Ladies, please be wise

Ladies, please be wise

Pdidy

Platinum Member
Joined
Nov 22, 2007
Posts
61,918
Reaction score
38,241
Dear Ladies,

He won’t use condoms, yo use pills. why? Because he wants it natural?
(Think of ovarian cancer and infertility).

He gets you pregnant, you have aborted like 5 times 😢 why? Because he is not ready. 😢 Grow up!

He is tired of natural place for copulation, He moves to your behind saying it's tighter, then you begin to leak and smell. why? because you want to please and not lose him. 😢 Grow up!

You have been wearing his engagement ring for close to 4yrs, he is not wearing any, why? because he has promised you marriage 😢 Grow up!

My sister, he wants a blowjob yet he won’t give you head, why? because he feels you are not so clean there. 😢 Grow up!

My sister, you dress half naked thinking you look sexy and hot, He isn’t complaining but he has more clothes on. Don’t be surprised when he takes a more decent girl home. GROW UP LADY!

A guy dumps you, you wanna pay him back and all you could do is to sleep with his friend, and you think this is payback? Hahahaha, MY SISTER, GROW UP! 😢

You think getting pregnant for him will make him marry you? GROW UP, GIRL!

You will become a single mama with no job, no means of feeding your baby and yourself so, you leave junior with grandma and you go back to the hustling field, then you begin to say, "MEN are wicked!" Whose fault? Please ladies, be wise!

You know you deserve better than this.

Be real, be wise.

AM I COMMUNICATING HERE??
 
As soon as they see that you're very happy with your partner, they start telling him or her what you did in 1914.
🙄🙄
 
Some girls are lonely and single because when their heart is saying Yes, their friends will be telling them "He is below your standard👌👌✊
 
Write your reply, umeeleweka, ila baadhi yetu ni sikio la kufa. Nilipataga man akataka eti nibebe mimba kwanza afu ndo aje kwetu nilihisi shida yake ni mtoto tu na sio kuoa, nimempotezea.
 
Bongoz wengi ni wachovu sana wa kuandika kingereza japo humu JF waliosoma ni wengi sana kuliko ambao hawajasoma.

Let me go to the Swahili thread where majority of Tanzanians comment. I'be back later to see more replies.

Sent using Jamii Forums mobile app
 
Write your reply, umeeleweka, ila baadhi yetu ni sikio la kufa. Nilipataga man akataka eti nibebe mimba kwanza afu ndo aje kwetu nilihisi shida yake ni mtoto tu na sio kuoa, nimempotezea.
Sometimes shida sio mtoto mara nyingi hii inachangiwa na hofu ya kwamba anaweza kuoa halafu kati yenu mmoja akawa na tatizo la uzazi..Baada ya ndoa mkashindwa kupata mtoto na ikawa chanzo cha migogoro, kama unavyojua ndoa zetu waangalizi ni wengi sana
 
Back
Top Bottom