Magufuli: I will not run for third term, my party has many potential members to take over from me.

kibokomchapaji

Senior Member
Aug 18, 2017
152
500
IMG_0226.JPG


President John Magufuli has informed his party members and supporters that he does not have the intention of running for presidency after his very-likely second tenure which ends in 2025.

The president also admitted that the job of president was more difficult than he had anticipated.

“Our party CCM is like an industry which produces capable leaders, and as such I will not have any reason to stand for the presidency after the end of my tenure,” Dr John Magufuli told members of the CCM’s National Executive Committee (NEC) and Central Committee in Mwanza this week.

Members of the president’s party have urged the president to rule beyond the current constitutional limit of two five-year terms – a move which critics and the opposition have said will lead to anarchy in the East African nation.
Well, the president has withered the storm by stating that he has no intention of staying in office longer than the constitution backed two tenures of five years each.

President John Magufuli has received accolades for masterminding extraordinary socio-economic reforms from local and international bodies, and his decision to respect the country’s constitution will go a long way in earning him more accolades.
“I have no plans of extending my tenure since this will be against the constitution of my party and Tanzania as a country. I should be clear that this position is very tough and sacrifice for one to handle,” he insisted.

Dr Magufuli was highly positive that the ruling party has many potential members who could take up the mantle of leadership just like the way he was chosen for the highest position of the country way back in the year 2015.

“It is through the same means which were used to appoint me as the candidate of CCM presidential candidate in 2015that will be used for my successor who will even be better than me. The Lord has plans for everything. His plans never fail.”

“Being a president is a very daunt- ing task which I did not expect when I was handled the position. Honestly speaking am very tired of this task,” Dr Magufuli stated amid cheers from members of the ruling party.

President Magufuli told members of NEC on the challenges aligned with the presidency and the daunting tasks on addressing them. “I did not know that this position comes with these challenges; for instance when there is an earthquake people will come to you and ask how do we go about this Mr President and when one of our planes is seized abroad it will be the same question.

“However, much with the daunting task ahead of me let me take this opportunity to assure you that this is a very challenging but a task that should be undertaken by someone,” Dr Magufuli assured the party stalwarts in the lakeside city of Mwanza.
African Exponent
 

Billie

JF-Expert Member
Aug 13, 2011
10,217
2,000
Wang'ang'ania madaraka hutokana na kuboronga miaka ya utawala wao na hivyo kujikuta wamekusanya rundo kubwa la maadui pia huwa wanapenda kujificha kwenye nia ya kujifanya wana huruma na mateso yaliyopo kwenye jamii ali ya kwamba wasababishaji ni wao wenyewe lingine huwa waoga kurudi benchi kwa sababu wanaogopa Attack kutoka kwa maadui zao waliowatengeneza enzi za utawala wao,lingine ni kuwa hupenda kuwaaminisha vyombo vya ulinzi na usalama kuwa wakiondoka wao basi dira ya taifa itatokomea gizani kumbe sio kweli kwa sababu hata wao wakifa taifa litabaki na litasonga mbele tu.La mwisho huwapendelea vyombo vya ulinzi na usalama kwenye mambo yanayohusu stahiki ili vyombo hivyo viwalinde wao hata wakati wa kuboronga kwenye utawala.

Sent using Jamii Forums mobile app
 

Mystery

JF-Expert Member
Mar 8, 2012
13,185
2,000
Wang'ang'ania madaraka hutokana na kuboronga miaka ya utawala wao na hivyo kujikuta wamekusanya rundo kubwa la maadui pia huwa wanapenda kujificha kwenye nia ya kujifanya wana huruma na mateso yaliyopo kwenye jamii ali ya kwamba wasababishaji ni wao wenyewe lingine huwa waoga kurudi benchi kwa sababu wanaogopa Attack kutoka kwa maadui zao waliowatengeneza enzi za utawala wao,lingine ni kuwa hupenda kuwaaminisha vyombo vya ulinzi na usalama kuwa wakiondoka wao basi dira ya taifa itatokomea gizani kumbe sio kweli kwa sababu hata wao wakifa taifa litabaki na litasonga mbele tu.La mwisho huwapendelea vyombo vya ulinzi na usalama kwenye mambo yanayohusu stahiki ili vyombo hivyo viwalinde wao hata wakati wa kuboronga kwenye utawala.

Sent using Jamii Forums mobile app
Umenena ukweli mtupu Mkuu
 

copernicucci98

JF-Expert Member
Jul 28, 2018
573
1,000
Wang'ang'ania madaraka hutokana na kuboronga miaka ya utawala wao na hivyo kujikuta wamekusanya rundo kubwa la maadui pia huwa wanapenda kujificha kwenye nia ya kujifanya wana huruma na mateso yaliyopo kwenye jamii ali ya kwamba wasababishaji ni wao wenyewe lingine huwa waoga kurudi benchi kwa sababu wanaogopa Attack kutoka kwa maadui zao waliowatengeneza enzi za utawala wao,lingine ni kuwa hupenda kuwaaminisha vyombo vya ulinzi na usalama kuwa wakiondoka wao basi dira ya taifa itatokomea gizani kumbe sio kweli kwa sababu hata wao wakifa taifa litabaki na litasonga mbele tu.La mwisho huwapendelea vyombo vya ulinzi na usalama kwenye mambo yanayohusu stahiki ili vyombo hivyo viwalinde wao hata wakati wa kuboronga kwenye utawala.

Sent using Jamii Forums mobile app
Nukta.
 

May Day

JF-Expert Member
May 18, 2018
2,734
2,000
Huu sio muda muafaka kusema hayo na kuyaamini, tusubiri inapokaribia 2025 ndio akili zinachemkaga.
 
Top Bottom