Bobi Wine instructs lawyers to withdraw election petition

Gerald .M Magembe

JF-Expert Member
Jul 17, 2013
1,610
2,000
National Unity Platform Principal Robert Kyagulanyi Ssentamu alias Bobi Wine has withdrawn a petition challenging President Yoweri Museveni’s victory.

Bobi Wine made the declaration during a press conference at the NUP offices in Kamwokya on Monday.

“We have decided to remove our case from Owiny Dollo’s court, we shall now take the matter to the court of public opinion,” Bobi Wine said.

Bobi Wine said his team had realized they stood no chance in a court that looks compromised by the incumbent.

“Just like Museveni sought to challenge the victory of Obote in 1980 and later withdrew the case and chose to go to the bush, we have also sought the same since the circumstances are not any different,” Bobi Wine said.

He said that contrary to Museveni’s actions, he was not seeking a violent end to means.

“We are peaceful and we shall not use violence as Museveni did,” he said.
 

beth

JF-Expert Member
Aug 19, 2012
2,648
2,000
Ugandan opposition leader Bobi Wine said on Monday he was withdrawing a court case challenging presidential election results that handed victory to incumbent Yoweri Museveni, alleging bias by Supreme Court justices hearing the case.

“We have decided to withdraw from their court,” Bobi Wine told a news conference in the capital Kampala.

Wine, whose real name is Robert Kyagulanyi, has rejected the results of the January election and said he believed victory was stolen from him. A popstar and lawmaker, Wine, 39, was asking the court to overturn the results on several grounds including widespread use of violence.

Museveni, a former guerrilla leader who has led the East African country since 1986, was declared winner of the Jan. 14 election with 59% of the vote, while Wine was given 35%.

“The courts are not independent, it is clear these people (judges) are working for Mr. Museveni,” Wine told reporters.

Solomon Muyita, a judiciary spokesman, told Reuters they will only respond to Wine’s accusations and decision to withdraw the case when he has formally quit the case through his lawyers.

“Right now what he has done is, he has only made a political statement, as far as the records of the Supreme Court are (concerned) the case is still there,” he said.
 

Bayyo

JF-Expert Member
Apr 2, 2012
1,634
2,000
Kusema ukweli ni akili ya bangi! Museven hakuingiaga msituni kudai uhuru?
Unamfananisha M7 na DJ wa muziki, tafita profile ya M7. Ni graduate wa UD alisoma uchumi na siasa, wakati huo Bone wine amesoma drama na muziki. Ndo maana anafanya drama na maigizo kwenye siasa
 

Jasmoni Tegga

JF-Expert Member
Oct 28, 2020
3,317
2,000
Unamfananisha M7 na DJ wa muziki, tafita profile ya M7. Ni graduate wa UD alisoma uchumi na siasa, wakati huo Bone wine amesoma drama na muziki. Ndo maana anafanya drama na maigizo kwenye siasa
Taipu ya yuleeeeee Mr Mzungu Mbeljiamu aliyezawadiwa uanasheria wa kubumba.

^The court of public opinion^
 

King_mwanamalundi

Senior Member
Mar 27, 2019
181
250
Unamfananisha M7 na DJ wa muziki, tafita profile ya M7. Ni graduate wa UD alisoma uchumi na siasa, wakati huo Bone wine amesoma drama na muziki. Ndo maana anafanya drama na maigizo kwenye siasa
Harafu profile yake imeisaidia nini Uganda?

kusoma uchumi na siasa UD ndo kunakupa uhalali wa kuingia msituni dhidi ya wengne?

Na unajiona unafikiri sawa sawa!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom