What is a virus?


Joined
Feb 12, 2007
Messages
11,649
Likes
120
Points
160

X-PASTER

Moderator
Joined Feb 12, 2007
11,649 120 160
WHAT IS A VIRUS?

Explanation of virus:


1) Virus is a little program that its activity can destruct/destroy
some files and a computer system. If you don't open this program, it still
inactive and could not destroy anything.

2) The virus program brought to you by an email as attachment. It has a server itself (virus server). Virus file attachments cannot go to another email, such as an email was sent by user (netter), member, moderator etc then to be as their attachment. It must be brought to you by email itself, that we called VIRUS EMAIL / SPAM.

3) VIRUS EMAIL would be sent by any email address of any account, that they found and cracked from some mailbox or address-book of users from anywhere. So that why the virus email looks like was sent by our friend, our member, our moderator etc... even might be able by email address yourself.

4) To identification of virus attachment:
it has a small size ( 181-185 KB )
it has extension file name such as below (don't open it):
*.scr
*.clp
*.pif
*.bat
*.exe
*.com
*.txt
*.doc
*.lhz
*.rhz
and some time it's compressed by *.zip file.
Also by the fake name HotMovie.MPEG_ _________ scr.
Actually that file is virus file with extension .scr

5) You could understand an email virus from their SUBJECT, most of them contains an amazing statement or unusual word, such as the following examples (don't open it):
Hi :)
Pictures.
Weah ^_^ :))
Hokki=)
ello!=))
Hello -:))
Hey, dude, it's me ^_^
access Mpeg
Re:your text
Re:Text message
Re:Msg reply
Re:Is that your document?
Re:Hot Movie(MPEG)
Re:Information. ..
Re:Important info
Re:This is your photos!:)
and more, and more...and more...

When you received emails with the subject matter as said above, delete it straight away. Don't open open it any more. Otherwise the virus sender see that your account still active.

NOTE:
Don't make subject email contains word looks like VIRUS EMAIL.
Otherwise your email would be deleted by recipient .

BEWARE it's dangerous.
*** If one of your file has infected by virus, it will change into function as a virus and might could infected all of files in your hard disk.

*** Don't reply or open virus email.
 

MziziMkavu

JF-Expert Member
Joined
Feb 3, 2009
Messages
39,873
Likes
5,064
Points
280

MziziMkavu

JF-Expert Member
Joined Feb 3, 2009
39,873 5,064 280
Acknowledge sources
Virus and Malware Terms for a Better Understanding - CrossLoop Forums
What is VIRUS?full form of virus? - Yahoo! Answers India


X paster hii style ya mzizimkavu umeanza lini?


U dont bother even to put your observation or comment or critic on the article.!!!!!
Mtazamaji unaropoka ovyo kama mtu uliyelewa? unataka aongeze kitu gani kingine? au hujuwi Lugha ya Kiingereza ? Nimechunguza Watu wengi waliomo humu ndani ya J.Forums hawajuwi Lugha ya Kiingereza ndio maana wanalalamika Suala la (Copy and Paste )
Naona wewe pia mmoja wapo mtazamaji. Mbona na wewe pia ume Copy and Paste? Ahhhh acheni maneno yenu hayoooo
 

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined
Feb 29, 2008
Messages
5,971
Likes
39
Points
0

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined Feb 29, 2008
5,971 39 0
Mtazamaji unaropoka ovyo kama mtu uliyelewa? unataka aongeze kitu gani kingine? au hujuwi Lugha ya Kiingereza ? Nimechunguza Watu wengi waliomo humu ndani ya J.Forums hawajuwi Lugha ya Kiingereza ndio maana wanalalamika Suala la (Copy and Paste )
Naona wewe pia mmoja wapo mtazamaji. Mbona na wewe pia ume Copy and Paste? Ahhhh acheni maneno yenu hayoooo
Kumbe umeshafanya unchunguzi? Andika walau hiyo thread ya uchunguzi wako.

Kwa kuwa nimesoma shule za kinakanumba siwezi kuwa mtaalamu wa kingereza kama wewe ila kwa kila kinachoandikwa kwa kingereza nakielewa naweza kukijadili,kukisifia au kukikosoa.

Ukisema kingereza wewe mzizimkavu ukiondoa copy and paste sijawai kuona sentensi yako ya kingereza. Ila kwa mtazamo wangu najua wewe kingereza chako ni kikali sana kuliko cha jamaaa hapa jamvini anaitwa kiranga.Wote sisi hapa ni "great thinkers". Sasa kama umecopy hata hujaandika source basi jaribu kuweka japo sentesi yako moja ya maoni au mchango au wazo.

Ni maoni dont take it personal.
 
Joined
Feb 12, 2007
Messages
11,649
Likes
120
Points
160

X-PASTER

Moderator
Joined Feb 12, 2007
11,649 120 160

Forum statistics

Threads 1,203,765
Members 456,939
Posts 28,128,177