CCM pay back the central government for the costs involved which include Polisi, usalama wa Taifa and other logistics or we will say it is cost of being in power?

Who authorizes such expenses? Is it Meghji or it is part of money lent to Meremeta, Tangold and Kijani Kibichi Deep Green?

What will happen if CUF, Chadema, TLP and others will hold the Mkutano Mkuu at same time and same area?

Why is CCM continue to use taxpayers money to execute its services and personal obligations?

Just Curious!
Tunaambiwa mkutano unafanyika kesho Jumamosi na Jumapili, ina maana hizi ni siku za mapumziko kwa wabunge wetu. Sasa sijajua suala la bili hapa linakujaje, labda nieleweshwe.
Pili, sisiemu wana miradi mingi mno hapa nchini ya kuwapatia pesa za kugharamia kazi za uchaguzi huu, wana sehemu za kuegesha magari, wanapata ruzuku si chini ya milioni 700 kila mwezi, wanamiiki viwanja vya mpira wa miguu, wana bendi za muziki, vikundi vya saraksi na majengo kibao ambayo yanawalipa vyema (kama jengo la umoja wa vijana pale Lumumba).
Kwa hiyo si haba, sisiemu shilingi ipo!
 

Forum statistics

Threads 1,236,808
Members 475,284
Posts 29,268,697