Autodidacts
JF-Expert Member
- Jun 9, 2021
- 1,162
- 1,804
Nani kasema anawachukia?ili iweje? Sina chuki na mwanadam mwezangu maana chuki na hasira ni sawa na dhambi ya kuua...siitaki dhambi hiyo,turudi kwenye mada...Kumbe na kubishana kote kumbe nabishana na mtu asiye kuwa na uwelewa wowote kuhusu Uchumi.
Kwa hiyo siku hizi Ghana ina uchumi mkubwa kuizidi Misiri,Tunisia, Senegal,Aljeria, Morocco,na sudan?
We jamaa ni bure kabisa.
Una wachukia waislam wakati makampuni yao ndio yame waajili malaki ya wakristo wenzio?
Hao mnao wasifu sijui kufaulu wakisha maliza hiyo elimu yao ya kukalili watarudi kuomba na kuajiliwa hao waislam unao wachukia.
Una wachukia waislam wakati kila siku ni unatumia bidhaa zao kuendasha maisha yako kila siku.
Yaani umecopy comment yangu yoote umeenda kupaste grammarly?You got it all wrong babie!
90% of all great scientists and genious people were economically poor.
Grammatical error;
...the ability🚮
...an ability...✔️
Semantic error;
...solve poverty...🚮
...eradicate poverty..✔️
and so much more...
Wewe siyo tu hujui bali hujaelewa hata nilichokiandika.Unamueleza nani ambaye hajui?
We jamaa[emoji23][emoji23][emoji23]90% ni hasara boss..
Cheers…
Nchi kubwa za dunia ya kwanza ni Mfumo Kristo hadi sasa sijajua why tunapokezana vijiti vya uongozi na hawa wavaa kobazi..
Sasa umejibu nini..wekezeni kwenye elimu muache kulalamika..elimu ni gharama sio manyago na kukata viuno wakati mkifirimba na kucheza dufu.Kwani shule za msingi pwani hazijai watoto!?..tangu zamani zinajaa,Ila wanafaulu wenye majina ya kizungu,wenye majina ya kiarabu ni Kama Kuna quota...zamani palikua na msemo umefaulu lakini hunachaguliwa
Jibu swali..mbona una leta swali..ok hivi kuna faida gani ya kua 1 kati ya mia mwenye mali na kuwa na wimbi kubwa la masikini wajinga katika jamiii.Top ten ya matajiri wa nchi hii ni watu wa jamii gani vile kati ya waislam na wakristu?
Nje ya keyboard ni kijana mdogo sana endelea kupoteza muda JF ukakojoe ulale.Wewe siyo tu hujui bali hujaelewa hata nilichokiandika.
Mimi ni kijana mdogo? wewe ungekuwa mtu mzima usingeniita kijana mdogo na usingekuwa unaita watu vijana.Nje ya keyboard ni kijana mdogo sana endelea kupoteza muda JF ukakojoe ulale.
Bahresa na Mohamed Dewji ni Dini gani??? Ulishapata Top ten ya Matajiri wa hapa Tz?? Hujanotice kwamba Christian ni wachache? Hata Matajiri wa Africa?? ALiko Dangote ni wawapi?? Nadhani ni suala la Sample gani unaichukua na kwenye Kada ipi?? Nadhani kutumia Sample mbovu ndio kuharibu, umeshapata uwiano kati ya watahiniwa wa dini zote hizo?? kufahamu kwamba wapi wako wengi??Wakristo ni matajiri kuliko waislam na wanatoana ndio maana wakristo wengi wao wana maisha mazuri na bora.
What you crying and bubbling about? your English sucks that the bitter truth. I don't have time to mention your grammatical errors cause it won't effect me in any way considering I'm not your English teacher so blame your teacher not me goddamnit.Christianity like any other religion is a part of culture,and culture is simply a total ways of life. All those scientists you ever heard/read about were born, raised and educated in christian communities and not islamic culture,so their mindest embraces christianity elements.
All those great scientists bear christian names with most of their relatives,friends and companions christians,hence,they are as a result of christianity...christians made them great people.
As for my English you failed to point out any grammatical errors,you just complained with no genuine fact,anyway focus on subject matter and not personal affairs as great thinkers with great mind discuss ideas not people🤔
Discuss the bitter truth that muslim communities are less educated with social and economic misfortunes worldwide comparing with christian communities who are full of great scientists and prosperous communities. Thanx.
Errors;What you crying and bubbling about? your English sucks that the bitter truth. I don't have time to mention your grammatical errors cause it won't effect me in any way considering I'm not your English teacher so blame your teacher not me goddamnit.
But at least I told you the truth, it's your responsibility to figure out and you should thank me for that.
so stop crying and get over it?
You said antecedently that you unmask evilness well my job is to reveal your immense and unmeasurable level of stupidity.
I was thinking of not answering your disparagement (yes disparagement, you can google that take your time) but I had to because it seems like your stupidity and ignorance is out of hand.
Considering those things are contagious.
So I'm gonna ask you one simple question?
How Christianism got in Africa?
Because if you knew why then you wouldn't be writing gibberish about it, unless your brain is burned.
Tell me how then maybe I'll consider the continuation of this insensible argument or I'm just wasting my time here.
