Kifo cha hiphop ya bongo


Turnkey

Turnkey

JF-Expert Member
Joined
Jul 9, 2013
Messages
3,308
Likes
1,976
Points
280
Turnkey

Turnkey

JF-Expert Member
Joined Jul 9, 2013
3,308 1,976 280
Nimefuatilia muziki wa hiphop toka unaingia bongo(kwa maana ya bongo hiphop)Media zimechangia kuuwa hiphop.wanasema hiphop ni controves kwa maana bila ya beef hakuna hiphop.Tukumbuke TMK vs East coast by that time hakuna mtu alikuwa anasikiliza wabana pua..beef za hiphop hazipewi kipaumbele badala yake unasilkia beef ya Kiba na Mondi ya kugombania wasichana.

Kweli media za bongo wabana pua wana nguvu kuliko mcs.Tunaona kwenye matamasha jinsi hiphop inavyofunika bovu.kama hamuoni umuhimu wa hiphop fanyeni matamasha yenu bila hiphop muone kama kutakuwa na tofauti na Ngwasuma

NB:Mamc najua mnakatazwa na media kuwa na "good beef" kwa maana wanajua mtawafunika wabana pua.ila msiwe macoward kama umemchana mtu kwenye verse usikatae kumtaja.Napenda beef kati ya joe makini vs fid q...godzilla vs billnass.....fa vs jay(ukitilia maanani wana itikadi tofauti)etc unaweza kuendelea kutaja zako.
 
Ziroseventytwo

Ziroseventytwo

JF-Expert Member
Joined
Mar 27, 2011
Messages
4,643
Likes
3,170
Points
280
Ziroseventytwo

Ziroseventytwo

JF-Expert Member
Joined Mar 27, 2011
4,643 3,170 280
Lakini Madee si alisema hiphop haiuzi. Hapa ni swala la biashara mkuu. Ma-Mcs kibao wamekimbilia kwenye kubana pua baada ya kuona game ngumu.
 
Roger Sterling

Roger Sterling

JF-Expert Member
Joined
May 10, 2015
Messages
11,146
Likes
9,729
Points
280
Roger Sterling

Roger Sterling

JF-Expert Member
Joined May 10, 2015
11,146 9,729 280
Hip hop is going downhill as it should, coz about 90% of it's supporters worldwide are daft.
 
nyabhingi

nyabhingi

JF-Expert Member
Joined
Oct 12, 2010
Messages
13,315
Likes
10,419
Points
280
nyabhingi

nyabhingi

JF-Expert Member
Joined Oct 12, 2010
13,315 10,419 280
DID YOU STUDY CASSIDY's face to face and started this topic!!!?

“…The game ain’t the same to me and it’s plain to see/Who you think would win if Diddy battled Jermaine Dupri/Or, Jazze Pha and Mannie Fresh went at it/Ya man will.i.am and Wyclef went at if/Just imagine if the Ghost and the Chef went at it/Or, Redman and your man Meth went at it/(Dramatic)/Man, I’ll pay to see that show/Another good battle would be Rick Ross and Fat Joe/I wanna see Foxy battle Lil’ Kim again/Drake battle Kanye and Wayne battle Eminem/I wanna see Dr. Dre battle Timbaland, The Clipse vs. Chris and Neef, Pharrell vs. Swizz Beatz/I wanna see Beans and Kiss catch wreck again, and see Jay-Z battle Nas and DMX again/Like wrestlin’, rappers talk dumb greasy/I wanna see Gucci go at it with Young Jeezy/Tip and Ludacris should go next/Game should battle Styles P and Common should battle Mos Def/You know what else would be dumb hot?/Juiceman vs. Plies and Young Dro vs. Yung Joc/I wish we could see Trina battle E.V.E./But Mobb Deep vs. M.O.P. what I need to see/Twista and Krayzie Bone battle would be fuckin’ fast/What if Capone and Nore battled Kurupt and Daz/Lil Flip and Slim Thug’d be a nice move/But I’d rather see Ice-T and Ice Cube/Cam and Ma$e would go at it like straight savages/Another good battle would be Juelz and Fabolous/But the next one gotta be the best one/The next one should be Rakim and KRS-One/That’d be wonderful, I wonder who would win that/I know my fans are wonderin’ where the **** I done been at/Look, I took a rest but came back like I never left/We all gonna perish, you gotta cherish every breath/That’s why I wish Big and 2Pac never left/I’m not kiddin’, man/The game would be a lot different/But I’m in love with hip-hop/I can’t stop spittin’, stop shittin’ on other cats with the raps I got written/Take a stand, man, stop trippin’/If you can’t take the heat, then get yo ass out the hot kitchen…”
 
God'sBeliever

God'sBeliever

JF-Expert Member
Joined
Sep 1, 2015
Messages
5,863
Likes
2,617
Points
280
God'sBeliever

God'sBeliever

JF-Expert Member
Joined Sep 1, 2015
5,863 2,617 280
hali n ngumu, siku izi mapenzi ndo habari ya mjini, pia watu wengi wanapenda dansi hasa shakin
 

Forum statistics

Threads 1,235,372
Members 474,523
Posts 29,220,207