Should Britain have invaded Zimbabwe?


B

bmalale

Senior Member
Joined
Mar 30, 2011
Messages
467
Likes
0
Points
0
Age
32
B

bmalale

Senior Member
Joined Mar 30, 2011
467 0 0
[h=4]According to Thabo Mbeki, Tony Blair wanted to overthrow Robert Mugabe by force. The former PM denies this – but would it have been such a bad idea?[/h]
Robert Mugabe has long claimed that Britain wanted to overthrow him, using this to smear his political opponents as Western stooges and shore up support for his kleptocratic regime in Zimbabwe. He has warned over the years of looming invasion, of hit squads sent to kill key aides and gunboats despatched from London.


These claims have been dismissed mostly as the paranoid ravings of a deluded despot. But now they have been given force by Thabo Mbeki, the former South African President, who claims that Tony Blair suggested their two nations invade Zimbabwe to topple Mugabe.


It is hard to imagine British armed forces fighting their way into Harare to oust a man who, for all his many faults, was an elected leader and liberation hero to his people. But given subsequent events, it is worth asking – if only in the interests of counter-factual history – whether it would really have been such a bad idea.
This may sound an absurd question. But consider the facts. Mbeki said the former British Prime Minister urged him to join a “regime-change scheme” involving military force shortly after the turn of the century, a period when Zimbabwe was slumping into one of the most catastrophic collapses in modern times.

Full article
 
2013

2013

JF-Expert Member
Joined
Jan 1, 2013
Messages
8,911
Likes
2,173
Points
280
2013

2013

JF-Expert Member
Joined Jan 1, 2013
8,911 2,173 280
huwezi kushambulia ngozi nyeusi, sisi ni wanyonge wenye nguvu za ushawishi especialy pale tunapoweza kuonewa huruma ulimwengu mzima. sisi waafrika kiasili katu sio magaidi kama waarabu, bali ni maskini wapenda amani, tusioweza kujisimamia mara zote kwakuwa tunayumbishwa na hongo/rushwa za hapa na pale na tamaa za madaraka za viongozi wetu. kameruni anachoweza kufanya ni kutuwekea vikwazo vya kiuchumi tu, na hapa tutashika adabu. mbinu nyingine anayoweza kufanya ni kuunda ama kufadhili uasi kwenye nchi zetu, tofauti na hapo sisi waafrika ni junior saana.
hatuna hata ndege mkweche ya kwenda kupiga bomu pale london.
shida zetu ni chakula zaidi sometimes utadhani sisi ni mifugo, hawa whites wanaweza kutusimamia watakavyo. infact sio waafrika wote but most of us.
ni rahisi kwa whites kushambulia nchi ya waarabu kama vile sudan ya kaskazini, libya na misri, pengine ndio sababu whites hawakushambulia walipopelekwa congo.
mugabe lifespan is closer to zero, wanaweza wasi-mind sana, labda kama utaanzishwa utawala wa kiimla.
 

Forum statistics

Threads 1,250,604
Members 481,419
Posts 29,738,564