Muslims demand: Divide tanzania

Muslims demand: Divide tanzania

MaxShimba

Platinum Member
Joined
Apr 11, 2008
Posts
36,008
Reaction score
4,093
Muslims in Tanzania, recently, emerged with the claim to divide the nation of TANZANIA into two parts.

This perhaps is an echo of what happened recently in Sudan, where the country, through the opinion poll, divided into North Sudan where more Muslims reside and South Sudan where many Christians are found. The statement was made by Sheikh Ally Basaleh of the Mtoro mosque in Dar es Salaam when he was speaking to thousands of Muslims at Diamond Jubilee Hall during Press Realese condemning the statement of Bishops in Arusha who suggested that the election of Mayor is illegal and therefore must be resumed again.CHADEMA party organized the demonstration to protest which its members, fans and other people in Arusha would participate. Police banned the demonstration.People demonstrated.Police intervened. Three people died when Police opened fire on people who were demonstrating.

Such idea is very weak and poor. Because it is not fair to compare Tanzania and Sudan. These are different countries.Perhaps Sheikh Basaleh, has an hidden agenda with Tanzania.
 
Hii habari ishapitwa ndugu yangu, inazidi kutugawa wa tz badala ya kutuunganisha kama taifa.
 
Kaka sasa sheikh kaishia darasa la pili ulitaka aongee nini?mimi nadhani tumsamehe anataka kutugawa watanzania kwa ujinga wake,wa kutokwenda shule.
 
:smow::smow::smow::smow: Uliyesoma sana, una mchango gni kwenye taifa hili, zaidi ya ufisadi????
 
Kaka sasa sheikh kaishia darasa la pili ulitaka aongee nini?mimi nadhani tumsamehe anataka kutugawa watanzania kwa ujinga wake,wa kutokwenda shule.

:smow::smow::smow::smow: wewe uliyesoma sana, unamchango gani kwenye taifa hili, zaidi ya UFISADI?
 
Thats y nikasema hii mada inazidi kutugawa badala ya kutujenga.
Jamaa anatukana tu hana hata hoja.
Nami nikisema hao viongozi wa dini unaona wamesoma wanauza unga na kubaka utasemaje ndugu yangu?
 
we dont have to divide it , is better we sell it and kila mtu asepe na buku kumi lake, thats more better
 
Muslims in Tanzania, recently, emerged with the claim to divide the nation of TANZANIA into two parts.

This perhaps is an echo of what happened recently in Sudan, where the country, through the opinion poll, divided into North Sudan where more Muslims reside and South Sudan where many Christians are found. The statement was made by Sheikh Ally Basaleh of the Mtoro mosque in Dar es Salaam when he was speaking to thousands of Muslims at Diamond Jubilee Hall during Press Realese condemning the statement of Bishops in Arusha who suggested that the election of Mayor is illegal and therefore must be resumed again.CHADEMA party organized the demonstration to protest which its members, fans and other people in Arusha would participate. Police banned the demonstration.People demonstrated.Police intervened. Three people died when Police opened fire on people who were demonstrating.

Such idea is very weak and poor. Because it is not fair to compare Tanzania and Sudan. These are different countries.Perhaps Sheikh Basaleh, has an hidden agenda with Tanzania.


Why putting words in someone's mouth? Does it mean one person can represent all Muslims?
 
Hapana inshu hapa! Ufungeni huu mjadala utazidi kuleta nyufa. Aliye sema udini upo alisha kana kauli yake na kusema hata babu yake alikuwa dini tofauti na yeye. Aliteleza kuleta udini, kagundua haupo tumuunge mkono kuwa haupo.
 
Kaka sasa sheikh kaishia darasa la pili ulitaka aongee nini?mimi nadhani tumsamehe anataka kutugawa watanzania kwa ujinga wake,wa kutokwenda shule.

............ hivi wale walioigawa SOVIET UNION (USSR) YUGOSLAVIA, na WEST and EAST GERMAN na NORTH AND SOUTH walienda shule madarasa mangapi ?? akili za kushikiwa basi changanya na zako !
 
Thats y nikasema hii mada inazidi kutugawa badala ya kutujenga.
Jamaa anatukana tu hana hata hoja.
Nami nikisema hao viongozi wa dini unaona wamesoma wanauza unga na kubaka utasemaje ndugu yangu?

...................... haitugawi bali inatusaidia kuonyesha duku duku na roho mbaya ya upande wa pili, tulitafuta uhuru tukampa nchi Saint. Nyerere bahati mbaya nchi kawaachi mafisadi ( waadilifu wanaoneka watu dhalili, hawakusoma)
 
Wana JF udini upo tena aliouleta ni J K kwani uku dodoma kuna bifu kati ya mapadri na mashehe kwani kwa mkristo hatakiwi kabisa kuonekana ktk kundi la waislamu.
 
He definitely was sent to speak such absurdity.
 
...................... haitugawi bali inatusaidia kuonyesha duku duku na roho mbaya ya upande wa pili, tulitafuta uhuru tukampa nchi Saint. Nyerere bahati mbaya nchi kawaachi mafisadi ( waadilifu wanaoneka watu dhalili, hawakusoma)
Kombo tatizo lako kubwa unakuwa kama kipaza sauti! Mngereza hapa Tanganyika alikuwa mdhamini, kama vile A amekufa watoto wake bado wadogo, W anapewa wale watoto awatunze hadi wakikua awape mali zao. Naishia hapo ili uchanganye na zako! upeo wako wa tafakasi ni kidogo mno!
 
hii thread ingekuwa kwa kiswahili ms angekuwa ashaimiliki
 
Back
Top Bottom