No to condom use-kilaini


P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined
Nov 22, 2007
Messages
38,408
Likes
7,357
Points
280
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined Nov 22, 2007
38,408 7,357 280
emailButton.png
Written by Mkinga Mkinga
pope_benedict_16th.jpg
There is no way the Catholic Church would allow the use of condoms by its faithful, Auxiliary Bishop Methodius Kilaini of Bukoba diocese has affirmed.

“It’s not easy for the church to make a U-turn on its stance regarding condom use. If it allows the use of condoms that would mean the church is allowing its congregation to behave against the religious teaching to commit sins. We are going to seek clarification from the Vatican on this issue,” Bishop Kilaini told The Citizen in a telephone interview yesterday.
He emphasised that the local clergy of the Catholic Church will not advise believers to use condoms.
Reacting to reports that the head of the Roman Catholic Church, Pope Benedict XVI, has given a green light to the use of condoms in certain circumstances as a way of protection against HIV, Bishop Kilaini said that the church in Tanzania sticks to its anti-condom campaign.

A Vatican spokesman has clarified that the Pope was not justifying condom use though he said it could in some cases be a first step toward moral behaviour.
The comments of Benedict XVI were recorded in a book, ‘Light of the World: the Church and the Signs of the Times’ which is scheduled for release today.
 
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined
Nov 22, 2007
Messages
38,408
Likes
7,357
Points
280
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined Nov 22, 2007
38,408 7,357 280
itabidi atupe na kile kitalu cha st joseph tuwe tunazikia kwa style hii..ni kweli dhambi kubwa kutumia kondom maana unazini na ukiwa kwenye ndoa kondom ya nini??lakini je tuangalie pope anasema tujilinde na cnm na mh hapa anaitaji msaada wa pope nexty??tunagalie madhara ya kutumia na kutotumia maanan mh kilani labda nikueleze hii ni hali halisi wengi wanaoingia na condom kwenye kuzini wanaishia kurudi nazo majumban mwao na wengine huishia kukutwa na wake zao mfukoni ndipo ndoa inapoanza kuwa DOA
 
Njowepo

Njowepo

JF-Expert Member
Joined
Feb 26, 2008
Messages
9,349
Likes
428
Points
180
Njowepo

Njowepo

JF-Expert Member
Joined Feb 26, 2008
9,349 428 180
Its common sense dini yoyote haitakiwi kupigia debe kondom bse unajiuliza itumike kwa nani mkeo au nyumba ndogo?kama sio kwa machangu.
Wapo watargue kuwa itumike kupanga uzazi ila zipo njia nyingine sio lazima condom
 
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined
Nov 22, 2007
Messages
38,408
Likes
7,357
Points
280
P

Pdidy

JF-Expert Member
Joined Nov 22, 2007
38,408 7,357 280
its common sense dini yoyote haitakiwi kupigia debe kondom bse unajiuliza itumike kwa nani mkeo au nyumba ndogo?kama sio kwa machangu.
Wapo watargue kuwa itumike kupanga uzazi ila zipo njia nyingine sio lazima condom

kama mkeo anatumia vijiti yeye mi nimetumia kondom mpaka nikaambiwa nw ruksa akitokea mwingine heri..so soma nilichoandika vizuri uje tena
 
AK-47

AK-47

JF-Expert Member
Joined
Nov 12, 2009
Messages
1,380
Likes
7
Points
135
AK-47

AK-47

JF-Expert Member
Joined Nov 12, 2009
1,380 7 135
I like misimamo ya askofu Kilaini hakika kwa hili Pope ameteleza ingekuwa bongo tungesema kanunuliwa na mawakala wa kondom
 
X-PASTER

X-PASTER

Moderator
Joined
Feb 12, 2007
Messages
11,649
Likes
121
Points
160
X-PASTER

X-PASTER

Moderator
Joined Feb 12, 2007
11,649 121 160
I like misimamo ya askofu Kilaini hakika kwa hili Pope ameteleza ingekuwa bongo tungesema kanunuliwa na mawakala wa kondom
Sasa hapo nani wa kumsikiliza na kumtii, Pope au kilaini!?
 

Forum statistics

Threads 1,205,566
Members 458,000
Posts 28,198,238