Tanzania’s central bank issues fresh licensing measures for Forex dealers

BAK

JF-Expert Member
Feb 11, 2007
109,836
2,000
Friday, June 23, 2017
Tanzania’s central bank issues fresh licensing measures for Forex dealers


BoT+PIC.jpg



In Summary
  • In a statement issued on Wednesday, BoT said it has revised the minimum capital thresholds for all Bureau de Change and increased its non-interest bearing deposit.

By By Syriacus Buguzi Buguzi sbuguzi@tz.nationmedia.com

Dar es Salaam. The Bank of Tanzania (BoT) has issued new licensing measures to Forex Bureaus operating in the country in a fresh bid to strengthen the foreign exchange market.

In a statement issued on Wednesday, BoT said it has revised the minimum capital thresholds for all Bureau de Change and increased its non-interest bearing deposit.

“Minimum capital thresholds have been revised from Sh100 million ($50,000) to Sh300 million ($150,000) for class A. For class B, the capital threshold has been raised to Sh1 billion, up from the current Sh250 million,” said BoT’s statement.

The non-interest bearing deposit has been increased from $50,000 to $100,000,’’ added the statement.

The new capital levels were scheduled to take effect three months from June 2, this year as per Government Notice 223 issued on June 2.

In this new move, all existing Forex Bureaus have now been directed by the central bank to comply with the new measures, including applying afresh for licensing within the next three months.

BoT has also suspended new licensing of Bureaux de Change until further notice in what it says is a measure to assess the existing bureaus.

“No person shall become a shareholder, director, a member of the management or staff in more than one Bureau de Change,’’ says BoT in its directive signed by Mr Augustino Holay and Mr Eliamringi Mandari, under the bank’s Directorate of Banking Supervision.

“At least two-thirds of the required minimum capital should be in form of cash as working capital,” adds the statement.

In another fresh move, all forex bureau outlets will now be fitted with CCTV cameras in all strategic areas including teller cubicles, says BoT.

Every shareholder, director and Heads of Branches is required to fill the Proper Person Form and authenticate the source of funds invested in the Bureau de Change, says the central bank.

“Every Bureau de Change is required to fill and submit the Premices Apiness Checklist,’’ it says further.

BoT has also encouraged the Forex Bureaus to merge to ensure smooth operations. It also suggested that Bureaux de Change can be acquired by another.
 

Root

JF-Expert Member
Jan 23, 2012
38,836
2,000
wameamua kuzibana zibakie chache maana zilikuwa zimezidi sana kila mtaa
 

BAK

JF-Expert Member
Feb 11, 2007
109,836
2,000
Naam na hilo ndiyo kusudio lao kubwa Mkuu ila kubana utoaji wa forex kwenda nchi za nje, na si ajabu siku za usoni kunaweza kabisa kuongezwa masharti mengine zaidi. Mtaji wa class A kutoka shilingi million 100 hadi 300 million na class B kutoka 250 miilioni hadi 1 billion ni mkubwa mno! Hivyo weng hawataweza kumudu mtaji mkubwa kiasi hicho hovo kufa kifo cha mende au itabidi waungane wawili/watatu na hata wane ili kumudu mtaji mkubwa kiasi hicho.

Nahisi wengi pia watakosa mitaji, so bureau zitakuwa chache, na zinaweza baki dar tu.
 

sibusiso dlomo

JF-Expert Member
Apr 23, 2016
681
500
Hivi huwa mnasomea wapi huo ujinga wenu?

Yaani Bureau De Change ndio isababishe sarafu yetu iwe chini hivi?
Watoto wako wana hasara sana, kama hujazaa usizae au jikomboe zaidi ya hapo
Wewe ndugu yetu uamini wingi wa usd katika market ina affect currency yetu?
Kila mtu anapotaka usd ndio chanzo cha kuffika huku kwa 2200+ wakati uchumi unaambiwa unapanda..kuna vitu vingi vina sababisha ila wingi wa hela ya kigeni yenye thamani ina affect currency ya nchi esp kama haina nguvu
 

Endeleaaa

JF-Expert Member
Oct 5, 2007
1,442
2,000
Naam na hilo ndiyo kusudio lao kubwa Mkuu ila kubana utoaji wa forex kwenda nchi za nje, na si ajabu siku za usoni kunaweza kabisa kuongezwa masharti mengine zaidi. Mtaji wa class A kutoka shilingi million 100 hadi 300 million na class B kutoka 250 miilioni hadi 1 billion ni mkubwa mno! Hivyo weng hawataweza kumudu mtaji mkubwa kiasi hicho hovo kufa kifo cha mende au itabidi waungane wawili/watatu na hata wane ili kumudu mtaji mkubwa kiasi hicho.
Mbona TRA waliwawekea bond kubwa watu wa c&f na bado wapo kwenye biashara. Aya ya mwisho imesema wenye maduka wanaweza kuungana
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom