UNESCO yakubali Uranium kuchimbwa Selous, Tanzania | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

UNESCO yakubali Uranium kuchimbwa Selous, Tanzania

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Bornvilla, Jul 4, 2012.

  1. Bornvilla

    Bornvilla JF-Expert Member

    #1
    Jul 4, 2012
    Joined: Feb 17, 2011
    Messages: 925
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 35
    UNESCO imeridhia uranium kuchimbwa Tanzania.

    Balozi Kagasheki amesema kulikuwa na upinzani lakini sasa tumeridhiwa kuchimba uranium.

    Source: TBC1

    ========

    Selous Game Reserve Altered for Uranium Mining Project
    By Carrie McKee (Posted: August 20, 2012)

    In one the strangest stories hidden behind US elections and Russian dissent in the international media, the Tanzanian government has allowed an international uranium conglomerate to begin exploration in what used to be part of the 54,600 sq km Selous Game Reserve in southern Tanzania. This piece of East African habitat is not only home to the world’s largest elephant population, but is, in fact, a UNESCO World Heritage site.

    The Tanzanian government diligently lobbied the UNESCO World Heritage Committee to change the boundaries of the iconic game reserve, allowing the Mkuju River Uranium Project (owned by Russian ARMZ and Canadian Uranium One) access to their desired location - a wildlife corridor between Tanzania and Mozambique.

    What’s been described by the WHC as a “minor boundary change”, the o.8% border alteration of the reserve will exclude 200 sq km of previously protected land. The decision by the WHC stands in contradiction to their 2011 statement that “mining activities would be incompatible with the status of Selous Game Reserve as a World Heritage site.”

    The government claims the mine will provide much needed funds to support development programs and drive the economy. Environmentalists decry the decision, insisting that no safe method exists to avoid contamination of surface and ground waters during uranium mining.

    In its 10 years of planned operation time, the mine is expected to produce up to 60 million tons of highly poisonous waste – more if a projected extension of the mine is approved. The government of Tanzania, which previously declared that it would “win its battle” with the WHC on this issue, has not specified how it will ensure that the waste is “limited”.

    NGOs report that the WHC has heavily influenced by intense corporate lobbying. Additionally, activists worry that this decision will set a precedent for the future adjustment of World Heritage sites under pressure from financial interests.
     
  2. M

    Mr. Chi Member

    #2
    Jul 5, 2012
    Joined: Mar 6, 2011
    Messages: 9
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 3
    Ni jambo jema endapo tu! tutafanya shughuli hizo za uchimbaji kwa namna ambayo hatutaathiri mazingira yanayolizunguka eneo la uchimbaji,na ukizingatia mgodi huo utakuwa karibu sana (with sharp boundary) na hifadhi hiyo ya selou ni rahisi sana kuathiri bayonuai/biodiversity katika hifadhi hiyo.

    Imekuwa ni kawaida yetu kuji-commit kama tulivyofanya safari hii kwa UNESCO kwamba tutaendesha shughulu za uchimbaji bila ya kuathiri mazingira, sehemu ya mapato itaendeleza hifadhi ya selou na pia jamii zinazozunguka eneo lile kupatiwa huduma za jamii na kampuni itakayokuwa inaendesha machimbo hayo,lakini uzoefu katika nchi yetu unaonyesha kuwa hayo yote huwa hayafanyiki/ama yakifanyika ni kwa kiasi ambacho ni tofauti na makubaliano.

    Kwa mfano yaliyokwisha tokea katika mgodi wa nyamongo/north mara na kwingineko sisi wote ni mashuhuda. Tusiruhusu mazingira yetu kuharibika kwa jina la uwekezaji, mwisho wa siku mwekezaji ataondoka na tutabikia na madhara katika mfumo wa ikolojia ya nchi yetu, na kwa bahati mbaya sana uharibifu mwingine katika mazingira ni irreversible...hauwezi kurudisha katika hali yake ya awali hata kama unge-invest pesa kiasi gani.

    Tuyalinde mazingira yetu na raslimali za nchi yetu, na iwe na kwa faida ya watanzania wote na sio wachache wala wageni!
     
  3. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #3
    Jul 5, 2012
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,606
    Likes Received: 215
    Trophy Points: 160
    Aloo hayo madini ya Uranium hayana bei kubwa katika soko la kimataifa,ni moja ya madini yenye bei ya chini kabisa ,usiwekeze kwenye tamaa kuwa yatasaidia nchi kwa kupata hela ya kigeni.labda kwenye black market.na ni kosa kuuza huko tena kosa la jinai.

    Umuhimu ni kutuwezesha sisi kuyatumia kwa kutuzalishia umeme ,jambo ambalo si rahisi kupata leseni yake.
     
  4. Informer

    Informer JF-Expert Member

    #4
    Mar 30, 2016
    Joined: Jul 29, 2006
    Messages: 1,224
    Likes Received: 2,438
    Trophy Points: 280
    Kagasheki anaweza kutuambia pamoja na kuwa yeye si Waziri tena hapa hawajatuingiza chaka kwa kushirikiana na UNESCO?
     
  5. Jambazi

    Jambazi JF-Expert Member

    #5
    Oct 14, 2017
    Joined: Jan 18, 2014
    Messages: 14,445
    Likes Received: 12,628
    Trophy Points: 280
    Hii iliishia wapi wakuu, naona Marekani na Israel wamejitoa.....
     
Loading...