Gaddafi calls for 'jihad' against Switzerland


Saint Ivuga

Saint Ivuga

JF-Expert Member
Joined
Aug 21, 2008
Messages
44,669
Likes
30,012
Points
280
Saint Ivuga

Saint Ivuga

JF-Expert Member
Joined Aug 21, 2008
44,669 30,012 280
Gaddafi calls for 'jihad' against Switzerland

Today, 05:33 am
itnl.jpg


Libyan leader Colonel Muammar Gaddafi has called for a "jihad" against Switzerland. Skip related content
Related photos / videos


6272237-gaddafi-calls-jihad-against-switzerland.jpg#300,225
Gaddafi calls for 'jihad' against Switzerland



He accused Switzerland of being an "infidel, obscene state which is destroying mosques", in reference to a Swiss referendum verdict barring construction of minarets.
At a meeting to mark the Islamic Prophet's birthday, Colonel Gaddafi said: "Any Muslim in any part of the world who works with Switzerland is an apostate, is against (the Prophet) Muhammad, God and the Koran.
"The masses of Muslims must go to all airports in the Islamic world and prevent any Swiss plane landing, to all harbours and prevent any Swiss ships docking, inspect all shops and markets to stop any Swiss goods being sold."
The Swiss Foreign Ministry said it had no comment on Gaddafi's remarks.
Libya's relations with Switzerland broke down in 2008 when a son of Gaddafi was arrested in a Geneva hotel and charged with abusing domestic servants.
He was released shortly afterwards and the charges were dropped, but Libya cut oil supplies to Switzerland, withdrew billions of dollars from Swiss bank accounts and arrested two Swiss businessmen working in the North African country.
Swiss nationals voted 57.5 per cent in favour of the minaret ban in a referendum backed by the right-wing Swiss People's Party last year.
 
Al Zagawi

Al Zagawi

JF-Expert Member
Joined
Mar 17, 2009
Messages
1,824
Likes
381
Points
180
Al Zagawi

Al Zagawi

JF-Expert Member
Joined Mar 17, 2009
1,824 381 180
he is again at what he does best....propaganda
 
TIMING

TIMING

JF-Expert Member
Joined
Apr 12, 2008
Messages
21,829
Likes
142
Points
160
TIMING

TIMING

JF-Expert Member
Joined Apr 12, 2008
21,829 142 160
Naona sasa jihad inapoteza maana
 
Mwana wa Mungu

Mwana wa Mungu

JF-Expert Member
Joined
Aug 14, 2008
Messages
1,007
Likes
23
Points
135
Mwana wa Mungu

Mwana wa Mungu

JF-Expert Member
Joined Aug 14, 2008
1,007 23 135
huyu ni shetani wa africa nzima, ni rafiki wa kikwete, na ndo maana alimpa yale mabenzi rafiki yake kikwete. huyu ndo mtu mbaya sana ambaye alileta maandamano kwa nchi za kiarabu tukanyimwa mafuta kwa muda mrefu kipindi tulipompa adabu Idi amini dadaa, kwasababu alikuwa ni muislam mwenzie, huyu ndo aliyeleta hati wanajeshi kutoka libya kumsaidia idi amini, na tuliwakamata. huyo ndo anayeleta fujo, kwa kuhamasisha pressure kule Uganda alikojenga msikiti mkubwa kuliko yote uganda, ili waislam walete fujo pale kampala, he is a bad guy. anajiita mfalme wa wafalme, ni miongoni mwa wafuasi wa mpinga kristo atakayekuja kutawala dunia, yaani yeye ni mojawapo wa ajenti zake anti christ. too bad kwamba tz tumesahau yote haya, na bado tunamwabudu...amejifanya kuleta msaada kule kwenye mafuriko kilosa, ana lake jambo anataka kulifanya hapo bongo. wakati wake umebakia kuwa mchache, hukumu yake i karibu, Mungu mwenyewe atamhukumu huyu jamaa. NAOMBENI waislam wa bongo wawe makini wasimwamini au kumsikiliza uyu jamaa, ataleta mgawanyiko sana hata hap bongo tz.
 

Forum statistics

Threads 1,215,088
Members 463,007
Posts 28,535,303