Republicans Re-Elect John Boehner As Speaker Of The House

Republicans Re-Elect John Boehner As Speaker Of The House

MaxShimba

Platinum Member
Joined
Apr 11, 2008
Posts
36,008
Reaction score
4,093
130103-republicans-reelect-john-boehner-as-speaker-of-the-house.jpg

It's official: GOP votes itself two more years of kicking John Boehner around
by Jed Lewison

John Boehner has secured the majority he needed to be reelected as Speaker of the House of Representatives and spend the next two years getting his butt kicked by the craziest bunch of Republicans to serve in Congress since ... well, about an hour ago, when the 112th Congress was still in session.

Congratulations, dude. May the next two years be your last two years in the majority.

http://www.dailykos.com/story/2013/...two-more-years-of-kicking-John-Boehner-around

Read more: http://www.dailykos.com/story/2013/...two-more-years-of-kicking-John-Boehner-around
 
130103-republicans-reelect-john-boehner-as-speaker-of-the-house.jpg

It's official: GOP votes itself two more years of kicking John Boehner around
by Jed Lewison

John Boehner has secured the majority he needed to be reelected as Speaker of the House of Representatives and spend the next two years getting his butt kicked by the craziest bunch of Republicans to serve in Congress since ... well, about an hour ago, when the 112th Congress was still in session.

Congratulations, dude. May the next two years be your last two years in the majority.

Daily Kos: It's official: GOP votes itself two more years of kicking John Boehner around

Read more: Daily Kos: It's official: GOP votes itself two more years of kicking John Boehner around

Hivi watu wana nini .kwa nini tulipoteza 2 billion dollars kwa ajili ya uchaguzi watu walewale.I'm so tired of Boehner ,Obama ,Nancy pelosi ,Cantor and Harry Reid .They need to go .BOERNER need to resign
 
Hivi watu wana nini .kwa nini tulipoteza 2 billion dollars kwa ajili ya uchaguzi watu walewale.I'm so tired of Boehner ,Obama ,Nancy pelosi ,Cantor and Harry Reid .They need to go .BOERNER need to resign

Obama ndio kwanzaa anasubiri kuapishwa, wewe umesha choka, basi utachoka sana maana minne ijayo ni ya President OBAMA.
 
Obama ndio kwanzaa anasubiri kuapishwa, wewe umesha choka, basi utachoka sana maana minne ijayo ni ya President OBAMA.

God will take care of it soon.Hillary ashaanza na blood clot ( brain cancer )who is next ??????no comment
 
God will take care of it soon.Hillary ashaanza na blood clot ( brain cancer )who is next ??????no comment

"Which" god is that who love to kill and cause people to get sick, is that your god? That is why your god failed at the election and our Almighty God Won by giving us Obama.

I don't follow a cacogod who loses and causing people to get sick, That is Satan Himself. GOOD LUCK with your diabolic god.
 
Hivi watu wana nini .kwa nini tulipoteza 2 billion dollars kwa ajili ya uchaguzi watu walewale.I'm so tired of Boehner ,Obama ,Nancy pelosi ,Cantor and Harry Reid .They need to go .BOERNER need to resign

Hicho ki-Cantor ndicho cha kuogopa kama ukoma. Kanoko sana hako kabwana na yuko hapo kutetea watu wachache tu!

Na kwa Boerner? I thought wabongo tulikuwa na bahati mbaya na Speaker!
 
Hicho ki-Cantor ndicho cha kuogopa kama ukoma. Kanoko sana hako kabwana na yuko hapo kutetea watu wachache tu!

Na kwa Boerner? I thought wabongo tulikuwa na bahati mbaya na Speaker!
Newt Gingrich na Bill Clinton walikuwa good team .Obama inabidi afanye kazi na republican AMA sivyo atakuwa -----.Mpaka Leo Clinton anamheshimu Newt Gingrich . USA is going down to the trash bag .Kana Raisi haelewani
Na speaker USA itaendaje Mbele.
 
"Which" god is that who love to kill and cause people to get sick, is that your god? That is why your god failed at the election and our Almighty God Won by giving us Obama.

I don't follow a cacogod who loses and causing people to get sick, That is Satan Himself. GOOD LUCK with your diabolic god.

Chavez,Ted Kennedy ( liberal cancer socialist )
 
Newt Gingrich na Bill Clinton walikuwa good team .Obama inabidi afanye kazi na republican AMA sivyo atakuwa -----.Mpaka Leo Clinton anamheshimu Newt Gingrich . USA is going down to the trash bag .Kana Raisi haelewani
Na speaker USA itaendaje Mbele.

Kuna tofauti kubwa sana kati ya 'Republicans' wa sasa kwenye House na wale wa Newt Gingrich. Hawa wa sasa wanaonekana wako Washington kwa 'maagizo' ya Tea-party mafioso. They are completely out of order. Look what they didi na hela za kimbunga Sandy!!!

Na rahisi kuona chuki waliyonayo hao mafioso dhidi ya mjaluo! They see him as an alien - na ndio maana kila kitu anachoongea they just shoot it down! Bahati yake Obama, ana Biden. Huyu watamwangalia na kumsikiliza.
 
Hivi watu wana nini .kwa nini tulipoteza 2 billion dollars kwa ajili ya uchaguzi watu walewale.I'm so tired of Boehner ,Obama ,Nancy pelosi ,Cantor and Harry Reid .They need to go .BOERNER need to resign

Are you American? Vipi Bongo?
 
Are you American? Vipi Bongo?

Yes naturalized ,watoto wangu ni wamezaliwa hapa ,baba mzungu ( Dr Rutherford my hubby ) na baba angu mzazi alizaliwa hapa ila my mom is mtanzania .Siasa ya Tanzania naifuatilia kwa sababu ya CCM is my life ila Chadema wakimweka mpinzani wa Raisi anaeeleweka sio Dr slaa.Nitarudi kupigia kura chadema ila kwa sasa Mimi ni watu walifaidika na CCM Ila watu wanateseka mno sasa yaani big change is needed in Tanzania.Machozi yananidondoka I feel so guilt of my success.Siwezi kuwa na raha na wakati kuna watu TZ hawana nguo viatu blanket .How to start to help is hard .Ila people need to get up and vote
 
Kuna tofauti kubwa sana kati ya 'Republicans' wa sasa kwenye House na wale wa Newt Gingrich. Hawa wa sasa wanaonekana wako Washington kwa 'maagizo' ya Tea-party mafioso. They are completely out of order. Look what they didi na hela za kimbunga Sandy!!!

Na rahisi kuona chuki waliyonayo hao mafioso dhidi ya mjaluo! They see him as an alien - na ndio maana kila kitu anachoongea they just shoot it down! Bahati yake Obama, ana Biden. Huyu watamwangalia na kumsikiliza.
What about democratic (left wings ) wewe unaongelea tea party .budget ya Obama ya kwanza hakuna democratic aliepiga kura why ?uneshawahi kujiuliza .Obama anaendesha nchi bila budget who does that ?Obama need to stop kuwa too liberal .
 
Back
Top Bottom