Former Iganga District Boss Bageya Dies

nngu007

JF-Expert Member
Aug 2, 2010
15,869
1,225
Wed, Sep 28th, 2011
Wed, Sep 28th, 2011| Tanzania






George Patrick Bageya


Veteran Politician and former Iganga district chairman George Patrick Bageya died on the spot on after his Benz car collided head on with an Isuzu truck on Tuesday evening.

The 7.30pm accident took place at Nabitovu village along Iganga-Kaliro highway as Bageya drove back to his home village in Naibiri village, Nambale sub-county, Iganga district.

An eyewitness recounted that the Isuzu truck tried to overtake another saloon car before ramming into Bageya's car.


Good Samaritans had to cut open the wreckage to extract Bageya a witness said.

Bageya was travelling with his son who sustained serious injuries. The commuters on the truck were also injured and were ferried to Iganga hospital for treatment.

Canicus Mugisha, the Iganga district police traffic chief said Bageya was declared dead on arrival at Iganga hospital.


"The body was taken together with some of the injured to Mulago hospital in
Kampala. Police have launched investigations into the cause of the accident," Mugisha said.


Bageya represented Kigulu south constituency in the constituency assembly (CA) in the early 1990s. He later became Iganga district chairman until 2001 when he was replaced by Asuman Kyafu.


In 2006, Bageya contested for MP in the Kigulu South Constituency but lost to Milton Muwuma by a margin of only 700 votes.


Bageya was a member of President
Yoweri Museveni's Front for National Salvation (FRONASA) guerilla force that gave Idi Amin sleepless nights in the 1970s while operating from bases in Tanzania.

By George Bita, The New Vision
 

Kigogo

JF-Expert Member
Dec 14, 2007
20,537
2,000
mweee nilisoma haraka haraka nikajua igunga....lakini nikashangaa mbona ngeli imesimama sana hii ni tz kweli...
 

lukindo

JF-Expert Member
Mar 20, 2010
8,481
2,000
kwani jf ni ya WaTZ tu!!!??? ....inanishangaza kidogo, maana 'great thinkers' ninavyojua wametapakaa kote duniani na sio TZ tu!
Mbona ilipokuja thread ya Prof. Wangari Mathai hamkusema hivi!?
Mbona issue za Ulaya na USA zinakuwa positively accepted!!??
...naanza kuwa na wasiwasi na 'great thinkers' wetu!! Any way, napita pia
Iganga District ipo Mkoa gani na Nchi gani?? Mbona mnatumix wajameni??
issue yenyewe ya Uganda mnaleta hapa kuturusha roho tu.
 

Bishop Hiluka

Verified Member
Aug 12, 2011
6,388
2,000
mweee nilisoma haraka haraka nikajua igunga....lakini nikashangaa mbona ngeli imesimama sana hii ni tz kweli...
ha ha ha haaaa!!! Mimi sikustushwa na ngeli bali jina na marehemu na majina ya maeneo...
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom