President Paul Kagame’s mirage railway in back – surprise!

President Paul Kagame’s mirage railway in back – surprise!

jMali

JF-Expert Member
Joined
Nov 9, 2010
Posts
8,412
Reaction score
5,013

Himbara-260x300.jpg


Kagame says his global-trotting between 18 August and 7 November that begun with Rwanda Day in Atlanta, USA and ended in New Delhi is about mobilizing resources. For nearly three months? He has now claimed that top of his agenda is to bring railways to Rwanda – that is what he is hunting for in his global travels.

But hold on…it is important to draw lessons from Kagame's history on the mirage rail in Rwanda before prematurely celebrating that he is looking for resources to build it by 2018.

Here is the gentleman's record:

* Early 2000s, President Paul Kagame moots the idea of building a rail line linking Rwanda to the Tanzanian rail network to the Indian Ocean port of Dar es Salaam; He sees Burundi as part of the plan;

* 2005-2006 – Kagame persuades the African Development Bank (AfDB) to co-finance the survey of the rail route that would link Isaka, Tanzania to Kigali/Bujumbura; AfDB was to have covered 90%, with Rwanda and Tanzania covering 10%;

* 2007 – a leading American rail builder and operator, Burlington Northern Santa Fe (BNSF), is recruited by the Rwandan President to assess the viability of the project;

* 2008 – United States Trade and Development Agency (USTDA) funds early investment analysis on a proposed upgrade to the Dar es Salaam to Isaka Railway; BNSF conducts an investment analysis;
http://www.ustda.gov/…/Sub…/Tanzania/TanzaniaRail_111908.asp

* 2008 – President Kikwete announces that construction of the railway would begin in 2008, supported by BNSF;
http://www.afrika.no/Detailed/16049.html

* 2009 – Kagame government confirms that not only is BNSF's design of the rail already advanced, potential inventors to finance the project were already found.

* 2009-2013 – Not only was the rail forgotten, Kagame became arch-enemies with President Kikwete through whose territory the rail would go.


10308718_870592729648341_6053853090405270944_n.jpg



Here we are in 2014, and President Kagame is claiming that among the reasons he is global-trotting is to find money to build a railway! Would he find rail builders/investors in Altanta? In Abu Dhabi? Busan, Korea? Jakarta, Indonesia? New Delhi?

Don't bank on any of these half-cooked and hasty pronouncements about building railways in Rwanda by 2018. This mirage will go the same way as Kagame's Kigali-Dar lunatic express – dead things that are permanently on the drawing board.



Source:therwandan

President Paul Kagame's mirage railway in back – surprise! | The Rwandan
 
Graduate of Interahamwe shitty university school of garbage..tell em to refund your blood money kazi imekushinda mchawi mkubwa wewe.
 
He is not a tourist; he is a terrorist!!
jMali
 
Last edited by a moderator:
Graduate of Interahamwe shitty university school of garbage..tell em to refund your blood money kazi imekushinda mchawi mkubwa wewe.

Kwani hapo kuna kosa gani kwenye hiyo post mpaka utukane hivo?Mungu akusamehe maana wewe ni kama nyumbu akili yake huwa inashika kitu kimoja tu. Kwa hiyo akili yako imeshakuwa kama ya nyumbu inaamini kuwa kila siku Jmali akipost kitu kuhusiana na Rwanda basi anapost chuki wakati anaposti wakati mwingine mambo ya kukuelimisheni na kukufungueni.Kwangu mimi hii post sijaona sehemu yoyote ambayo Jmali ametaja FDRL wala RPF ama mhutu na mtusi.Ila wewe kwa kuwa akili zako zilishakuwa kama za nyumbu basi zitaendelea kuwa hivo hivo
 
Graduate of Interahamwe shitty university school of garbage..tell em to refund your blood money kazi imekushinda mchawi mkubwa wewe.

Ahahahhahaha, wazee wa jenosaidi, dozi imewaingia?
ahahahahhhhahaha. Wazee wa FDRL
 
Kwani hapo kuna kosa gani kwenye hiyo post mpaka utukane hivo?Mungu akusamehe maana wewe ni kama nyumbu akili yake huwa inashika kitu kimoja tu. Kwa hiyo akili yako imeshakuwa kama ya nyumbu inaamini kuwa kila siku Jmali akipost kitu kuhusiana na Rwanda basi anapost chuki wakati anaposti wakati mwingine mambo ya kukuelimisheni na kukufungueni.Kwangu mimi hii post sijaona sehemu yoyote ambayo Jmali ametaja FDRL wala RPF ama mhutu na mtusi.Ila wewe kwa kuwa akili zako zilishakuwa kama za nyumbu basi zitaendelea kuwa hivo hivo

Ahahahah, umempa vidonge vyake. Yaani hawa jamaa wanakuwa kama manyumbu. Wakiona jamaa kaandika wanapagawa. Ni watu wanaohitaji kurekebishwa ki saikolojia.
Du, jamaa katoa matusi hayo utafikiri kaunganishiwa mtambo wa kutengeneza matusi.......
 
Ahahahah, umempa vidonge vyake. Yaani hawa jamaa wanakuwa kama manyumbu. Wakiona jamaa kaandika wanapagawa. Ni watu wanaohitaji kurekebishwa ki saikolojia.
Du, jamaa katoa matusi hayo utafikiri kaunganishiwa mtambo wa kutengeneza matusi.......
Ndugu yangu hebu angalia source ya huu uzi ni the rwandan via jmali. Hili gazeti ni la upinzani...wataandika lolote ili kuzipaka matope juhudi nzuri zote za pk..lakini ukweli unajionyesha kwa vitendo na mafanikio rwanda imefikia kwa sasa...wanasema kelele za vyura hazimzui tembo kunywa maji.
 
Graduate of Interahamwe shitty university school of garbage..tell em to refund your blood money kazi imekushinda mchawi mkubwa wewe.

Duh hasira hasara kweli PAKA kakushikia akili.
 
Kwani hapo kuna kosa gani kwenye hiyo post mpaka utukane hivo?Mungu akusamehe maana wewe ni kama nyumbu akili yake huwa inashika kitu kimoja tu. Kwa hiyo akili yako imeshakuwa kama ya nyumbu inaamini kuwa kila siku Jmali akipost kitu kuhusiana na Rwanda basi anapost chuki wakati anaposti wakati mwingine mambo ya kukuelimisheni na kukufungueni.Kwangu mimi hii post sijaona sehemu yoyote ambayo Jmali ametaja FDRL wala RPF ama mhutu na mtusi.Ila wewe kwa kuwa akili zako zilishakuwa kama za nyumbu basi zitaendelea kuwa hivo hivo

Eti Kukuelimisheni na kukufungueni una comedy sana wewe,kweli hate is a disease.....na rail itajengwa tuu
,
 
Eti Kukuelimisheni na kukufungueni una comedy sana wewe,kweli hate is a disease.....na rail itajengwa tuu
,

Leta vielelezo vya kuonesha kuwa reli itajengwa, post ya mleta mada imedhihirisha kuwa mipango ya Kagame juu ya ujenzi wa rail way haitekelezeki. Prove him otherwise.
 
My take! Mi nafikiri Jmali sumu zinaanza kumtoka kama kweli atakuwa amemuelewa mwandishi wa hii mada, kwa sababu mwandishi mwenyewe hata hajielewi kaandika vitu gani, ukiangalia vizuri shida yake kuu ni kumuharibu Kagame lakini kaishia kumpaka mafuta bila kujuwa! Why I say this?
1) Ameonyesha namna gani Kagame alivyomchapa kazi.
2) Kutekeleza alicho ahidi hata ikihitajika kutafuta investors usiku na mchana.
3) Kutopenda kuendekeza unafiki na undumilakuwili.
4) Kumbuka huo wakati wote Kagame yuko anachemsha bongo kusudi Project iwe realised, mwenzake ndio kwanza yuko busy kuchinja Tembo, kusafirisha unga...eh jamani
Sasa mleta mada ambacho kashindwa kutuambia ni je ingekuwa yeye angeendelea kujihusisha na Profeseri (ndumilakuwili) ?
Mleta mada katuonyesha ni namna gani Kagame aliweza kumezea mabaya mengine lakini ndumilakuwili alipotaka kumtia kidole jichoni baada ya kula pesa za FDLR na wafaransa akiwahaidi vizivyowezekana ndio pale Kagame akamkumbusha ule mstari mwekundu kauvuka na hakuna usanii tena kwani kashamuona.
Kwa jinsi nnavyomjuwa Kagame, reli itakuja na kama na nyie mnaitaka na mnamaanisha mnachokisema basi zitatufikia kwa pamoja.
 
Leta vielelezo vya kuonesha kuwa reli itajengwa, post ya mleta mada imedhihirisha kuwa mipango ya Kagame juu ya ujenzi wa rail way haitekelezeki. Prove him otherwise.

Relax,let no nonsense President Kagame afanye kazi yake,soon reli itajengwa tuu wewe na interahamwe wenzako mtafaidika pia.
 
Eti Kukuelimisheni na kukufungueni una comedy sana wewe,kweli hate is a disease.....na rail itajengwa tuu
,

The good thing mimi siweziongelea mambo ya kanchi kadogo kama Rwanda, na kama unataka nikaongelee basi ntakaongelea kwa kutumia data za ukweli,kuanzia kwa mauaji ya RPF ya tokea 1st October 1990 mpaka 1994 then from 1994 mpaka 1997 wakati Rwanda na Uganda wanaivamia Zaire, from there naweza nikaongelea mauji ya kila siku ya watu wanaopotea kila kukicha nchini Rwanda, na baada ya hapo naweza nikaongelea jinsi Rwanda isivokuwa nchi ya kidemokrasia tokea enzi za Habyarima mpaka kwa Kagame ambako situation is more worse.Naweza kuongelea jinsi ICTR ilivo bias na jinsi manavoipresharize jumuia ya kimataifa eti mahakama hiyo ihamie Rwanda. Naweza nikaongelea Gacaca court but I am not interested hata kidogo kwanza nikisikia habari za Rwanda I feel vomiting. However all in all aliyewapa ndiye huyohuyo wakati ukifika atawanyima tu kwa hiyo ninachokijua hapa duniani ni zamu kwa zamu yaani aliekupa leo atawapa na wengine kesho
 
The good thing mimi siweziongelea mambo ya kanchi kadogo kama Rwanda, na kama unataka nikaongelee basi ntakaongelea kwa kutumia data za ukweli,kuanzia kwa mauaji ya RPF ya tokea 1st October 1990 mpaka 1994 then from 1994 mpaka 1997 wakati Rwanda na Uganda wanaivamia Zaire, from there naweza nikaongelea mauji ya kila siku ya watu wanaopotea kila kukicha nchini Rwanda, na baada ya hapo naweza nikaongelea jinsi Rwanda isivokuwa nchi ya kidemokrasia tokea enzi za Habyarima mpaka kwa Kagame ambako situation is more worse.Naweza kuongelea jinsi ICTR ilivo bias na jinsi manavoipresharize jumuia ya kimataifa eti mahakama hiyo ihamie Rwanda. Naweza nikaongelea Gacaca court but I am not interested hata kidogo kwanza nikisikia habari za Rwanda I feel vomiting. However all in all aliyewapa ndiye huyohuyo wakati ukifika atawanyima tu kwa hiyo ninachokijua hapa duniani ni zamu kwa zamu yaani aliekupa leo atawapa na wengine kesho
Acha kutapika ikibidi ufe kabisa kwa utaendelea kuisikia rwanda na wanyarwanda huwezi geuza kitu chochote kwa rwanda..pole sana.
 
Kujenga Reli sio kitu kidogo hasa hasa unapokuwa Land Locked Country where you need other countries cooperation, even if manage to source the finances, if your neighbour where the Rail passes are not cooperative, you cant start it as a result the Financiers will turn back. The Central Corridor Railway was jeopardized by Tanzanian Govt Under JK, there were nothing Rwanda could do the Financing partner was ready but JK had developed some other ideas, for whose benefit I don,t know. Mr. Kagame hakukata tamaa japo imebidi aanze upya, he will reach there. So hizo narrative za mleta maada sio issue Rail sio project ya 1 or 2 years, ni project ya miaka mingi sana kwa hiyo hakuna ajabu kuwa bado haijajengwa. ni nchi chache sana zimewahi kujijengea Reli zake kwenye huu ukanda, asilimia kubwa ya Reli zilizopo zimeachwa na wakoloni, sion ajabu kama Kagame bado hajafikia Lengo lake, the good thing is he will reach there.

Kuna post nimeweka kwenye Topic nyingine ya JMali inayo husiana na Makombola ya Ulinzi wa Anga. Naomba wana JF mnisamehe ni re post hapa kwani maelezo yake ni yale yale.
 
Tatizo mleta hii Maada ana sababu zake,kwani yeye kama angekuwa na uwezo basi angewasukuma wa Tanzania woote kwenda kumsaidia kuipiga Rwanda, maanake yeye na ndugu zake wameshindwa. Hii issue ya hizi Siraha hakuna hata Mnyarwanda anaye zijua, hakuna media yoyote ya Rwanda iliyo toa hizi habari, ira JMali na wenzie (wakimbizi kutoka Rwanda 1994/5) kwa obsession na chuki zao wanafanya juu chini waTanzanie wawe na chuki dhidi ya Rwanda, propaganda zao si kwa manufaa ya TZ si kwa manufaa ya RW bari ni kwa manufaa yao binafsi. Nchi yoyote haiwezi kuonyesha nguvu zake hadharani, na kama ikionyesha ujuwe hapo ni just 10% tu. As I said the post was posted by someone who has his own agenda, if you don't believe just search all his post on International forum and see his ways of thinking you will know what am saying and why he posted this. Rwandans including President Kagame loves Tanzanians and your president, am going to try to give some examples for you to think about. However in any relationship there some lines you can't cross. So for Rwanda with the History we have passed through, INTERAHAMWE (FDLR) is the line, period. For a country like USA after Sep 11, Such line to USA was BinLaden, and to Tanzania in 1978 that line was Idd Amin etc etc. Kwa mtaji huu sasa, kwa Rwanda even if you are our Friend, by suggesting we sit with Interahamwe, i t is an Insult above everything and we cannot accept that hata kwa mtutu wa bunduki HATUTAKUBALI. So The People who advised Kikwete to utter such an imaginable words knew what they were doing, so they were hitting Rwanda where it hurts most, " The Good, maturity and respect understanding that existed btn these two countries". Those Advisors knew that Rwandans and Kagame's development plans were based on good relationship with Tanzania, Kagame kama mpenda maendeleo kwa watu wake na nchi yake analijua hilo. So Himself and all his Goverment were always working towards maintaining a good relationship with Tanzania(sometimes back he even made it a priority to his cabinet-"Good relationship with TZ"), I remember one incidence sometimes back, there was this Guy a Rwandan from Diaspora a very bright Man, he was genius in Electronics and Communication, he was plucked by Kagame himself from a big project in the First world to come and develop this sector in Rwanda, he was give the only Telecom company available at that time in Rwanda to run and develop, he was given all necessary acknowledgment and support by the country, so the guy had his private parking at Telecom house, one day a Tanzanian official from the embassy popped at Telecom house and found no parking available, so he decided to use the boss's parking for few minutes, the guards tried to stop him but he insisted that it will only take vary few seconds. Before he was back the Boss arrived and found his parking occupied so you can imagine a boss in his own house, there was ugly scene no need to narrate everything. Only that the Guy was untouchable in the normal situation within so he made his point using his influence. The Tanzanian ambassador later complained to the Ministry of Foreign affairs, although this issue was very small, but due to the priority, I am telling you he was dismissed with immediate effect out of respect to Tanzania, he is now among the staunch opponents of Kagame's Govt like the JMalis. Few years later, Ugandan Ambassador was not afforded the same privilege in almost similar circumstances.
Another example of brotherly friendship our Govt. has over Tanzania, on any big occasion to Rwandan people, Tanzanians are always the first on the List of invitees, regardless of the situation btn the two Govt, regardless of who JK sends as his representative, you will always see prominent Tanzanians like Benjamin Mkapa, The Family of Mwalimu (Mama Maria with daughters or Son) etc etc among our guests. Therefore The true Rwandans and Tanzanians respect each other, with exception of JMali and few of his colleague, you will not find WaTZ wakiwatusi Wa RW na Rais wao and Vice Versa, Isipokuwa kwenye Topic za hawa wakimbizi haramu ambao lengo lao ni kuchochea hizi unnecessary hatred. Kagame mwenyewe na Kikwete used to be good friends. Nakumbuka mwaka 2005 Mheshimiwa JK alianzisha kampeni yake kuelekea Magogoni akiwa pale University of Dar Es Salaam, ingawa kampeni rasmi irikuwa haijaanza, Mr Kagame presented him with a good opportunity, on that particular day, it happened like this, That day Mr. Kagame was a Guest speaker at Nkrumah hall, the hall was fully parked to its capacity and even its surroundings were all filled with people who had come to listen to some big thinking, The topic and discussion in general was so lively and interesting, at the end of the day these two guys (PK&JK) launched ones campaign without electoral commission's authorization.
Another example is an economic gains the two country were likely to gain and which they had invested much before, Un Upgraded Central Corridor Railway Line(Dar-Isaka-Kgl) with a later ext. south to Buja and Congo. Tanzania and Rwanda @ had paid 6m Euro on all feasibility and engineering studies. Upon completion, while Rwanda was very committed to start the project, Kikwete had other ideas and he had some good advisors who advised him and the project was shelved. So Rwandans especially our President had been trying to be a good friend to Tanzanians and their President as we have much to gain economically from it, however we can not be held to ransom, and our DIGINITY is paramount, there are LINES you cannot cross no matter how important you are.
Kwa hiyo kama wanyarwanda wengine Raisi Kagame hakuwahi kufikiria kuwa Rais Kikwete au Rais yeyote wa Tanzania angekuwa wa kwanza ku Cross ile Line. But all in all he did it, he did it after a careful planning and manipulation of one Man, a very good friend of Kanali Mrisho pia who for the Past 3-4years was a regular visitor at various official dinners and evening functions at Magogoni, who also managed to establish several lucrative deals from Shamba la Bibi (DRC) using several connection he had established personally either while still in Service in Rwanda or during his dealings with FDRL this is Non other than the SPY Master the late Patrick KAREGEYA RIP (Am Sorry to say it but he got what he deserved) Am telling you Guys, This Man was a Master at his game The Plans that he had planned for this region were so dangerous and he had kick-started them, they were in motion, slowly gaining momentum…Mhhh Thanks God the Momentum is slowly being reversed now.


