Britain announces emergency budget support to Malawi

R.B

JF-Expert Member
May 10, 2012
6,300
2,000

The British Government has announced emergency budget support for the Government of Malawi.
Secretary of State for International Development, Justine Greening, said:
"President Banda's government has taken some tough but necessary decisions to stabilise the economy and create conditions where growth can flourish. In recognition of these efforts and the difficulties that Malawi is facing, the UK is providing emergency funds for this financial year.
"It is vital Malawi stays on course with its reforms so that stability can be restored and the economy can thrive."
The UK also welcomed the continued progress on areas such as governance, human rights, and building international confidence through good management of public finances.
Protecting the poorest people
The Malawian Government has made a good start since President Banda came to power, and has already taken tough decisions to get the economy working again, such as floating the Kwacha (the Malawian currency). To help these reforms continue and minimise the impact on the poor, Britain is providing £20 million to the end of this financial year.
The emergency aid will be used to stabilise the economy and protect services for the poor. This includes helping the Malawian authorities to:

  • keep markets working properly
  • bring in vital imports
  • protect spending for the poorest
  • maintain fiscal discipline and not breach the budget.




Britain announces emergency budget support to Malawi | Malawi news, Malawi - NyasaTimes breaking online news source from Malawi
:
 

fazaa

JF-Expert Member
May 20, 2009
2,985
0
Na ikianza vita kati ya Tanzania na Malawi, watamsaidia tu malawi...kwa hio Tanzania lazima waweke hesabu zao hapo.
 
May 5, 2012
68
0
Sioni umuhimu wa hii misaada inayokuja na sera za ushoga juu. Kwanza tangu waanze kutusaidia, badala ya kusonga mbele ndio tunazidi kurudi nyuma.
 
May 5, 2012
68
0
kwa sababu mnatafuna hadi mbegu , na mara nyingi mnavimbiwa.

Ni kweli PhD. siku hizi kuwa Mwanasiasa inakubidi kujiwezesha wewe na familia yako kabla haujaachia ngazi, la sivyo wenzako baadae watakucheka kwa kuwa mwaminifu kupita kiasi.
 
Last edited by a moderator:

Saint Ivuga

JF-Expert Member
Aug 21, 2008
51,329
2,000
offcourse wanabanduana na kuoana wanaume wenyewe kwa wenyewe imeruhusiwa so lazima watapata misaada na visa free
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Similar Discussions

Top Bottom