Sweet honey news for Tanzanians!


masopakyindi

masopakyindi

JF-Expert Member
Joined
Jul 5, 2011
Messages
14,547
Points
2,000
masopakyindi

masopakyindi

JF-Expert Member
Joined Jul 5, 2011
14,547 2,000
[HR][/HR]

Tanzania Becomes Africa's 2nd Largest Honey Exporter
The sweet golden syrup from Tanzania's numerous bee farming operations has elevated the country to becoming Africa's 2nd-biggest producer of honey, just behind Ethiopia. According to the country's Ministry Of Natural Resources and Tourism, the country is now ranked 12th in the world for honey production - reaping the benefits of the 9 million colonies kept in Tanzania. The local Daily News quotes an official highlighting the need for increased production and laying out plans for Tanzania to expand its bee industry. Higher demand is expected, since bee colonies in countries such as the United States have been on the decline.

Haya , kwa wale wapinzani wetu wa jadi, oneni kazi ya CCM na wakulima na wafugaji hapo.
Ni juhudi za kweli.

Atakuja mwana CDM kama Yericko Nyerere, Bujibuji,na KakaKiiza na kusema sasa CCM imewarubuni hata nyuki!
 
masopakyindi

masopakyindi

JF-Expert Member
Joined
Jul 5, 2011
Messages
14,547
Points
2,000
masopakyindi

masopakyindi

JF-Expert Member
Joined Jul 5, 2011
14,547 2,000
[HR][/HR]







Tanzania Becomes Africa’s 2nd Largest Honey Exporter
The sweet golden syrup from Tanzania’s numerous bee farming operations has elevated the country to becoming Africa’s 2nd-biggest producer of honey, just behind Ethiopia. According to the country’s Ministry Of Natural Resources and Tourism, the country is now ranked 12th in the world for honey production - reaping the benefits of the 9 million colonies kept in Tanzania. The local Daily News quotes an official highlighting the need for increased production and laying out plans for Tanzania to expand its bee industry. Higher demand is expected, since bee colonies in countries such as the United States have been on the decline.
Source: MSN News

Haya , kwa wale wapinzani wetu wa jadi, oneni kazi ya CCM na wakulima na wafugaji hapo.
Ni juhudi za kweli.

Atakuja mwana CDM kama Yericko Nyerere,Bujibuji,na KakaKiiza na kusema sasa CCM imewarubuni hata nyuki!
 
U

uwoya

Senior Member
Joined
Oct 18, 2012
Messages
167
Points
195
Age
60
U

uwoya

Senior Member
Joined Oct 18, 2012
167 195
:mwaaah:Tuache mambo ya vyama!! Tuwahimize wananchi wajibidishe kufuga nyuki
 
Pharaoh

Pharaoh

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2011
Messages
843
Points
195
Pharaoh

Pharaoh

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2011
843 195
Dar-Es-Salaam, jina la kijinga sana hili, huko nje wanajua hii kijiji is in mashariki ya kati, badilisha rudisha mzizima au azania
 
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined
Jan 7, 2011
Messages
4,572
Points
1,250
Age
62
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined Jan 7, 2011
4,572 1,250
Dar-Es-Salaam, jina la kijinga sana hili, huko nje wanajua hii kijiji is in mashariki ya kati, badilisha rudisha mzizima au azania
Ni nje gani hiyo unayoingolea?
 
H

Honolulu

JF-Expert Member
Joined
Jan 20, 2012
Messages
5,649
Points
1,225
H

Honolulu

JF-Expert Member
Joined Jan 20, 2012
5,649 1,225
kwa hiyo???? Ufugaji wa nyuki ni ccm????!!!!!!!!????
 
Z

Zion Daughter

JF-Expert Member
Joined
Jul 9, 2009
Messages
8,936
Points
1,225
Z

Zion Daughter

JF-Expert Member
Joined Jul 9, 2009
8,936 1,225
[HR][/HR]

Tanzania Becomes Africa's 2nd Largest Honey Exporter
The sweet golden syrup from Tanzania's numerous bee farming operations has elevated the country to becoming Africa's 2nd-biggest producer of honey, just behind Ethiopia. According to the country's Ministry Of Natural Resources and Tourism, the country is now ranked 12th in the world for honey production - reaping the benefits of the 9 million colonies kept in Tanzania. The local Daily News quotes an official highlighting the need for increased production and laying out plans for Tanzania to expand its bee industry. Higher demand is expected, since bee colonies in countries such as the United States have been on the decline.

Haya , kwa wale wapinzani wetu wa jadi, oneni kazi ya CCM na wakulima na wafugaji hapo.
Ni juhudi za kweli.

Atakuja mwana CDM kama Yericko Nyerere, Bujibuji,na KakaKiiza na kusema sasa CCM imewarubuni hata nyuki!
Yes its true ..but the bottom line inatusaidia nini?au ndio zinaishia uswisina asali yetu wamekula???
PS:Mie sio CDM BUT LET THE TRUTH BE TOLD
 
Anthonio

Anthonio

JF-Expert Member
Joined
Oct 26, 2012
Messages
202
Points
195
Anthonio

Anthonio

JF-Expert Member
Joined Oct 26, 2012
202 195
Hao nyuki wameletwa na CCM kutoka wapi?.
 
mwakaboko

mwakaboko

JF-Expert Member
Joined
Sep 17, 2010
Messages
1,843
Points
1,500
mwakaboko

mwakaboko

JF-Expert Member
Joined Sep 17, 2010
1,843 1,500
amaso pa kyindi!!! kuketa itolo, ukulya ikulya jwani
 

Forum statistics

Threads 1,283,903
Members 493,869
Posts 30,805,575
Top