Ooh I see where you're taking this, and I can handle that perfectly because I always know what I'm doing and why.Errors;
..what you...🚮
...what are...✔️
...effect me...🚮
...affect me...✔️....Ooops!
so many errors!
It's not like I want you to teach me English writting but I only challenge u knowing that there's no any error in my writting. And remember English is christian culture,you better write arabically next time to be fluent🤔
Christianity came in Africa thru evangelists,same way as islam. The only difference is that the later was spreaded by force and the former spreaded in tranquillity.
In addition,arabs were the first race to establish human slave trade,white people came later and after realizing their mistakes they abolished it thereafter. Black slaves in Europe and USA survived to this moment while slaves in Arab countries were brutally murdered and their whereabout is unknown to this moment.
Hence,arabic culture being barbaric,arrogant and ignorant is now reflecting to some Africans who were converted to islams...so being arrogant barbaric and ignorant to African Islamic communities is not spontaneous but based on above process.
I understand how u react to people for I know it is as a result of this measerable arabic culture,change your ways before the situation gets worse and deeper.
Teenager,are you not forgetting definition of culture?Ooh I see where you're taking this, and I can handle that perfectly because I always know what I'm doing and why.
You're trying so hard to find errors in my comments but you can't because there isn't one, but hey! keep trying.
I can see that you're actually editing your comment every second so I won't proofread it, don't worry about it I don't have time for that.
You said christianism got in africa through evangelists?
Very good kid.
So here's my point:
If christianism got in Africa through evangelists then it means christianism isn't your culture at all.
So it's really strange and weird for you to say christianism is your culture like you're part of it.
And if christianism is the cause of development in the world, then why there are no developments in Africa?
Or you're gonna tell me that there are no christianism countries in Africa?
Let's continue this is getting more fun.
Okay if I'm not mistaken you're an African right.Teenager,are you not forgetting definition of culture?
Culture is a totality of the ways of living,it includes the way people talk,sing,dress,believe etc. Culture embraces both man made things and what nature can provide to him,and culture isn't static,it begin/birth,grow,get old and die as its basic characteristics. Indigineous Culture can accommodate other foreign cultures and grow to the next level.
The above being the case,christianity is purely a part of my culture as per concept and chara' of culture stipulated above.
No more editing😂
[emoji23][emoji23][emoji2][emoji2][emoji2][emoji2][emoji2][emoji2][emoji2][emoji2]jamanii!Zanzibar hawahitaji hata kujitenga maana akili za maisha wanazo. Walishajipendelea kwenye muungano na katiba ya Tanzania. Akili za necta wamewaachia wapuuzi wapenda ma vyeti wa bara. Div 1 unayo ila ajira hupati
Zanzibar sio wenzako. Kwenye ajira hao waliopata division 1 hawataweza kushindana na wa zanzibar waliopata div 4.
Hata mama samia alipata div 4 tu. Ila ameshika vyeo vya juu kibao kuliko wanawake wote Tanzania
According to Dr. Rodney,dvt has many sided process,culture being part of it.Okay if I'm not mistaken you're an African right.
Then if christianism is a part of your culture like any other Africans.
Then where are the developments in African countries?
Not just developments. but developments compare to America, Canada and Europe?
Tell me why is that?
Achieve anything!!...unadhani lengo lao ni kushika no 1 au kuwa top ten!!?..Unanifanya nicheke sana ujue 😂😂😂😂
Labda nikuulize hivi; kwa hiyo tumetoka kwenye hoja ya idadi ya candidates, tukaenda kwenye hoja ya kwamba Islamic schools hazibagui zinabeba hata wanafunzi wenye uwezo duni, sasa tuko kwenye hoja ya udanganyifu kwenye mitihani!?
Narudia tena kusema, kama mindsets za aina hii ndiyo zinasimamia taasisi za elimu zilizo chini ya dini ya Kiislam; never expect miracles. Mpaka kiama itafika these schools will never achieve anything better.
Achieve anything!!...unadhani lengo lao ni kushika no 1 au kuwa top ten!!?..
Wanafaulisha,na wanasoma,we unavyotaka wawe top ten,top ten wawe tu hao wanafanya magumashi,wao wanafanya biashara ya elimu,wale wanaelimisha jamii😂😂😂 so what are they trying to achieve?
Kwamba yaani wamejiridhikia kufelisha watoto?
You can't be serious aisee.
Hivi unajua hii mitihani ndiyo inayotengeneza njia tupate medical doctors, wahasibu, lawyers, engineers nk!
Sasa basi kama hawana mpango wa kuongoza basi at least wafaulishe watoto ili wawe na sifa za kusoma taaluma mbali mbali
Nimeshakupiga block wewe mpuuzi, yaani umeniharibia mood yangu na siku yangu yote aisee mpaka najihisi mwili unatetemeka, pumzi zinakata na kichwa kinauma mpaka my girlfriend anadhani naumwa.According to Dr. Rodney,dvt has many sided process,culture being part of it.
Why Africa is backward in dvt is a long question to answer,briefly the following are the reasons;
...Poor governance,poor gvt policies,corruption,introduction of arabic culture into Africa which perpetuate laziness,jihads,terrorism and what have u...