Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

HIVI UDAKIZI(Hacking) ni kosa hapa Tanzania?

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by kikahe, Oct 4, 2011.

  1. kikahe

    kikahe JF-Expert Member

    #1
    Oct 4, 2011
    Joined: May 23, 2009
    Messages: 1,271
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Great thinkesr naomba kujua kama hacking ni kosa hapa Tz na ni kwa sheria ipi. Mbona kozi hizi zinafundishwa kwenye vyuo vingine nje ya nchi?
     
  2. SHAROBALO

    SHAROBALO JF-Expert Member

    #2
    Oct 4, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 778
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 45
    Nilisha uliza humu ndani sikupata hata kifungu kimoja katika sheria kinacho kataza hacking ila matokeo ya hacking nadhani ndio kosa...
     
  3. moto ya mbongo

    moto ya mbongo JF-Expert Member

    #3
    Oct 5, 2011
    Joined: Sep 9, 2009
    Messages: 306
    Likes Received: 69
    Trophy Points: 45
    Kwanza umekosea sio udakizi ni udukizi,pili hicho kitu ni kosa ila kwa Tanzania sheria bado haijatungwa.
     
  4. T

    T.K JF-Expert Member

    #4
    Oct 5, 2011
    Joined: Nov 19, 2010
    Messages: 341
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    hakuna kosa kama hakuna sheria inayokataza...kwa hiyo kwa Tanzania hacking sio kosa....isitoshe ili ufungwe kwa wizi lazima kuwe na mtu atakayetoa ushahidi kuwa alikuona ukiwa umeiba au umekamatwa na mali ya wizi...sidhani kama Intelijensia ya polisi wetu wana uwezo wa kugundua hiyo kitu inayoitwa hacking
     
  5. SUPERUSER

    SUPERUSER JF-Expert Member

    #5
    Oct 5, 2011
    Joined: Jun 11, 2011
    Messages: 962
    Likes Received: 85
    Trophy Points: 45
    kwani hacking ni nin?...me navojua hacking sio kosa ila cracking ndo kosa
     
  6. e

    ellyu4 New Member

    #6
    Oct 6, 2011
    Joined: Oct 5, 2011
    Messages: 3
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hi Folks,

    Let me start by stating a brief description of what hacking means (in my own defination, not wikipeida).

    Hacking is means of obtaining information or data by exploiting systems/applications vulnerability. However, hacking can also be used to asses potential risks on systems and take necessary steps to mitigate potential exploits. This is called "ethical hacking" and it what it been taught in Universities and other IT centers.

    But most of the time hacking is used for personal gain. Stealing someone's identity and using it in the global network. The legal side of hacking is covered under the international laws and if you are caught, you could be extradited to another country or state to face legal charges.

    In short my friends, HACKING IS ILLEGAL. Like many other Tanzania laws, they exists but are not exercised.

    Thanks,
    Elly
     
  7. Given Edward

    Given Edward Verified User

    #7
    May 26, 2012
    Joined: Jan 11, 2011
    Messages: 852
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Je, ipo kwenye constitution?
     
Loading...