NTC: Sharia to be source of legislation


Viper

Viper

JF-Expert Member
Joined
Dec 21, 2007
Messages
3,669
Likes
78
Points
145
Viper

Viper

JF-Expert Member
Joined Dec 21, 2007
3,669 78 145
Head of Libya's National Transitional Council (NTC) has called on the Libyan nation to build a democratic state, in which Sharia will be main source of legislation.

Addressing a cheering crowd of thousands in the center of the capital, Tripoli on Monday, Mustafa Abdul Jalil urged the revolutionary forces to avoid any reprisal attacks on the remnants of fugitive ruler Muammar Gaddafi, Reuters reported on Tuesday.

"We need to open the courts to anyone who harmed the Libyan people in any way. The judicial system will decide," he told the crowd, adding that the Islamic Sharia law would be the basis of legislation under the new government.

Source - PressTV - NTC: Sharia to be source of legislation



 
BinMgen

BinMgen

JF-Expert Member
Joined
Jun 18, 2008
Messages
1,829
Likes
35
Points
145
BinMgen

BinMgen

JF-Expert Member
Joined Jun 18, 2008
1,829 35 145
Good! Kama hiyo ndio sababu ya mapinduzi yenu basi tuko pamoja.
 
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2011
Messages
27,735
Likes
2,004
Points
280
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2011
27,735 2,004 280
kwani gadaffi alikuwa hatumii sharia kama source ya legislation?
naomba kujua hilo wakuu..
 
C

Chupaku

JF-Expert Member
Joined
Oct 15, 2008
Messages
1,078
Likes
189
Points
160
C

Chupaku

JF-Expert Member
Joined Oct 15, 2008
1,078 189 160
Nadhani kwa hilo NATO wataelewa sasa rebels ni kina nani na watawasaidia kujenga a democratic state (unlike Ghadafi's) under sharia laws. Hongereni sana. Nilisema haya yatatokea sasa wa Libya ndo wamejiamulia aina ya Serikali wanayoitaka. Si mmesema rebels ndo wa Libya wenye uchungu na nchi yao? USA and UK - you are yet to see things. Kiranga kitatoka Libya kitakuja majumbani mwenu. Wa Libya watawalaumu milele. Shame on you-all rats and snakes!
 
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined
Jan 7, 2011
Messages
4,573
Likes
124
Points
160
Age
62
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined Jan 7, 2011
4,573 124 160
kwani gadaffi alikuwa hatumii sharia kama source ya legislation?
naomba kujua hilo wakuu..
Hata Gaddafi alitumia Sharia. Kutokana na Wikipedia: The law of Libya has historically been influenced by Ottoman, French, Italian, and Egyptian sources. Under the Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya, Libya has moved towards a legal system based on sharia, but with various deviations from it.

Na hata wakati Gaddafi alipochukua hatamu aliahidi kutumia Sharia : When Muammar al-Gaddafi came to power in the Libyan Revolution, he promised to reinstate sharia law and abrogate imported laws which contradicted Islamic values....In 1977, the Libyan government promulgated the Declaration of People's Power, which superseded the constitution; this also stated that the Qur'an was the source of legislation for Libya. - Wikipedia

Angalizo: Si kwamba nawatetea rebels lakini ni vizuri tusikurupuke na kutaka kumwona Gaddafi kama vile alikuwa malaika flani!
 
BONGOLALA

BONGOLALA

JF-Expert Member
Joined
Sep 14, 2009
Messages
14,914
Likes
4,401
Points
280
BONGOLALA

BONGOLALA

JF-Expert Member
Joined Sep 14, 2009
14,914 4,401 280
Good movement!
 
mluga

mluga

JF-Expert Member
Joined
Oct 8, 2010
Messages
678
Likes
7
Points
0
mluga

mluga

JF-Expert Member
Joined Oct 8, 2010
678 7 0
Yaani hili manaliona kwa wenzenu? wahenga walisema ukiona mwenzio ananyolewa tia maji, sasa hapa kwetu juzi tu umesikia mbunge anasema waisilamu wa bara wanaonewa hawaruhusiwi kuona bint wa miaka 13, sasa na hawa wakijitenga(kuvunja muungano) kama wanavyotaka si utasikia wanataka sharia, after all serikali yao ni ya Kiisilamu.
 
MziziMkavu

MziziMkavu

JF-Expert Member
Joined
Feb 3, 2009
Messages
39,977
Likes
5,351
Points
280
MziziMkavu

MziziMkavu

JF-Expert Member
Joined Feb 3, 2009
39,977 5,351 280
Yaani hili manaliona kwa wenzenu? wahenga walisema ukiona mwenzio ananyolewa tia maji, sasa hapa kwetu juzi tu umesikia mbunge anasema waisilamu wa bara wanaonewa hawaruhusiwi kuona bint wa miaka 13, sasa na hawa wakijitenga(kuvunja muungano) kama wanavyotaka si utasikia wanataka sharia, after all serikali yao ni ya Kiisilamu.
Mkuu Samahani suala la Libya usilichanganishe na Suala la Muungano wetu Baina Tanganyika na Unguja. Usituchanganye tunazungumzia future ya Libya baada ya kuondoka Dikteta Kanal Qadafi, hatuzungumzii Suala la Muungano wetu. Ukitaka kuzungumza suala la Muungano wa Tanganyika na Unguja kafunguwe Thread yako tafadhali.
 
