Dar airport to handle over 30 planes an hour


BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,490
Likes
117,406
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,490 117,406 280
Dar airport to handle over 30 planes an hour

By WILFRED EDWIN Cancel
Posted Monday, March 1 2010 at 00:00
THE EAST AFRICAN

The modernisation of JK Nyerere International Airport, to be completed in July this year, will enable it to handle more than 30 planes an hour, up from the current 11.


Terminal One and Two of the busiest airport in Tanzania are currently being expanded, in a $56 million project - a combination of a loan from the Netherlands and funds from the Tanzanian government.


Infrastructure Development Minister Shukuru Kawambwa, who visited the airport last week, said the airport will handle larger aeroplanes and more passengers.

Dr Kawambwa said the two terminals are currently congested, since they were designed to handle only 1.2 million passengers a year but are now handling up to 1.5 million.


Tanzania's aviation industry is growing by 14 per cent every year.

At Terminal Two, construction of a new taxiway, parallel to the old one, is expected to be complete by July.

Tanzania Airport Authority manager Proper Tesha says the new taxiway is built to the level of a runway - meaning it is strong enough to be used as a runway during emergencies.


A new VIP lounge that is currently under construction near Terminal Two is expected to be completed in April, in time for the arrival of world leaders for the Economic Forum for Africa that is scheduled to be held in Dar es Salaam for the first time in May.

The VIP building is being funded by China Sonangol International to the tune of $6 million.


It will accommodate more than 75 guests and still have room to spare, compared with the one-room VIP lounge at Terminal Two.

The VIP conference room can accommodate more than 36 people.

On completion of another project to Terminal 3, within the same area, the JK Nyerere International Airport will be able to handle seven million passengers a year.


This will enable it to compete with other regional airports such as Nairobi's Jomo Kenyatta International Airport, officials say.

Dr Kawambwa says construction of buildings for Terminal Three will start soon.


The terminal will house international passenger lounges, commercial complexes, hotels and a fuel station, which is currently at terminal one.

Demolition of houses in the nearby Kipawa suburb to pave the way for the expansion has already been done.

By mid this month, Tsh17 billion ($12.7 million) out of Tsh18 billion ($13.4 million) had been paid out to Kipawa residents as compensation and to fund relocation to Pugu, Kipunguni and Majohe areas, on the outskirts of Dar es Salaam.


A master plan for the airport aims to make it the largest and the busiest international hub in the region.

This is partly symbolised by TAA's plan to launch an ambitious export processing zone project to stimulate manufacturing and production of value-added goods, boost exports and aid in the financing of airport maintenance and upgrading.
 
Mbu

Mbu

JF-Expert Member
Joined
Jan 11, 2007
Messages
12,736
Likes
269
Points
180
Mbu

Mbu

JF-Expert Member
Joined Jan 11, 2007
12,736 269 180
...kila la kheri, maana hivi sasa Emirates na Qatar zikiwasili kwa pamoja hiyo delay ya mizigo ni usumbufu tosha.
 
Eliphaz the Temanite

Eliphaz the Temanite

JF-Expert Member
Joined
Jan 19, 2010
Messages
2,890
Likes
462
Points
180
Eliphaz the Temanite

Eliphaz the Temanite

JF-Expert Member
Joined Jan 19, 2010
2,890 462 180
....to be completed in July this year,......?? Sioni hiyo posibility!!!
Hizi ni siasalll
 
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined
Oct 10, 2007
Messages
4,470
Likes
30
Points
135
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined Oct 10, 2007
4,470 30 135
A master plan for the airport aims to make it the largest and the busiest international hub in the region.
Hivi ni lini tutaacha kujiongopea kama enzi zile za Mwalimu, eti "Tanzania inaongoza duniani kwa intelligence" ???????
 
PakaJimmy

PakaJimmy

JF-Expert Member
Joined
Apr 29, 2009
Messages
16,231
Likes
346
Points
180
PakaJimmy

PakaJimmy

JF-Expert Member
Joined Apr 29, 2009
16,231 346 180
And what about Bagamoyo Airport...?give us the development too!
 
nguvumali

nguvumali

JF Bronze Member
Joined
Sep 3, 2009
Messages
4,891
Likes
197
Points
160
nguvumali

nguvumali

JF Bronze Member
Joined Sep 3, 2009
4,891 197 160
kwanini wanapiga kelekele, wamalize maboresho kisha watuite tuone.
kama vifaa vya kuhudumia mndege ni vile vilivyopo, kweli sahau kuhusu hilo, hi loaders zote ni mbovu, zile gari za kuvutia cargo ni zile aliacha Mfaransa baada ya ukarabati wa uwanja, huduma zao bado ...otherwise nawatakia kila la heri kwenye maboresho yao.
 
M

Magezi

JF-Expert Member
Joined
Oct 26, 2008
Messages
2,969
Likes
224
Points
160
M

Magezi

JF-Expert Member
Joined Oct 26, 2008
2,969 224 160
let's wait and see.....lakini with kawambwa sidhani kama hilo lita tekelezwa.
 
