Soko Laungua Mpanda | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Soko Laungua Mpanda

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Fisherscom, Feb 11, 2010.

  1. Fisherscom

    Fisherscom JF-Expert Member

    #1
    Feb 11, 2010
    Joined: Mar 13, 2008
    Messages: 1,478
    Likes Received: 278
    Trophy Points: 180
    Habari nilizozipata hivi punde ni kwamba soko lililopo Mpanda mkoani Rukwa linalofahamika kwa jina la Buzega limeungua lote usiku wa kuamkia leo na kusababisha hasara kubwa kwa wafanya biashara wa eneo hilo. Hakuna mtu aliyejeruhiwa wala kufariki. Naendelea kufuatilia taarifa za chanzo cha moto huo na tutaendelea kuhabarishana kinachoendea. Poleni sana waahanga wa tukio hili.
     
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice
Loading...