K

Kidzude

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2011
Messages
4,238
Likes
982
Points
280
K

Kidzude

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2011
4,238 982 280
Hata Gaddafi alitumia Sharia. Kutokana na Wikipedia: The law of Libya has historically been influenced by Ottoman, French, Italian, and Egyptian sources. Under the Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya, Libya has moved towards a legal system based on sharia, but with various deviations from it.

Na hata wakati Gaddafi alipochukua hatamu aliahidi kutumia Sharia : When Muammar al-Gaddafi came to power in the Libyan Revolution, he promised to reinstate sharia law and abrogate imported laws which contradicted Islamic values....In 1977, the Libyan government promulgated the Declaration of People's Power, which superseded the constitution; this also stated that the Qur'an was the source of legislation for Libya. - Wikipedia

Angalizo: Si kwamba nawatetea rebels lakini ni vizuri tusikurupuke na kutaka kumwona Gaddafi kama vile alikuwa malaika flani!
Askari umeona support yako ilichozaa/ Bahati yako nipo karibu na wao huku ningeandika sana. Gadfi angekuwa anatumia hiyo sharia du mbona haya yasingetolea na kamwe asingekuwa rafili wa US au Uk at one time
 
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined
Jan 7, 2011
Messages
4,573
Likes
124
Points
160
Age
62
Askari Kanzu

Askari Kanzu

JF-Expert Member
Joined Jan 7, 2011
4,573 124 160
Askari umeona support yako ilichozaa/ Bahati yako nipo karibu na wao huku ningeandika sana. Gadfi angekuwa anatumia hiyo sharia du mbona haya yasingetolea na kamwe asingekuwa rafili wa US au Uk at one time
Wewe vipi? Which support are you talking about? Eti "bahati yako nipo karibu na wao". Mbona unaongea kama limbukeni. Huna haja ya kutueleza hayo!
 
Viper

Viper

JF-Expert Member
Joined
Dec 21, 2007
Messages
3,669
Likes
78
Points
145
Viper

Viper

JF-Expert Member
Joined Dec 21, 2007
3,669 78 145
sidhani kwamba ghadafi alikuwa anatumia sharia.... coz alikuwa anaweka walinzi mabody gurd wa kike... wenzetu hawa mtoto wa kike hawezi akawa mlinzi ... yangu macho...

lakini kama walibya wameamua inabidi NATO waje kuheshimu maamuzi yao
 
T

Topical

JF-Expert Member
Joined
Dec 3, 2010
Messages
5,175
Likes
11
Points
0
T

Topical

JF-Expert Member
Joined Dec 3, 2010
5,175 11 0
Hakuna wakristo libya so, hakuna shida kutumia sharia law.
 
LordJustice1

LordJustice1

JF-Expert Member
Joined
Jan 19, 2011
Messages
2,264
Likes
12
Points
0
LordJustice1

LordJustice1

JF-Expert Member
Joined Jan 19, 2011
2,264 12 0
Sharia Law = kukata mikono, kupiga mawe? Poleni sana wana-Libya!
 
njiwa

njiwa

JF-Expert Member
Joined
Apr 16, 2009
Messages
11,423
Likes
2,109
Points
280
njiwa

njiwa

JF-Expert Member
Joined Apr 16, 2009
11,423 2,109 280
Sharia Law = kukata mikono, kupiga mawe? Poleni sana wana-Libya!
wakifanya makosa sheria lazima ichukuwe mkondo wake... watoa pole .....Kwani sheria zingine hakuna kunyongana... ???! wawapi weye ??! mara ngapi kibaka anachomwa moto..?
 
EMT

EMT

JF-Expert Member
Joined
Jan 13, 2010
Messages
14,487
Likes
1,014
Points
280
EMT

EMT

JF-Expert Member
Joined Jan 13, 2010
14,487 1,014 280
Libya's legal and governmental structure is based on two constitutional documents: the Constitutional Proclamation of December 1969 and the Declaration of the Establishment of the People's Authority, enacted in March 1977. The Declaration embodies many of the ideas expressed in Col. Qadhafi's political tract, the Green Book. According to the civil code, the hierarchy of legal sources is, in descending order: legislation, principles of Islamic law, custom and principles of natural law and equity.

Reflecting its diverse heritage, the Libyan legal system is influenced by Islamic law as well as civil legal regimes in Italy and France. Under Ottoman rule, one court system addressed secular matters while another was responsible for deciding disputes involving religious law. The secular courts were organized according to the Napoleonic Code. Islamic judges applied shari'a law in the religious courts. There is no provision for judicial review in Libya's constitutional arrangement.

GlobaLex - Libya’s Legal System and Legal Research
 

Forum statistics

Threads 1,237,971
Members 475,809
Posts 29,308,348