T

Thuraya

Member
Joined
Mar 24, 2009
Messages
24
Likes
0
Points
0
T

Thuraya

Member
Joined Mar 24, 2009
24 0 0
Habari nilizozipata asubuhi hii ni kwamba Ndege ya ATC iliyokuwa ikitokea Dar kwenda Mwanza asubuhi hii imepata ajali wakati ikitua uwanja wa ndege wa Mwanza.Kutokana na mvua na maji yaliyojaa uwanjani,ndege imetua na kutoka kwenye runway na kuteleza hadi kwenye majani.Hakuna aliyejeruhiwa
 
Mtazamaji

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined
Feb 29, 2008
Messages
5,971
Likes
44
Points
0
Mtazamaji

Mtazamaji

JF-Expert Member
Joined Feb 29, 2008
5,971 44 0
Habari nzuri ya kupanua miundombinu. lakini kuna mwenye takwimu uwezo wa DIA kwa sasa ni vikwangua anga vingapi vinaweza kuruka na kutuakwa saa? Na siku kwa saa ni ndege ngapi zinaruka au kutua?

Miradi ya namna hii inabidi iangaziwe pia kwa Shirika la Reli(TRL).
 
M

Mchili

JF-Expert Member
Joined
Aug 19, 2009
Messages
727
Likes
6
Points
35
M

Mchili

JF-Expert Member
Joined Aug 19, 2009
727 6 35
Hizo ndege 30 kwa saa zitatoka wapi?? Kwa biashara gani bongo!!
 
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined
Nov 22, 2007
Messages
39,867
Likes
8,686
Points
280
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined Nov 22, 2007
39,867 8,686 280
vituko vitupu
 
B

Boney E.M.

JF-Expert Member
Joined
Jan 22, 2007
Messages
425
Likes
10
Points
35
B

Boney E.M.

JF-Expert Member
Joined Jan 22, 2007
425 10 35
Haya majigambo ya nini? Mtu atatoka Airport fasta sawa-ila je kufika kwenye hoteli atayofikia itamchukua muda gani? Inawezekana achukue muda zaidi toka Airport kwenda mjini kuliko kutoka Addis Ababa kuja Dar. Ni vyema suala la barabara likaenda pamoja na kupanua uwanja wa JNIA.
 
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined
Nov 22, 2007
Messages
39,867
Likes
8,686
Points
280
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined Nov 22, 2007
39,867 8,686 280
hizo ndege 30 kwa saa zitatoka wapi?? Kwa biashara gani bongo!!

atc
air tanzania
precission air
emirates
egypt air
qatar airways
zanair
zambezi airways
klm
britishairways
air jf
ukijumlisha na vile vipanya kule term 1 azijafika jamani!!!
 
Ngambo Ngali

Ngambo Ngali

JF-Expert Member
Joined
Apr 17, 2009
Messages
3,259
Likes
197
Points
160
Ngambo Ngali

Ngambo Ngali

JF-Expert Member
Joined Apr 17, 2009
3,259 197 160
if wishes were horses beggars would ride
 
C

chibingo

Member
Joined
Feb 7, 2009
Messages
45
Likes
1
Points
15
C

chibingo

Member
Joined Feb 7, 2009
45 1 15
Kuna tetesi, kuwa ndege ya ATC imeshika moto kwenye uwanja wa ndege wa Mza, mwenye taarifa za uhakika atueleze.
 
Masaki

Masaki

JF-Expert Member
Joined
Mar 7, 2006
Messages
3,464
Likes
179
Points
160
Masaki

Masaki

JF-Expert Member
Joined Mar 7, 2006
3,464 179 160
Hivi ni lini tutaacha kujiongopea kama enzi zile za Mwalimu, eti "Tanzania inaongoza duniani kwa intelligence" ???????
Tehe tehe tehe! Hii hata mimi nikiwa mdogo niliisikia na kuamini of course! :) Kweli tunetoka mbali!

Hiyo aiport, waikarabati na kuiboresha, halafu sisi ndio tuseme, sio wajisifie tu kwenye magazeti!
 
Ngambo Ngali

Ngambo Ngali

JF-Expert Member
Joined
Apr 17, 2009
Messages
3,259
Likes
197
Points
160
Ngambo Ngali

Ngambo Ngali

JF-Expert Member
Joined Apr 17, 2009
3,259 197 160
And what about Bagamoyo Airport...?give us the development too!
Hapa ndo ujue watanzania tunavyochekesha.

Halafu tunajenga Bagamoyo wakati bandari za Dar, Tnga na Mtwara ziko underutilised.
 
Ngambo Ngali

Ngambo Ngali

JF-Expert Member
Joined
Apr 17, 2009
Messages
3,259
Likes
197
Points
160
Ngambo Ngali

Ngambo Ngali

JF-Expert Member
Joined Apr 17, 2009
3,259 197 160
And what about Bagamoyo Airport...?give us the development too!
Hapa ndo ujue watanzania tunavyochekesha.

Halafu tunajenga bandari Bagamoyo wakati bandari za Dar, Tnga na Mtwara ziko underutilised.
 
paesulta

paesulta

JF-Expert Member
Joined
Mar 13, 2009
Messages
227
Likes
7
Points
35
paesulta

paesulta

JF-Expert Member
Joined Mar 13, 2009
227 7 35
atc
air tanzania
precission air
emirates
egypt air
qatar airways
zanair
zambezi airways
klm
britishairways
air jf
ukijumlisha na vile vipanya kule term 1 azijafika jamani!!!
Ηa ha ha ha haaaaaaaa!!!,good one.....!
 

Forum statistics

Threads 1,237,176
Members 475,465
Posts 29,280,369