See u Next.


By the way what I wrote are things that I know, I witnessed with my own eyes or I have the first hand information, I don't need a source. If you want you can reach me on mugishasteven70@yahoo.com and we can further some constructive discussion on mails or phone we can even meet and have a chart over coffee or Glass of Kili baridi being it in Rwanda or Tanzania as I am always in either of the two cities (Kgl-Dar) I love these two country so much, am only Rwandan because TZ does not allow dual citizen ship, I had an opportunity to be a Rwandan Canadian as both country support dual citizen ship but refused, I will always be a Rwandan or Rwandan Tanzania if in my life the people of Tanzania decide to change their perception on dual citizen ship otherwise I am comfortable and proud Rwandan.
 
The good thing mimi siweziongelea mambo ya kanchi kadogo kama Rwanda, na kama unataka nikaongelee basi ntakaongelea kwa kutumia data za ukweli,kuanzia kwa mauaji ya RPF ya tokea 1st October 1990 mpaka 1994 then from 1994 mpaka 1997 wakati Rwanda na Uganda wanaivamia Zaire, from there naweza nikaongelea mauji ya kila siku ya watu wanaopotea kila kukicha nchini Rwanda, na baada ya hapo naweza nikaongelea jinsi Rwanda isivokuwa nchi ya kidemokrasia tokea enzi za Habyarima mpaka kwa Kagame ambako situation is more worse.Naweza kuongelea jinsi ICTR ilivo bias na jinsi manavoipresharize jumuia ya kimataifa eti mahakama hiyo ihamie Rwanda. Naweza nikaongelea Gacaca court but I am not interested hata kidogo kwanza nikisikia habari za Rwanda I feel vomiting. However all in all aliyewapa ndiye huyohuyo wakati ukifika atawanyima tu kwa hiyo ninachokijua hapa duniani ni zamu kwa zamu yaani aliekupa leo atawapa na wengine kesho

Unajulikana wewe ni Kagame and Tutsi hater so huna jipya lolote...na Reli itajengwa tuu no matter what.
 
Relax,let no nonsense President Kagame afanye kazi yake,soon reli itajengwa tuu wewe na interahamwe wenzako mtafaidika pia.

Reply zako zinaonesha wewe ni mtu wa namna gani, Badala ya kujibu hoja unaendekeza tribalism na usahbiki kwa terrorist Kagame, for your information siku za ubabe wa Paul zinahesabika kwenye ncha za vidole vyake, ndipo mtakapo gundua kuwa racism na uwongo siyo deal.
 
Back
Top Bottom