Newfolder.exe


Buswelu

Buswelu

JF-Expert Member
Joined
Aug 16, 2007
Messages
2,002
Likes
69
Points
145
Buswelu

Buswelu

JF-Expert Member
Joined Aug 16, 2007
2,002 69 145
Hi JF

Jamani kwenye pc yangu kila nikiplug memory stick inatengeneza subfolder yenye jina hapo juu....ikiwa na 780KB na delete lakini niki refresh.

Linarudi tena...na kwa sasa registry yangu inasumbua kila niki long iniambia haipati this file rundll.exe that mean registry imeharibiwa.

Nafanyaje ku rectify this problem?

Next kuna trojan namuona ana kuwa detected na Kaspersky...inamaana akiwa detected kila napo scan computer anafutwa au nimbishi wa kutoka?Nimeanza kumuona baada ku install Adobe V.9 pro...

Please some help.

Buswelu.
 
tHe NapSTer of Tz

tHe NapSTer of Tz

Member
Joined
Mar 30, 2007
Messages
86
Likes
0
Points
0
tHe NapSTer of Tz

tHe NapSTer of Tz

Member
Joined Mar 30, 2007
86 0 0
thats a virus!!!

if you need 2 remove it download combofix here, sometimes it works....... run it in safe mode
 
Yona F. Maro

Yona F. Maro

R I P
Joined
Nov 2, 2006
Messages
4,235
Likes
51
Points
0
Yona F. Maro

Yona F. Maro

R I P
Joined Nov 2, 2006
4,235 51 0
NAPSTAR KUMBUKA HUYO NI VIRUS AMBAYE INAONYESHA YUKO KATIKA NETWORK YAO KAMA NI OFFFISINI , ANACHOTAKIWA KUFANYA NI KUWA NA ANTIVIRUS AMBAYO NI LICENCED HALAFU AFANYE UPDATES ZA MARA KWA MARA HIYO ITAONDOA HUYO NEW FOLDER

KWA ANTIVIRUS AMBAZO NI ZA BURE ZINAZOTOA HIYO NEWFOLDER NENDA www.bitdefender.com LAKINI KUNA ZINGINE KAMA MCAFEE , SYMANTEC COOP , NA KASPERSKY ZOTEHIZI ZINATOA HIYO

KARIBU TENA NA WEEKEND NJEMA
 
tHe NapSTer of Tz

tHe NapSTer of Tz

Member
Joined
Mar 30, 2007
Messages
86
Likes
0
Points
0
tHe NapSTer of Tz

tHe NapSTer of Tz

Member
Joined Mar 30, 2007
86 0 0
NAPSTAR KUMBUKA HUYO NI VIRUS AMBAYE INAONYESHA YUKO KATIKA NETWORK YAO KAMA NI OFFFISINI , ANACHOTAKIWA KUFANYA NI KUWA NA ANTIVIRUS AMBAYO NI LICENCED HALAFU AFANYE UPDATES ZA MARA KWA MARA HIYO ITAONDOA HUYO NEW FOLDER

KWA ANTIVIRUS AMBAZO NI ZA BURE ZINAZOTOA HIYO NEWFOLDER NENDA www.bitdefender.com LAKINI KUNA ZINGINE KAMA MCAFEE , SYMANTEC COOP , NA KASPERSKY ZOTEHIZI ZINATOA HIYO

KARIBU TENA NA WEEKEND NJEMA
If its in the network then its a worm!.. Combofix its an on demand antispyware!... U just run it once!... It kills any trojan present!..... It works nicely!....

One thing you should knw about antivirus, it doesnt matter which one you are using. Any antivirus could strong in some points. Some of em kill some virus and cant kill others!.... I think any antivirus can do as long u can update it everyday!... To protect from is easy than removing a virus!....
 
M

Manitoba

JF-Expert Member
Joined
Jul 8, 2008
Messages
240
Likes
3
Points
0
M

Manitoba

JF-Expert Member
Joined Jul 8, 2008
240 3 0
Saa nyingine anti-viruses huwa kama hazifanyikazi, hata kama uki-update vipi.

You may want go hunting for them manually. You'll probably learn more about viruses than just updating your anti-virus software.

Go to
http://www.google.com/search?q=SysInternals

And download the suite.

Use autoruns.exe to check all the programs that run automatically on your computer, and try removing suspects. (Disclaimer: i did not write this. Try to understand what you are doing).

