It's now very clear that M23 in Eastern DRC is Rwandan Army Fighting for Tutsi purported Rights

Wadiz

JF-Expert Member
Nov 10, 2022
5,514
11,333
Shalom,

It's high time that people in Tanzania, The Government of Tanzania, The East African Region and it's member states, SADC, Africa and the whole World act with sound mind that Rwanda is scrambling for divide of DRC and it has now become very clear and categorical that president Kagame has verbally come out to nail it with his lucid mind that he knows who are M23, the course M23 are up to, and all the logistics about this group.

For the past 14 years Rwanda had vehemently denied the accusations of being behind M23 operations in DRC.

But with little geopolitics and cross border affiliations knowledge we have, we all know that General Laura Nkunda the architect lead for M23 operations in DRC is healthy having his good life in Rwanda.

Also it's very clear for those years that M23 went unseen and unheard or muted were in Uganda and Rwanda and had purely settled at peace.

President Kagame of Rwanda in his recent interview which is going so viral on his categorical stance and support for M23 puts an alert of deep thoughts to all involved in DRC and M23 war.

Kagame has raised some very critical questions which deem to be so sarcastic to me. and Tanzania as an EAC member state has to dig deep into this.

Questions
Who is M23?
What's the history of M23?
Who are they fighting?
What are they fighting?
Where do they get the fighting gears/weapons?
Why would anyone think of fighting M23 in the first place?
Do we know about ethnic spread and diversity across the region and between countries?

it has come to my attention of international hegemonial muscling , pride and ego that President Kagame is sending a clear message to those countries involved in DRC saga to leave Rwanda to freely exercise it's mission in DRC.

The body language and tone , the thinking navigation around him during the interview, the timing of the interview seems to be justifying something and sending a message to some people.

Kagame seems to be sending a war declaration message in form of questions to any interested parties in DRC peace missions.

Tanzania if you're sleeping wake up focus on modernization of your army, intense and excellent training of the fighters, buy modern weapons, prioritize on building powerful army, wake up wake up. Your neighbors are not your friends please wake up, you're surrounded by neighbors full of egos and pride. Rwanda in the long run wishes to invade and fight Tanzania, wishes to have an influence in Tanzania similar to what is happening in DRC, wake up wake up.

For Rwanda to grow bigger they have Militarism, Aggression and expansionism as their permanent policy.

Tanzania fanyeni upumbavu na ujinga wowote ule ila Kujenga jeshi imara, jeshi la kisasa, lenye vifaa vya kijeshi Bora na imara, Utunzaji Bora wa vifaa vya kijeshi, ubora na uimara wa mafunzo kwa wanajeshi, nidhamu na taaluma ya kuwafanya wanajeshi wawe tayari na imara muda wote, nidhamu ya kutunza afya na utimamu wa akili na mwili kwa wanajeshi wetu ni muhimu sana.

Tufanye vyote ila sio kuteteresha ubora na uimara wa jeshi letu na wanajeshi wetu.

Rwanda is just a neighbor and shall never never be a friend to trust across all spheres of nations interactions. Rwanda is a Cobra nation just like the man eaters of those ancient years.

See in the next episode.

Bye bye

Wadiz
 
If that is the case then Rwanda is a heroe like Israel.

How can Rwanda alone defeat the whole of DRC, UN commission forces, The East J
African Joint Forces and now the SADEC counterparts?
 
Tanzania if you're sleeping wake up focus on modernization of your army, intense and excellent training of the fighters, buy modern weapons, prioritize on building powerful army, wake up wake up. Your neighbors are not your friends please wake up, you're surrounded by neighbors full of egos and pride. Rwanda in the long run wishes to invade and fight Tanzania, wishes to have an influence in Tanzania similar to what is happening in DRC, wake up wake
Acha kututisha bwana Rwanda hana cha kutufanya
 
If that is the case then Rwanda is a heroe like Israel.

How can Rwanda alone defeat the whole of DRC, UN commission forces, The East J
African Joint Forces and now the SADEC counterparts?
The denial of Rwanda had energized the region to trust them of non involvement, but now that Kagame has come out clearly more so verbally and public, it's time those forces to leave DRC and put the rest to United Nations.

This does not require even a miracle to understand, the fooling has come to an end.
 
Mimi nashangaa Management ya Jf kuanzisha forum ya lugha ya kinyarwanda hapa, hawajui madhara yake ya badaye loh.
Kitendo cha Idara ya uhamiaji kuwachukulia watu wa mkoa wa Kigoma kuwa ni warundi kinaweza kuleta migogoro kama hii ya mashariki mwa Kongo.

Immigration wetu wajifunze kitu hapa, somo liwaingie.

Najiuliza pia, hii media ya Rwanda "IGIHE'' iliyochapisha taarifa ya kukamatwa kwa kiongozi mmoja wa M23 kwa kinyarwanda ilikuwa na Maana gani na ilimlenga nani aisome ndani ya JF?
 
Back
Top Bottom