Cardinal polycarp Pengo denies to leave the office.

Kichuguu

Kichuguu

Platinum Member
Joined
Oct 11, 2006
Messages
8,197
Points
2,000
Kichuguu

Kichuguu

Platinum Member
Joined Oct 11, 2006
8,197 2,000
Wewe padiri fisadi najua unabembeleza ulaji tu kwa kupitia mzee asiyejielewa
Ungeandika kwa kiswahili kuliko kujidai kutumia lugha inayokugonga. Nimejaribu kukufundisha ili siku nyingine usifanye makosa hayo tena kwa kuwa yanakuvunjia heshima. Laiti ungejua kuwa mimi ni Kichuguu, siyo padri.
 
mangikule

mangikule

JF-Expert Member
Joined
Jun 11, 2012
Messages
3,616
Points
2,000
mangikule

mangikule

JF-Expert Member
Joined Jun 11, 2012
3,616 2,000
Ungeandika kwa kiswahili kuliko kujidai kutumia lugha inayokugonga. Nimejaribu kukufundisha ili siku nyingine usifanye makosa hayo tena kwa kuwa yanakuvunjia heshima. Laiti ungejua kuwa mimi ni Kichuguu, siyo padri.
Wewe ni yale makasisi yaliyoingia huko bahati mbaya yanatuchafulia kanisa hujifichi
 
M

Magobe T

JF-Expert Member
Joined
Mar 19, 2008
Messages
3,229
Points
2,000
M

Magobe T

JF-Expert Member
Joined Mar 19, 2008
3,229 2,000
In a period of two years cardinal Pengo declared himself incapable to run office and a successor was appointed by the holy see.
Jude thaddeus Ruwaich is sitting in the office in dar for nearly a year now and the cardinal has refused to retire as expected. I'm asking the holy see and those informed what are the procedures of ousting him out?
Ruwa'ichi's appointment was not meant "to oust" Cardinal Pengo, but to assume office after the cardinal retires, dies or is incapacitated to serve. Ruwa'ichi is Coadjutor Archbishop of Dar es Salaam (who has a right to succession).
 

Forum statistics

Threads 1,325,692
Members 509,248
Posts 32,199,703
Top