Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hiki ndicho kilichompeleka JK RSA? Kina manufaa kweli kwa sisi sote?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mwanamayu, Jul 21, 2011.

  1. Mwanamayu

    Mwanamayu JF-Expert Member

    #1
    Jul 21, 2011
    Joined: May 7, 2010
    Messages: 6,090
    Likes Received: 726
    Trophy Points: 280
    Hivi kweli hapa kuna mutual benefit wakati RSA ni upper middle income country na Tanzania ni low income country? http://www.daylife.com/search?q=Jakaya+Kikwete+and+Jacob+Zuma

    For instance, it was said that more than 150 South African companies operate in Tanzania, but Kikwete said this was not enough. Surprisingly, JK wants more RSA companies in Tanzania without thinking if there are any Tanzanian companies operating in the Republic of South Africa (RSA) now?
     
  2. Mzalendo80

    Mzalendo80 JF-Expert Member

    #2
    Jul 21, 2011
    Joined: Oct 30, 2010
    Messages: 2,340
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Kikwete ni Janga la Taifa Kuliko hata huo Umeme tunaoulilia
     
Loading...