But sometimes, suspects are in memory and will always "restore" themselves once you delete their autorun entries. In that case try using procexp.exe (Process Explorer) to freeze/remove suspects before wiping them from disk.

Sometimes that may not work as well for some smart viruses/worms. You may remove suspects from memory and just realize they keep coming back. I would encourage you to use all relevant tools in the suite to hunt the monster down. Once you succeed, post your amazing story here for everyone to learn.

Also, once you have some what solid idea on how these little animals work, you may realize that you can sometime live without an antivirus.

In particular:
1. Make sure your pc is always uptodate

2. Always enable display of file extensions in the windows explorer, and be watchful of files with extensions .exe, .com, .bat, .inf,.scr. Also enable showing of hidden files.
You can do that in the Windows explorer
Goto Tools->Folder Options->View and be sure "Hide extensions for known file types" is not checked.
If you dont see the "Folder Options" menu item in the tools menu, you have already been infected before. In that case, use "Smart Antivirus" (spywarefiles.prevx.com/RRDHFC44354511/SMART+ANTIVIRUS.EXE.html) to restore windows settings. If you still cant see it, then the virus is still in your pc, you need to get rid of it first.

3. Do not double click on flash disks of hard drives to open them. Train yourself to right click and click "Open". If you see "Auto" on the menu, you should be aware that the flash or hard drive is infected. If it is a flash and you double click on it it, you are practically infecting your PC with a virus (if it is not already infected).

4. Train yourself to recognize files you did not create. And dont open them unless you know what you are doing. Some virus executables look like folders. Don't just double click to open folders, unless you are really sure of what you are doing. You can select a folder and check its details on the left hand side bar in windows explorer. If it says "File Folder", smile and open it however you want. If it says "Application", delete it right away. If you cant delete it, its too late to prevent. Switch on all the alarm bells and whistles, and start hunting the monster down.

5. In windows XP there are two types of users: Computer Administrator and Limited user. If it is your personal computer, create two accounts. One of administrator and another of limited user. Use the limited user account for your normal activities, only use the admin account for installations and configurations only. If you are a system admin of some company, only allow your users to use limited accounts, you will save yourself a lot of headaches (unless you enjoy being busy attending users computers with virus insidents). It sometimes amazes me how much system admins in some places I have been get themselves into so much trouble. They install windows XP and let all their users use admin accounts. And then they wonder why their all system is a virus colony.

6. If you have a weakness with updating your OS, then use windows firewall, and don't allow exceptions unless you know what you are doing. It may make you a little happier a man/woman especially when you are in a LAN, e.g. in office.

7. Don't watch porno online, stupid! Because that is where most of you get them. If you don't have anything to keep you busy online, learn real programming you will be the busiest man in the whole world, and u can even start creating your own viruses for other porno watching people. Ask for help here http://groups.google.com/group/koding .

Those and others are the reasons some people can live happily without antiviruses and don't normally complain of them.

If you are using an antivirus: An antivirus is as good as the updates. If you don't update it don't be suprised if it doesnt catch even the oldest of viruses. And an antivirus doest not solve all problems; you need to know how to behave with your computer, don't just click on things aimlessly, and try following the above tips.

It surprises me sometimes when I see someone with several antiviruses in a computer infested with a number of malwares. One antivirus is normally enough, and as far as I am concearned, and antivirus is an antivirus; ignore all the hype; get on, know how to use it well, and stick with it.
 
Endangered

Endangered

JF-Expert Member
Joined
Sep 22, 2011
Messages
928
Likes
8
Points
35
Endangered

Endangered

JF-Expert Member
Joined Sep 22, 2011
928 8 35
Mkuu @C6, imekuweje umeenda kuzifumua hizi article za masafa marefu. kitambo kweli.
The good thing of literature ni kwamba haifi, watu tu.
 
UncleUber

UncleUber

JF-Expert Member
Joined
Apr 25, 2011
Messages
4,979
Likes
179
Points
160
UncleUber

UncleUber

JF-Expert Member
Joined Apr 25, 2011
4,979 179 160
Mkuu @C6, imekuweje umeenda kuzifumua hizi article za masafa marefu. kitambo kweli.
The good thing of literature ni kwamba haifi, watu tu.
uwa napitia pitia kurudisha zile za kitambo na new generation waone
 
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2011
Messages
27,735
Likes
2,004
Points
280
ndetichia

ndetichia

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2011
27,735 2,004 280
huwa hizi mambo zinakuwa na repeation mara nyingi sana..
 

Forum statistics

Threads 1,238,772
Members 476,122
Posts 29,330,202