Unrest in DR Congo after TP Mazembe lose to Inter Milan...............

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Sep 24, 2010
214,574
2,000
Unrest in DR Congo after TP Mazembe lose to Inter Milan

_50486442_fansafp.jpg
The match was keenly watch back at home

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-12030051#story_continues_1

Police fired over football fans' heads to disperse angry crowds in Lubumbashi in DR Congo after the local team TP Mazembe lost the Club World Cup final.
Reports say disappointed fans took to the streets and attacked Chinese-run businesses, after TP Mazembe were beaten 3-0 by Italian club Inter Milan.
They are believed to have thought the Japanese referee was Chinese, and were angered by some of his decisions.
During the game in Abu Dhabi, fans had chanted "Chinese go home".
Many Chinese firms work in the copper mining industry in Lubumbashi, capital of Katanga province.
Disappointed fans smashed windows and started to loot mobile telephone premises owned by Chinese companies, the Agence France-Presse news agency reported.
Police restored order, and no-one was reported injured.
_50486475_matchap.jpg
Inter Milan (in blue) won an easy victory

TP Mazembe are the first African team to reach the final of the Fifa Club World Cup.
They beat Internacional of Brazil 2-0 in the semi-finals, the biggest upset in the 10-year history of the event.
But in the final Inter Milan took an early 2-0 lead with goals from Goran Pandev and Samuel Eto'o, and a late goal from Joseph Biabiany put the match beyond doubt.
Club president Moise Katumbi congratulated Inter on their win, saying that TP Mazembe had tried their best.
"What is making them most to lose this game was the referee," he added, calling on Fifa to carry out checks on match officials.
 

Rutashubanyuma

JF-Expert Member
Sep 24, 2010
214,574
2,000
Police fired over football fans' heads to disperse angry crowds in Lubumbashi in DR Congo after the local team TP Mazembe lost the Club World Cup final.
Reports say disappointed fans took to the streets and attacked Chinese-run businesses, after TP Mazembe were beaten 3-0 by Italian club Inter Milan.
They are believed to have thought the Japanese referee was Chinese, and were angered by some of his decisions.
During the game in Abu Dhabi, fans had chanted "Chinese go home".
Many Chinese firms work in the copper mining industry in Lubumbashi, capital of Katanga province.
Disappointed fans smashed windows and started to loot mobile telephone premises owned by Chinese companies, the Agence France-Presse news agency reported.
Police restored order, and no-one was reported injured.

Mimi ninafikiri hicho ni kisingizio tu...........wana dongo na wafanya biashara wa ikichina kuchukua kazi na jaira huko Lubumbashi................

The referee was very biased but .................Mazembe were naive in defence to put it humbly.........................
 

Oxlade-Chamberlain

JF-Expert Member
May 26, 2009
8,582
2,000
washabiki wengine wana matatizo yao binafsi.Mazembe wamepiga hatua kubwa sana pale walipofika .kilicho waponza fainali niliona kama hawaku cheza na confidence ya kutosha.
 

Dick

JF-Expert Member
Feb 10, 2010
477
0
Wacongo wajue kuwa huo ni mwazo mzuri, wajipange vizuri ili mwakani washinde.
 

mmakonde

JF-Expert Member
Dec 26, 2009
966
0
Niliangalia game hiyo kwenye TV.
Nafikiri mambo mengi yalichangia kwa TP Mazembe!

1.Katika level hii huwezi kudefend poorly kama walivyofanya.Milito angeweza kufunga 2 more goals
2.Discipline.
Time nyingi za Afrika zinasuffer hii issue.Watamlaumu referee Mchina,lakini consistent foul na cheating katika high level always punished.
Tuliona EKANGA,akidive ,baadae kujigongesha kwa Tiago Motta,halafu akaanguka kama amepigwa risasi.YELLO card.
Halafu binafs naona i,wacheza wengi wa Afrika wanapenda ubishoo.Angalia hair styles .Karibu wacheza wengi TP either wamesuka nywele,kupaka rangi mbalimbali etc.Wangemwangalia mwafrika mwenzao ,Etoo,clean hair cut,anajali football yake kuliko attention ya nywele bandia
 

Panga La Shaba

JF-Expert Member
Dec 24, 2009
209
0
Niliangalia game hiyo kwenye TV.
Nafikiri mambo mengi yalichangia kwa TP Mazembe!

1.Katika level hii huwezi kudefend poorly kama walivyofanya.Milito angeweza kufunga 2 more goals
2.Discipline.
Time nyingi za Afrika zinasuffer hii issue.Watamlaumu referee Mchina,lakini consistent foul na cheating katika high level always punished.
Tuliona EKANGA,akidive ,baadae kujigongesha kwa Tiago Motta,halafu akaanguka kama amepigwa risasi.YELLO card.
Halafu binafs naona i,wacheza wengi wa Afrika wanapenda ubishoo.Angalia hair styles .Karibu wacheza wengi TP either wamesuka nywele,kupaka rangi mbalimbali etc.Wangemwangalia mwafrika mwenzao ,Etoo,clean hair cut,anajali football yake kuliko attention ya nywele bandia

Pamoja na nywele haziusiki kwenye kucheza,ila kujipodoa kumezidi,kwahiyo muda mwingi wanatumia kwenye kujiremba.......ila TP Mazembe wamejitahidi vya kutosha,...ila walikosa mbinu za kufunga tu....
 

Mubii

Senior Member
Jul 24, 2008
152
225
Eto alidhihirisha kwamba yeye ni 'very deadly' ndani ya box. Nadhani timu kama Real Madrid wanamtamani mkali wa aina yake Eto.
 

Leney

JF-Expert Member
Jul 9, 2007
308
195
Miafrika ndivyo tulivyo

This is my first JF post/comment, well, sadly compelled by the "The Finest" pessimistic statement. Kama you are blindily saying ndivyo ulivyo..Perfect..thats fine with me, but going further and saying "Miafrika ndivyo tulivyo" is nonsense. We unawafahamu waafrica wote??? kwanza tu watanzania wote huwafahamu. Well, buddy wake up, Will leave you with this annotation, a familiar one, "We are all unique at birth, but some die as copies", beware, kama umeaamua kuwaiga hao wacongo wachache, ur likely to die as a copy.

Being African does not make me a Siamese twin of the arrogant, whiny, pessimistic Africans out there. I still can be me.

Mwisho wa yote, hivi ulishindwa kusema "Waafrica ndivyo tulivyo" why say Miafrica???? yani hapo unataka kuprove nini? au ulifikiri hatutaelewa??

There is just something wrong with ur statement, dah,
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom