Gen Nyamwasa - Kagame government days are numbered


:crying::crying::crying: wouaaa wouaaa wu wu wouaaaaaaaaa......I am touched by your sentimental blah blah...hivi si ufungue kanisa ili uweze kuhubiri hiyo love and peace ----...mnafiki mkubwa wewe...huku unadanganya watu about peace and love at the same time unaomba watutsi wote wamalizwe. Spare us the bull ---- and show people your true colours.
 
Can you show me nilipasema watutsi wote wamalizwe? Get this once and for all, I DONT PROMOTE MURDER AS SOME OF YOU TUTSI DO; FOR YOU ARE VERY READY TO SEE INNOCENT BLOOD SHED ONLY TO GET WHAT YOU WANT; YOU ARE THE SOURCE OF ALL THESE UNREST SITUATION IN THE GREAT LAKES REGION!...From NRM to RPA now M23...!
 
Ndugu Murutongore unadhani ni sahihi kuwahukumu jamii nzima ya wahutu kuwa wakipata nafasi watawamaliza? Je kama huo ndio mtazamo wako na wa viongozi wako unadhani hao wahutu wana nafasi yoyote ya kupata haki sawa kwenye jamii ya watusi? Just curious!!
 
Rushasha na Murutongore kama kwenye mtandao mnatoleana macho hivi vipi kwenye siasa na maisha ya kawaida si mtatoana roho kabisa?
 
Koba maneno yako yamenipa faraja kwani baadhi ya comments za ndugu Murutongore zilikuwa zinanipa shaka na mtazamo wa baadhi ya watu huko Rwanda.
 
Rushasha hii inaitwa "stereotyping" na siyo jambo zuri hata kidogo. Inawezekana kuna baadhi ya watutsi wana fit categorization yako ya uuaji lakini siamini kuwa watutsi wote wako kama ulivyowaelezea hapo juu. Wanyarwanda mnatakiwa mkubali kuanza upya kama taifa la wanyarwanda na muachane na hii primitive categorization ya watusi na wahutu haiwafikishi popote zaidi ya kuuana.
 

Nikiwauliza hili swali huwa mnaingia mitini, Mbona interahamwe ilikuwa inaongozwa na mtutsi at the time of genocide? what's wrong with being an interahamwe?
 
Nikiwauliza hili swali huwa mnaingia mitini, Mbona interahamwe ilikuwa inaongozwa na mtutsi at the time of genocide? what's wrong with being an interahamwe?

Anaitwa nani?
 
Bila Paulo Kagame KUONGEA na MAHASIMU WAKE...... Rwanda will never be at ease...... acha turuhusu wakati upite..... mtaukumbuka ushauri wa Rais wa awamu ya nne wa Tanzania Mh. Jakaya Mrisho Kikwete.
 
Thank you Tata; I agree with you kuwa sio watutsi wote wenye hiyo roho ya kishetani ya uuaji!.. this fits people like kagame, museveni and their cronies. Their goal is to make sure that they rule over hutus at any cost, including exterminating them as they are doing in DRC and as they did in Rwanda during genocide. It is a fact that, during 1994 massacre, the number of hutus killed by rpa is more than double that of tutsi. But tutsi picked up the flag all around the world to "preach" genocide which they initiated and to cover their satanic action! But today the truth has been revealed...
 
Tata, huyo murutongore na wenzake wenye roho za uuaji na ubaguzi wanakuwa wana wasiwasi kuwa wahutu watawamaliza kwa sababu hiyo ndio nia yao watutsi wa aina ya murutongore. Mwizi huwa anamwona kila mtu ni mwizi! Sasa hawa watutsi kwa sababu nia yao ni kuwamaliza wahutu, wanadhani pia kuwa wahutu nao wana nia hiyo hiyo ya kuwamaliza wao!...Watajivua nguo wenyewe....
 
Action Executives do not prefer public "debates" as you call them; that is a strategy of cowards and i.d.iots of your kind! Yes, we shall repeat the same words here because that is what fits you killers, blood suckers!..... you thought Tanzanians don't about you eeeh; now you are caught pant - down! ...
 

Mkuu umenena. That is what we have been telling these hate mongers. Wanachukua their own personal experience halafu wanawapakazia watutsi wote. Na hilo ndio tatizo because mimi leo siwezi kusema eti watanzania wote wanauza unga just because a few people are doing it.
 

Mkuu hata lafudhi ya Kingereza cha Kimerikani kinatokana na wahamiaji wa ki-IRISH.
 
You don't know what you're talking about!
 
Debating with idiot like you ni kukupa kichwa,so im not going to feed in your craziness anymore..BAN!!!!
 
Anaitwa nani?

Hahaha, najua unauliza kiuzushi, are we supposed to believe you didn't know this? anyway, iam answering for the sake of my fellow Tanzanians.

The president of interahamwe at the time of the supposed genocide against tutsis was a tutsi called robert kajuga ambaye ndugu yake alimlipia ada ya shule mke wa kagame.
 

Jerry Robert Kajuga was the national president of the Hutu extremist militia, the Interahamwe,[SUP][1][/SUP] which was largely responsible for perpetrating the Rwandan Genocide in 1994.
Ironically, he was from a Tutsi[SUP][2][/SUP] family whose father had acquired Hutu identity papers for his family. In order to avoid any kind of suspicion about their family being Tutsi, Robert Kajuga kept his brother hidden at the Hôtel des Mille Collines in Kigali.

Kajuga fled Rwanda in 1996, taking refuge in nearby Congo for 2 years, before being arrested by UN Security forces and standing trial in Kigali and being sentenced to life imprisonment for war crimes.


Hapo kwenye nyekundu speaks for itself. Baba yake alichukuwa vitambulisho kama Mhutu. Kila mtu alijua hii familia ni ya kihutu. Jiulize kwa nini hawakutaka kujulikana kama watutsi eeeh? wangejulikana tu sasa hivi wasingekuwa hai.

You knew all this but you ignore the facts. Halafu unajiita eti ni great thinker...you are more like a great talker
 
Debating with idiot like you ni kukupa kichwa,so im not going to feed in your craziness anymore..BAN!!!!
The truth will not be changed!....you will have saved a great deal of my precious time too. The good thing is that, you now know that all Tanzanians know how you blood suckers are!...no holes to hide yourselves anymore, you are standing naked right in in front of the Patriotic Citizens of Tanzania!
 

Last time i heard you were one little creature out of 45 million tanzanians who are definitely NOT LIKE YOU. So, who are you to speak for all all Tanzanians? Eeeh....speak for yourself because i'm quite sure that they don't care about you and your genocidaire thoughts. Maybe mokala1989 is the only follower that you have. Get lost dude coz i know you amount to nothing in the big scheme of things. FYI leo Kagame ametembelewa na Kiongozi wa Bunge la marekani anaeshughulikia masuala ya maziwa makuu. Wamekubaliana kuwa sasa ni kuwafuata FDLR na kuwatoa pangoni na kuwashughulikia. WATCH THIS SPACE. ADIOS MUDO HOMBRE
 
Cookies are required to use this site. You must accept them to continue using the site. Learn more…