Boycott airtel for 9 hours on wednesday | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Boycott airtel for 9 hours on wednesday

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by lukindo, Nov 9, 2011.

  1. lukindo

    lukindo JF-Expert Member

    #1
    Nov 9, 2011
    Joined: Mar 20, 2010
    Messages: 7,335
    Likes Received: 4,756
    Trophy Points: 280
    Nimesoma hii habari kutoka Zambia na ndio ninaanza kuhisi kuwa hakuna mtu anayeweza kutuletea mabadiliko endapo sisi wenyewe hatuko tayari.

    Ifuatilie alafu uone ni kwa kiasi gani inaweza kufanikiwa endapo call kama hii itakuwa raised kwa Watz!

    Every Wednesday from 08hrs to 17hrs, let us not send an sms, or make any phone calls from any airtel number for nine hours to send a signal to Airtel that they need to improve their services and reduce their charges. Invite your friend to this event.
    1. Customer care must be professional and be there to solve clients problems not to defent Airtel's incompetences
    2. Airtel must revert to K2 for the magic number
    3. Airtel must be faithful to the loyalty program promises and give out cards
    4. Airtel must deliver 3G internet and allow users to utilise proper internet speeds
    5. Airtel must reduce the cost of bundles as their current charge is too high

    These among other issues that you as a customer may be facing. Remember we customers are the one keeping Airtel in business. If the do not do as we say, we can put them out of business.


    Source: Welcome to Facebook - Log In, Sign Up or Learn More
     
  2. babu M

    babu M JF-Expert Member

    #2
    Nov 9, 2011
    Joined: Mar 4, 2010
    Messages: 3,626
    Likes Received: 747
    Trophy Points: 280
    Watanzania hatuko serious na tuna ubinafsi sana.
     
  3. PlanckScale

    PlanckScale JF-Expert Member

    #3
    Nov 10, 2011
    Joined: Sep 28, 2008
    Messages: 509
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 35
    Hizo sababu hazitii motisha sana.

    Kama ingekua wazawa wanafukuzwa kazi za juu (Technical or managerial) na nafasizao kuchukuliwa na maponjoro (wahindi) basi namimi ninge
    kuwa mstari wambele.
     
  4. lukindo

    lukindo JF-Expert Member

    #4
    Nov 14, 2011
    Joined: Mar 20, 2010
    Messages: 7,335
    Likes Received: 4,756
    Trophy Points: 280
    hapo kwenye red pametuathiri sana na inatubidi kuchelewa kubadilisha uongozi kwa sababu ya miongoni mwetu kuamini kuwa 'wameukata' kwa kuwa na nyumba na gari na vitu vingine vidogo lakini wanasahau kuwa masuala kama barabara, umeme, elimu, maji nk ni kazi ambazo haziwezi kufanywa na mtu mmojammoja bali serikali!
     
Loading...