Nôtre dame de Paris inateketea kwa moto


Victoire

Victoire

JF-Expert Member
Joined
Jul 4, 2008
Messages
11,469
Points
2,000
Victoire

Victoire

JF-Expert Member
Joined Jul 4, 2008
11,469 2,000
Kanisa linalotembelewa na watu wengi duniani kila mwaka lililopo Paris, Notre dame de Paris linateketea muda huu. Ama kweli majanga hayana mwenyewe.

-----

Spire of Paris's 850-year-old Notre Dame cathedral COLLAPSES as fire ravages historic building with flames erupting through the roof - with Macron lamenting seeing 'part of us burn'

The spire of Paris's famous Notre Dame cathedral has collapsed after a massive blaze broke out at the cathedral earlier this evening.

Pictures posted on social media showed enormous plumes of smoke billowing into the city's skyline and flames engulfing large sections of the historic building as firefighters struggled to contain the inferno.

According to French newspaper Le Monde, the fire broke out in the attic of the monument before spreading across the roof.

Officials in Paris said the fire could be linked to restoration works as the peak of the church is currently undergoing a 6 million-euro ($6.8 million) renovation project.

A spokesperson for the cathedral said the blaze was first reported at 5.50pm (GMT) and the building was evacuated soon after.

French President Emmanuel Macron postponed a televised speech to the nation because of the stunning blaze and was going to the cathedral himself.

Macron tweeted shortly after the blaze: 'Our Lady of Paris in flames. Emotion of a whole nation. Thoughts go out to all Catholics and all of France. Like all our countrymen, I'm sad tonight to see this part of us burn.'

Macron's pre-recorded speech was set to be aired Monday evening, to lay out his long-awaited answers to the yellow vest crisis that has rocked the country since last November.

Cathedral spokesman Andre Finot told Le Monde: ‘Everything is burning. The frame - which dates to the 19th century on one side and the 13th century on the other – there will be nothing left.

‘We will have to wait and see whether the vault, which protects the Cathedral, will be touched by the fire on not.’

Paris Mayor Anne Hidalgo says firefighters are trying to contain the 'terrible fire' and urged residents of the French capital to stay away from the security perimeter around the Gothic-style church. The mayor says city officials are in touch with Roman Catholic diocese in Paris.

While deputy mayor Emmanuel Gregoire told BFMTV the thousand-year-old building had suffered ‘colossal damage’ already.

He added: ‘A special mission has been launched to attempt to save all the works of art we can.’

He said the authorities were giving highest priority to securing the area and protecting tourists and residents from the risk of a collapse.’

The cathedral is one the finest example of French Gothic architecture in Europe, and one of the most visited buildings in the world.

Notre Dame - which means 'Our Lady' - was build in 1160 and completed by 1260, and has been modified on a number of occasions throughout the century.

It is the cathedral of the Archdiocese of Paris, and is visited by some 12million people every year and is the most visited historic monument in Europe.

The cathedral is home to incalculable works of art and is one of the world's most famous tourist attractions.
 
Nazjaz

Nazjaz

JF-Expert Member
Joined
Jan 20, 2011
Messages
6,053
Points
2,000
Nazjaz

Nazjaz

JF-Expert Member
Joined Jan 20, 2011
6,053 2,000
Naiona kwenye BBC firemen wanavyo combat na moto mkali
 
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined
Jan 14, 2010
Messages
5,970
Points
2,000
B

bagamoyo

JF-Expert Member
Joined Jan 14, 2010
5,970 2,000
April 15, 2019
Paris, France

Historia ya Notre-Dame Cathedral na umuhimu wake katika historia ya taifa la Ufaransa

Muonekano wa Kanisa Kuu wa Notre-Dame jijini Paris, France linalohusishwa na Bikira Mariamu lilianza kujengwa mwaka 1163 AD baada ya jiwe la msingi kuwekwa na Pope Alexander III . Maana ya Notre-Dame ni Our Lady katika Kiswahili twaweza sema 'Mama Yetu' na ni utamaduni waWafaransa kufananisha jengo la kanisa kubwa kwa mahaba makubwa kama Mama Yetu . Ujenzi wa Notre-Dame ulimalizika 1345 A.D hivyo kuchukua miaka 180 kukamilisha mradi huu pekee wa jengo maarufu la kanisa la Notre-Dame.

Kuna Kengele kadhaa lakini ile kubwa kabisa yenye uzito wa tani 13 iliyopewa jina Emmanuel ambayo hutumika maalum wakati wa sikukuu kubwa za Pasaka, Christmas na hafla zingine kubwa . Kengele zingine ndogo tano husikika kuashiria muda wa saa kila siku katika jiji la Paris. Kanisa hili limeshehene kazi maarufu na za ustadi mkubwa wa Sanaa ya uchoroaji zikielezea hadithi na historia mbalimbali za kiimani.

Kuna sanamu mbalimbali zilizowekwa nje ya jengo la kanisa la Notre-Dame zikiashiria masuala mbalimbali ikiwemo kulilinda kanisa hilo na mabalaa mbalimbali ya kishetani. Kuna sanamu ya Charles The Great kuashiria mchango wake kwa Kanisa katika bara la ulaya, picha za Napolean Bonaparte akitawazwa na za mtiririko wa picha adhimu kuhusu matukio na historia ya Ufaransa na Kanisa. Kuna alama ya Point Zero ikimaanisha hapo ndipo kitovu cha katikati ya jiji la Paris likionesha kilomita sifuri (Kilometre zero Paris 48°51′12″N 2°20′56″E ).

Point Zero mbele ya Kanisa la Notre-Dame ndipo ramani na kiashiria cha mpango mjni ya jiji la Paris Ufaransa karne nyingi zilizopita kabla ya teknolojia ya GPS na satellite kuanzishwa. Hivyo tuauona umuhimu wa jengo hili kwa Wafaransakatika masuala ya Imani, utamaduni, kuenzi chao na utalii kwa ujumla. Kanisa hili limekuwa alama muhimu iliyosimama kwa miaka zaidi ya 850 kuelezea historia ya Ufaransa na pia jiji la Paris na aina ya ujenzi-wa-kuigwa katika cathedral zilizotapaka nchini Ufaransa za Amiens,Chartres na Rheims.

 
Killmonger

Killmonger

JF-Expert Member
Joined
Jan 11, 2015
Messages
1,240
Points
2,000
Killmonger

Killmonger

JF-Expert Member
Joined Jan 11, 2015
1,240 2,000
Mimi mwana historia... NIMEUMIZWA KWA HILI ASEE. Daaah.


Sent from my iPhone using JamiiForums
 
black sniper

black sniper

JF-Expert Member
Joined
Dec 10, 2013
Messages
11,731
Points
2,000
black sniper

black sniper

JF-Expert Member
Joined Dec 10, 2013
11,731 2,000
Mimi mwana historia... NIMEUMIZWA KWA HILI ASEE. Daaah.


Sent from my iPhone using JamiiForums
Yaani limeteketea lote
Sidhani kama wataweza kulijenga tena maana roof imeisha collapse

Sent from my SM-G570F using Tapatalk
 

Forum statistics

Threads 1,285,016
Members 494,369
Posts 30,847,424
Top